ZUI k výsledkům roční činnosti Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet

Čtyři občanská sdružení (BMI, IPV, OPZT a SOS) reagovala v říjnu a listopadu 2002 na výzvu ČTÚ ke hledání nových modelů vytáčeného přístupu k Internetu, a přijala účast ve Fóru, které ustavil ČTÚ ve spolupráci s asociací APVTS. Záhy vytvořila společnou platformu ZUI (Zástupci uživatelů Internetu), která se snažila v rámci Fóra reprezentovat zájmy uživatelské veřejnosti.

Platforma ZUI aktivně pracovala ve Fóru s očekáváním, že výsledkem práce Fóra bude konkrétní návrh nových modelů vytáčeného připojení pro koncové zákazníky, spolu s podrobnější představou (harmonogramem) jejich praktickém zavedení.

Dnes, s odstupem téměř jednoho roku, nezbývá platformě ZUI než konstatovat, že tento její cíl nebyl naplněn. Práce Fóra v uplynulých dnech skončila přijetím výstupního dokumentu, který rozpracovává nové modely pouze z pohledu jejich implementace na rozhraní mezi operátory a providery, a nikoli z pohledu koncového zákazníka a jeho potřeb. Při přípravě dokumentu, v rozporu s prvotními rozhodnutími Řídícího výboru Fóra, nebyla vzata v úvahu současná situace na trhu s internetovým připojením, konkrétně například očekávaná poptávka, odliv uživatelů od dial-up připojení k ADSL, ani další významné trendy. Řešeny byly pouze otázky, týkající se vzájemného propojování operátorů a providerů. Výsledný dokument je tedy jen jakýmsi vstupem pro následná jednání mezi operátory o jejich vzájemném propojení, která mohou trvat mnoho dalších měsíců i let.

Operátoři, zúčastnění ve Fóru, dokonce prosazují to, aby výstupní dokument Fóra nebyl v celé šíři zveřejněn, a zůstal tak veřejnosti utajen – s odkazem na „ochranu svého duševního vlastnictví“ a platné předpisy ČR. Platforma ZUI zásadně nesouhlasí s takovýmto pokusem o utajení dokumentu, na jehož vzniku se aktivně podílela.

Za nejzávažnější nedostatek však platforma ZUI považuje skutečnost, že výsledný dokument, který by při svém praktickém využití přeci jen mohl významně urychlit jednání mezi operátory a obohatit nabídku připojení na trhu, není pro nikoho závazný. Má pouze informativní charakter, a pro zúčastněné operátory podle jejich vyjádření

nespecifikuje žádné povinné zadání pro jakýkoli subjekt, popsaný v dokumentu, či z jeho obsahu odvoditelný, reprezentuje nutný podklad pro případné obchodní a technické aktivity, dohodnuté v následujícím období na bilaterální bázi.

Platforma ZUI toto považuje za zřejmý rozpor s prvotním principem činnosti Fóra, který říká že jeho výstupy „nejsou právně závazné, ale zúčastněné subjekty budou respektovat dohodnuté principy a rozhodnutí, přijatá Řídícím výborem Fóra“.

Řídící výbor Fóra například rozhodl o spuštění pilotního projektu režimu FRIACO na rozhraní mezi operátory, v termínu od 1.10.2003. Právě tento režim zpoplatnění mezi operátory přitom považujeme za nezbytnou podmínkou k tomu, aby koncovým zákazníkům mohly být nabídnuty skutečně paušální tarify, a nikoli pouze minutové zpoplatnění či časové kredity. Ačkoli datum 1. října 2003 ještě nenastalo, již dnes musíme konstatovat absenci jakýchkoli příprav na realizaci tohoto pilotního projektu.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se platforma ZUI obává, že i to, co se za roční práci Fóra podařilo předjednat, může přijít vniveč. Operátoři mohou dále jednat, třeba i rok nebo dva, a předjednaných návrhů v dokumentu Fóra se mohou, ale také nemusí držet.

V příloze připojujeme návrhy ZUI na nové základní modely připojení k internetu, které jsme předkládali na jednáních Fóra, ale nebyla vůle k jejich zanesení do dokumentu.

Pro koncové uživatele proto máme následující doporučení: poohlédněte se raději po jiném způsobu připojení k Internetu, než je dial-up.

Praha 25.9.2003

IPV, OPZT, SOS, BMI

členská sdružení platformy ZUI

Požadavky ZUI na nové modely dial-up internetu.

Dial-Up ISDN

K tomuto modelu internetového připojení zdůrazňujeme, že :

očekáváme návrh modelu AODI za předpokladu, že uživatel bude mít nonstop D-kanál a B kanály budou uživatelům přidělovány (na principu best effort) kdykoli, bez dalšího minutového zpoplatnění a za předpokladu, že celková cena služby (jako nadstavby k ISDN tarifům) nepřevýší 500,- Kč měsíčně.

Termín plnění pro koncové uživatelé: říjen 2003

bude nabízen jako dedikovaný, tedy vázaný na konkrétní ISP, tzn. že bude na rozhraní stanovená cena pro ISP např. paušálem (tzv. Friaco)

Termín plnění: zkušebně říjen – prosinec 2003 s přechodem do řádného provozu

Dial-Up analogový

Očekáváme zejména modifikované modely připojení (při zachování stávajícího nededikovaného připojení) :

s časovým kreditem do 10 hodin

s časovým kreditem do 20 hodin

s časovým kreditem do 30 hodin

s časovým kreditem do 50 hodin

s časovým kreditem do 100 hodin

Termín plnění: … říjen 2003

„dlouhý intervalový paušál“ (DIP), lze využívat v pracovní dny od 14 hod. do 08 hod. následujícího dne, plus celé víkendy a státní svátky.

Termín plnění: …. říjen 2003

„střední intervalový paušál“ (SIP), lze využívat v pracovní dny od 18 hod. do 08 hod. následujícího dne, plus celé víkendy a státní svátky.

Termín plnění: …. říjen 2003

„krátký intervalový paušál“ (KIP), lze využívat v pracovní dny od 22 hod. do 08 hod. následujícího dne, plus celé víkendy a státní svátky.

Termín plnění: …. říjen 2003

„víkendový paušál“ (VP), lze využívat po celé víkendy a státní svátky. Víkend by měl začínat 18 h. posledního pracovního dne a končit 8 h. ranní prvního prac. dne v týdnu. Termín plnění: …. říjen 2003

neměřený paušál za pomoci pilotního projektu od 1.10. do 31.12.2003 s automatickým přechodem do řádného provozu, pokud to nebude způsobovat zásadní problémy ČTc.

Očekáváme, že uživatelé internetového připojení, jako masový objednatel služeb, najdou u českých operátorů porozumění a budou jim dodány požadované služby v navržených termínech.

Praha 25.9.2003

IPV, OPZT, SOS, BMI

členská sdružení platformy ZUI

Diskuze (22) Další článek: Olympus uvádí Camedia C-5060 wide zoom

Témata článku: Internet, Dlouhý interval, Pracovní den, Následující den, Přístup, Koncový uživatel, Činnost, Analogové rozhraní, Přijatý výsledek, Fór, Bmi, Čin, Stanovená cena, Up, Celý den


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 12

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

** Kickstarter je plný neúspěšných projektů ** A pak tam jsou ty, které splnily cíl hned několikanásobně ** Tyto patří k těm nejúspěšnějším za poslední dva měsíce

Jakub Čížek | 16

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů