ZUI k výsledkům roční činnosti Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet

Čtyři občanská sdružení (BMI, IPV, OPZT a SOS) reagovala v říjnu a listopadu 2002 na výzvu ČTÚ ke hledání nových modelů vytáčeného přístupu k Internetu, a přijala účast ve Fóru, které ustavil ČTÚ ve spolupráci s asociací APVTS. Záhy vytvořila společnou platformu ZUI (Zástupci uživatelů Internetu), která se snažila v rámci Fóra reprezentovat zájmy uživatelské veřejnosti.

Platforma ZUI aktivně pracovala ve Fóru s očekáváním, že výsledkem práce Fóra bude konkrétní návrh nových modelů vytáčeného připojení pro koncové zákazníky, spolu s podrobnější představou (harmonogramem) jejich praktickém zavedení.

Dnes, s odstupem téměř jednoho roku, nezbývá platformě ZUI než konstatovat, že tento její cíl nebyl naplněn. Práce Fóra v uplynulých dnech skončila přijetím výstupního dokumentu, který rozpracovává nové modely pouze z pohledu jejich implementace na rozhraní mezi operátory a providery, a nikoli z pohledu koncového zákazníka a jeho potřeb. Při přípravě dokumentu, v rozporu s prvotními rozhodnutími Řídícího výboru Fóra, nebyla vzata v úvahu současná situace na trhu s internetovým připojením, konkrétně například očekávaná poptávka, odliv uživatelů od dial-up připojení k ADSL, ani další významné trendy. Řešeny byly pouze otázky, týkající se vzájemného propojování operátorů a providerů. Výsledný dokument je tedy jen jakýmsi vstupem pro následná jednání mezi operátory o jejich vzájemném propojení, která mohou trvat mnoho dalších měsíců i let.

Operátoři, zúčastnění ve Fóru, dokonce prosazují to, aby výstupní dokument Fóra nebyl v celé šíři zveřejněn, a zůstal tak veřejnosti utajen – s odkazem na „ochranu svého duševního vlastnictví“ a platné předpisy ČR. Platforma ZUI zásadně nesouhlasí s takovýmto pokusem o utajení dokumentu, na jehož vzniku se aktivně podílela.

Za nejzávažnější nedostatek však platforma ZUI považuje skutečnost, že výsledný dokument, který by při svém praktickém využití přeci jen mohl významně urychlit jednání mezi operátory a obohatit nabídku připojení na trhu, není pro nikoho závazný. Má pouze informativní charakter, a pro zúčastněné operátory podle jejich vyjádření

nespecifikuje žádné povinné zadání pro jakýkoli subjekt, popsaný v dokumentu, či z jeho obsahu odvoditelný, reprezentuje nutný podklad pro případné obchodní a technické aktivity, dohodnuté v následujícím období na bilaterální bázi.

Platforma ZUI toto považuje za zřejmý rozpor s prvotním principem činnosti Fóra, který říká že jeho výstupy „nejsou právně závazné, ale zúčastněné subjekty budou respektovat dohodnuté principy a rozhodnutí, přijatá Řídícím výborem Fóra“.

Řídící výbor Fóra například rozhodl o spuštění pilotního projektu režimu FRIACO na rozhraní mezi operátory, v termínu od 1.10.2003. Právě tento režim zpoplatnění mezi operátory přitom považujeme za nezbytnou podmínkou k tomu, aby koncovým zákazníkům mohly být nabídnuty skutečně paušální tarify, a nikoli pouze minutové zpoplatnění či časové kredity. Ačkoli datum 1. října 2003 ještě nenastalo, již dnes musíme konstatovat absenci jakýchkoli příprav na realizaci tohoto pilotního projektu.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se platforma ZUI obává, že i to, co se za roční práci Fóra podařilo předjednat, může přijít vniveč. Operátoři mohou dále jednat, třeba i rok nebo dva, a předjednaných návrhů v dokumentu Fóra se mohou, ale také nemusí držet.

V příloze připojujeme návrhy ZUI na nové základní modely připojení k internetu, které jsme předkládali na jednáních Fóra, ale nebyla vůle k jejich zanesení do dokumentu.

Pro koncové uživatele proto máme následující doporučení: poohlédněte se raději po jiném způsobu připojení k Internetu, než je dial-up.

Praha 25.9.2003

IPV, OPZT, SOS, BMI

členská sdružení platformy ZUI

Požadavky ZUI na nové modely dial-up internetu.

Dial-Up ISDN

K tomuto modelu internetového připojení zdůrazňujeme, že :

očekáváme návrh modelu AODI za předpokladu, že uživatel bude mít nonstop D-kanál a B kanály budou uživatelům přidělovány (na principu best effort) kdykoli, bez dalšího minutového zpoplatnění a za předpokladu, že celková cena služby (jako nadstavby k ISDN tarifům) nepřevýší 500,- Kč měsíčně.

Termín plnění pro koncové uživatelé: říjen 2003

bude nabízen jako dedikovaný, tedy vázaný na konkrétní ISP, tzn. že bude na rozhraní stanovená cena pro ISP např. paušálem (tzv. Friaco)

Termín plnění: zkušebně říjen – prosinec 2003 s přechodem do řádného provozu

Dial-Up analogový

Očekáváme zejména modifikované modely připojení (při zachování stávajícího nededikovaného připojení) :

s časovým kreditem do 10 hodin

s časovým kreditem do 20 hodin

s časovým kreditem do 30 hodin

s časovým kreditem do 50 hodin

s časovým kreditem do 100 hodin

Termín plnění: … říjen 2003

„dlouhý intervalový paušál“ (DIP), lze využívat v pracovní dny od 14 hod. do 08 hod. následujícího dne, plus celé víkendy a státní svátky.

Termín plnění: …. říjen 2003

„střední intervalový paušál“ (SIP), lze využívat v pracovní dny od 18 hod. do 08 hod. následujícího dne, plus celé víkendy a státní svátky.

Termín plnění: …. říjen 2003

„krátký intervalový paušál“ (KIP), lze využívat v pracovní dny od 22 hod. do 08 hod. následujícího dne, plus celé víkendy a státní svátky.

Termín plnění: …. říjen 2003

„víkendový paušál“ (VP), lze využívat po celé víkendy a státní svátky. Víkend by měl začínat 18 h. posledního pracovního dne a končit 8 h. ranní prvního prac. dne v týdnu. Termín plnění: …. říjen 2003

neměřený paušál za pomoci pilotního projektu od 1.10. do 31.12.2003 s automatickým přechodem do řádného provozu, pokud to nebude způsobovat zásadní problémy ČTc.

Očekáváme, že uživatelé internetového připojení, jako masový objednatel služeb, najdou u českých operátorů porozumění a budou jim dodány požadované služby v navržených termínech.

Praha 25.9.2003

IPV, OPZT, SOS, BMI

členská sdružení platformy ZUI

Diskuze (22) Další článek: Olympus uvádí Camedia C-5060 wide zoom

Témata článku: Internet, Následující den, Up, Přístup, Dlouhý interval, Činnost, Bmi, Fór, Celý den, Koncový uživatel, Stanovená cena, Čin, Pracovní den, Analogové rozhraní, Přijatý výsledek


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání