Zotac MAG: levný nettop s IONem

Nabídka nettopů se neustále rozšiřuje, dalším úsporným a miniaturním počítačem je Zotac MAG PC, který má procesor Atom i moderní platformu ION.

Jedním z prvních nettopů, který disponoval moderní platformou ION, se stal Acer Aspire Revo. Od jeho uvedení jsme mohli vidět již několik modelů od různých značek, jedním z posledních byl Asus Eee Box PC EB1501, který byl však vybaven i DVD mechanikou. Objevily se také modely brandované prodejci výpočetní techniky, jako Comfor Piccolo Eco 2 nebo nettop Hal 3000 ION. Dnes si představíme model od společnosti Zotac s názvem MAG (Mini All-in-one Giant).

Složení: jednojádrový i dvoujádrový Atom

Zotac MAG je nabízen ve dvou verzích (MAG HD-ND01 a MAG HD-NS01), které se liší použitím jednojádrového nebo dvoujádrového procesoru Intel Atom 230/330 na frekvenci 1,6 GHz. Oba procesory podporují HyperThreading, takže systém bude mít k dispozici dvě či čtyři výpočetní vlákna. Operační paměť má kapacitu 2 GB (DDR2-800) a standardní 2,5" SATA pevný disk s rychlostí 5 400 otáček za minutu nabízí 160 GB úložného prostoru.

Nvidia ION se stará o bezproblémovou akceleraci Full HD videií (PureVideo) a také umožní „hraní“ i nejnovějších her včetně podpory PhysX, CUDA a OpenGL 3.1 (GeForce 9400M). Pro připojení větší LCD TV lze využít HDMI výstup s digitálním osmikanálovým zvukovým výstupem. Pokud patříte mezi majitele staršího displeje, je pro vás k dispozici i VGA výstup.

3996124368_7f935665d4_o.jpgprehled.jpg3996124230_90f1c27fde_o.jpg

Protože se Zotac MAG skvěle hodí coby HTPC (Home Theater PC), umožňuje připojení externího pevného disku pomocí eSATA, případně lze videa streamovat přes gigabitový ethernet nebo rychlou WiFi 802.11n z jiného počítače či serveru v síti. Připojení externích zařízení zajistí šest USB 2.0 portů a nechybí ani čtečka paměťových karet (SD, MMC, MS, MS Pro, xD).

Díky podpoře VESA standardu lze nettop o velikosti 186 × 189 × 38 mm také snadno umístit za monitor, jak lze vidět na následující fotce:

104d.jpg

Testy

Nettop Zotac MAG otestovali v redakci serveru TechPowerUp, kde jsou k dispozici nejen fotky z vybalování, ale také porovnávací testy s jednojádrovým Celeronem 440 (základní deska Zotac 9300 ITX) a také s dvoujádrovým Atomem 330, který byl umístěn na základní desce Zotac ION ITX F.

packfront.jpgmagfrontedge.jpg magrearedge.jpg
 

Spotřeba při uspaném počítači byla v případě Zotac MAG pouze 0,5 W, nejnižší spotřebu si udržel také při přehrávání filmu, kde nepřekročil hodnotu 28 W.

graph1.gif graph3.gif

Při přehrávání Full HD (1080p) filmu bylo vytížení procesoru pouze 33 %, grafický čip tak převzal většinu výpočtů. Teplota v klidu se pohybovala kolem 60 stupňů, a to v případě procesoru i grafického čipu. Ventilátor určený k chlazení se za dobu testování nedostal na hranici, která by byla „slyšitelná“, záleží však na nastavení profilů v biosu.

pcmark05.png

PCMark05

Plná výbava bez OS, ale za nízkou cenu

Nettop Zotac MAG sice není dodáván s žádným operačním systémem, tím je však cena nižší než v případě konkurenčních nettopů a konečný výběr operačního systému (například Linux zdarma) je tak na zákazníkovi.

Výkonnější model s dvoujádrovým Atomem 330 je k dispozici za cenu pouze 249 Euro (přibližně 6 500 Kč s DPH), za kterou získáte nejen minipočítač s minimální spotřebou a rozměry, ale také dostačující kancelářský stroj, který lze použít i jako multimediální přehrávač, na kterém si občas můžete pustit i novější hru.

Diskuze (21) Další článek: Přijďte se poučit o DNS, DNSSEC, PostgreSQL nebo protokolu BGP

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,