Ze světa: test nových MacBooků Air

Nové MacBooky jsou založeny na nových procesorech, ale mají i další nové komponenty. Jak si vedou ve srovnání se staršími i konkurenčními notebooky?

Na konci minulého měsíce Apple představil novou generaci tenkých notebooků MacBook Air, které po dlouhém čekání dostaly novou Sandy Bridge platformu a řadu dalších novinek v oblasti hardwaru, ale i softwaru.

Zahraniční server Anandtech se rozhodl nové modely pořádně otestovat, a to nejen vůči starším modelům, ale i proti konkurenčním notebookům a dalším počítačům od Applu.

MacBook Air: jedenáctka a třináctka

Podrobný přehled nových modelů jsme vám přinesli v samostatném článku, nebudeme se tak zabývat hardwarovými detaily. Za zmínku ale jistě stojí čerstvé zprávy, které se týkají například různě výkonných SSD napříč modely a nebo menších Thunderbolt čipů na základní desce.

Krátký přehled hardwarových parametrů si můžete prohlédnout na tomto obrázku:

macbook-air.PNG macbook-air2.PNG

Jednou z hlavních změn bylo nahrazení samostatné grafické karty GeForce 320M integrovaným grafickým čipem v procesoru – Intel HD 3000. Intel sice nenabízí tak pokročilé možnosti jako model od Nvidie, ale výkonnostně se již takřka dorovnal, alespoň co se týče zmíněného low-endu. I přes to, že čip obsahuje procesorová jádra i grafický čip, jeho TDP nepřesáhne 17 W.

Allegro-FW800-Thunderbolt-Adapter.jpg Presto-Gigabit-Ethernet-Thunderbolt-Adapter.jpg
Pro Thunderbolt port jsou adaptéry i na FireWire 800 a gigabitový ethernet

Jak se to projeví na spotřebě, se ukáže v testech, ale jisté je, že procesorový výkon bude výrazně větší. Apple totiž v případě MacBooku Air přeskočil jednu generaci procesorů Intel Core, minulé modely tak ještě měly staré Core 2 Duo.

Kvalita displejů

Otestována byla i kvalita displejů, která je sice více než dobrá, ale profesionální MacBooky Pro nabízí ještě o trochu lepší obraz:

39863.png 39864.png 39865.png
 

Testy

Otestován byl výkon nejen v oblasti rychlosti SSD, ale také WiFi, procesoru a grafiky. Co se týče SSD, ty jsou k dispozici ve dvou různých verzích od společnosti Toshiba nebo Samsung, přičemž rychlejší je SSD od Samsungu. Pokud vám nestačilo srovnání ze staršího článku, můžete se podívat, jak dopadlo měření redaktorů Anandtechu, včetně maximální rychlosti WiFi rozhraní:

macbook-air-ssd.PNG 

macbook-airwifi.PNG

Procesorový výkon je oproti starším modelům opravdu znatelný, někdy je dokonce větší než u MacBooků Pro z minulého roku:

39856.png 39858.png 39883.png
 

Grafický čip Intel HD 3000 se vyrovná předchozí GeForce 320M, v tomto případě musel Apple udělat kompromis, který je však nahrazen velkým procesorovým výkonem. Intel má ale v oblasti integrovaných grafických čipů velké naděje, takže s příští generací můžeme očekávat možná i dvakrát vyšší výkon, s trochou štěstí se tento trend bude opakovat každý rok s novou architekturou.

39941.png 39943.png

Maximální spotřeba mírně narostla (až o 35 %), ale nesmíme zapomenout, že výkon je dvojnásobný. Ve výsledku je tak celá platforma samozřejmě úspornější. Spotřeba je podobná starším modelům – za stejnou spotřebu vyšší výkon. Anandtech naměřil výdrž při brouzdání internetem s poslechem hudby v iTunes přes šest hodin u jedenáctipalcového MacBooku Air (Apple udává 5 hodin), a sedm hodin u třináctipalcového Airu (odpovídá tvrzení Applu).

39853.png 39854.png 39855.png
 

V případě zapnutého flashe a brouzdání po náročných stránkách, kde se tento grafický prvek vyskytoval v hojném množství, se výdrž pochopitelně snížila. Nejnáročnější test zahrnoval stahování, prohlížení internetu a přehrávání videa.

DSC_4243sm.jpg  DSC_4272sm.jpgDSC_4297sm.jpg

Apple podporuje pomocí Boot campu bezproblémovou instalaci Windows včetně dodatečných ovladačů, redaktoři se tak rozhodli otestovat výkon a výdrž i na tomto systému. Dle očekávání byla výdrž menší, než při použití operačního systému Mac OS X Lion.

Profesionální výkon v tenkém balení

Jak jste se mohli přesvědčit z testů, procesorový výkon nových Sandy Bridge procesorů je výborný, což dělá z MacBooku Air notebook, který je dokonce stejně výkonný jako rok starý Macbook Pro se starším procesorem. Vylepšený Turbo režim a nová architektura je prostě znát.

overview_hero1-1_575px.jpeg

Trochu zklamáním je možná výdrž, která je stejná jako u starších modelů. Apple se soustředil především na výkon, což je vidět v rychlosti notebooku napříč aplikacemi. S SSD není problém ani střih videa, perfektní výkon, který nabízí víceprocesorové Macy to samozřejmě není, ale na občasné a někdy i náročnější úlohy je dostatečný.

Diskuze (32) Další článek: Photomatix: Specialista na HDR fotografie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,