Ze světa: OCZ IBIS, nejvýkonnější SSD

Na serveru Anandtech se objevil test nejvýkonnějšího SSD, které ale nepoužívá „pomalé“ SATA rozhraní, dosahuje totiž extrémně vysokých hodnot čtení i zápisu.

Zahraniční test na serveru Anandtech se tentokrát zaměřil na zajímavé řešení úložného prostoru pro ty nejnáročnější uživatele. SSD sice dosahují několikanásobně lepších výsledků oproti klasickým pevným diskům, ale řada IBIS od OCZ nechá v pozadí i ty nejlepší modely, které používají omezující rozhraní SATA i v nejnovější verzi 6 Gb/s. Skrze PCI Express slot lze totiž dosáhnout mnohem vyšší propustnosti, což je v případě těchto speciálních SSD jednou z hlavních nutností, jak docílit maximální rychlosti čtení nebo zápisu.

OCZ IBIS: na SATA zapomeňte

Řada SSD IBIS využívá klasických NAND flash čipů, které jsou v podobě dvou samostatných desek kombinující celkem čtyři řadiče SandForce SF-1200 umístěny v 3,5" šasí. NAND flash čipy (MLC) jsou pochopitelně vnitřně zapojeny pomocí RAID, aby se násobila jejich rychlost čtení a zápisu.

 ibis.jpg

Tyto IBIS disky však neobsahují standardní SATA rozhraní, jehož propustnost by v tomto případě naprosto nestačila, ale speciální HSDL (High Speed Data Link) vyvinuté přímo společností OCZ, které poskytuje bezkonkurenční propustnost 2 GB/s až 4 GB/s. Toto rozhraní používá vysoce kvalitní SAS kabel pro propojení s dalším důležitým článkem – PCI Express řadičem, jež využívá celkem čtyři linky pro jeden takový disk.

_DSC2599_sm.jpg _DSC2600_sm.jpg _DSC2602_sm.jpg
OCZ IBIS a jeho vnitřní rozložení

OCZ s IBIS dodává základní PCI Express kartu pro jedno zařízení, ale lze pořídit i dražší kartu se čtyřmi HSDL porty, celkově lze využít až 16 PCI Express linek a dosahovat tak ještě vyšších rychlostí. Redaktoři Anandtechu se však (zatím) dostali pouze k základní verzi s kapacitou 240 GB, v prodeji jsou však i kapacity 100 GB, 160 GB, 360 GB, 480 GB, 720 GB a 960 GB za cenu 2 799 USD (přibližně 63 000 Kč s DPH). Nejmenší 100GB verze je k dostání za 529 USD, což je přibližně 12 000 Kč s DPH.

_DSC2592_sm.jpg HSDL_single_adaptor_included.jpg HSDL-Quad-port-diagram.jpg
HSDL a PCI Express ×1 karta
 

Spotřeba se pohybuje kolem 6,6 W v klidu, při zátěži pak nepřesáhne 9,5 W. Díky podpoře bootování ho lze využít i pro nainstalovaní operačního systému, kompatibilita je zaručena s Windows XP, Vista i Windows 7. Vzhledem k cenám je jasné, že jsou tyto SSD určeny především pro náročná pracoviště a servery. Jaká je ale jejich rychlost?

Testy: nejlepší z nejlepších

Všechny testy byly provedeny na výkonném počítači s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-975 s frekvencí 3,33 GHz a základní deskou Intel DX58SO. Nechyběl 64bitový operační systém Windows 7, pro porovnání výkonu se v grafech objevují také SSD Crucial RealSSD C300 (256 GB i 128 GB přes SATA 6 Gb/s i 3 Gb/s), OCZ Vertex 2 100 GB, Intel X25-M G2 160 GB a Corsair Nova s kapacitou 128 GB.

Výkon byl otestován v programech PCMark Vantage, SYSMark 2007, Iometer a HD Tach:

32293.png 32294.png 32295.png32303.png

V programu PCMark Vantage sice IBIS vyhrál, jeho výkon se však neukázal v plné síle, tento test totiž zahrnuje i odezvu, která je relativně stejná u všech SSD. V případě Iometer ale OCZ IBIS předvedl opravdu vysoký výkon, který v případě sekvenčního čtení dosahoval hodnoty 804 MB/s, u zápisu pak 674,5 MB/s.

Náhodné čtení a zápis s hodnotami 372,1 MB/s a 510 MB/s (čtení a zápis) představuje několikanásobně vyšší výkon než u klasických SSD. Specializované PCI Express karty s NAND flash čipy na desce sice poskytují také slušné rychlosti, na OCZ IBIS však nestačí.

Extrém, který ukazuje možnosti

OCZ IBIS dokazuje, že i s levnými MLC čipy zapojených do RAIDu lze díky kombinaci několika chytrých řadičů a připojení přes PCI Express sběrnici dosáhnout extrémních hodnot čtení a zápisu. I když takový výkon běžný uživatel zatím jen těžko využije, s velkou pravděpodobností jednou přijde chvíle, kdy ani tyto rychlosti nebudou stačit.

Díky snadné škálovatelnosti lze se čtyřportovým modelem dosáhnout i rychlosti kolem 2,5 GB/s, což už pomalu začíná konkurovat i operačním pamětím. Tyto NAND flash čipy však oproti operační paměti neztratí data po odpojení od elektrické energie.

Diskuze (20) Další článek: Vyzkoušejte novou Operu 10.63 RC, už by neměla padat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,