Založena Ubuntu Foundation, připravují se verze s prodlouženou podporou

Mark Shuttleworth a Canonical Ltd, zakladatelé populární linuxové distribuce Ubuntu, oznámili založení neziskové organizace Ubuntu Foundation s počátečním vkladem 10 milionů USD.

Ubuntu Foundation bude zaměstnávat klíčové členy komunity Ubuntu, aby zajistila, že Ubuntu zůstane plně podporováno po delší období a bude pokračovat ve vydávání nových verzí distribuce. Nadace oznámila, že Ubuntu 6.04 plánované na duben 2006 bude podporovat 3 roky na stolních počítačích a 5 let na serverech.

Nadace byla založena 1. července 2005, aby zajistila plynulost projektu Ubuntu a vytvořila legální prostředek reprezentující komunitní strukturu projektu.

"Je pro nás důležité rozlišovat dobročinnou a nekomerční práci, která je podstatou projektu Ubuntu, od komerční podpory a certifikace programů, které jsou smyslem (společnosti) Canonical" řekl Mark Shuttleworth, zakladatel projektu, který nadaci věnoval 10 milionů USD. "Tým klíčových vývojářů zaměstnávaných Ubuntu Foundation umožní splnit veřejný závazek udržet Ubuntu zcela zdarma, stejně tak jako závazek podpory po delší období. Jsem velmi nadšený z pokroku, který byl učiněn v uvádění svobodného softwaru na globální trh, a potěšen, že mohu dále podporovat projekt tímto způsobem."

Ubuntu se rychle stává hlavní distribucí ve světě svobodného software a dostalo se na první místo v pořadí popularity ve všech časových obdobích od svého vzniku. Distribuce se zaměřuje na použitelnost, bezpečnost a stabilitu na stolních počítačích a serverech a na zpřístupnění svobodného softwaru jednotlivcům a organizacím, kteří jsou připraveni k přechodu z vlastníky chráněných platforem, jako je Microsoft Windows.

Ubuntu se také stává základem mnoha jiných odvozených distribucí, zvláště těch podporovaných místními samosprávami pro všeobecné nasazení. Např. samospráva Andalusie ve Španělsku nedávno oznámila, že její vlastní verze Linuxu bude založená na Ubuntu a nasazena ve vzdělávacích projektech.

Jeden z důležitých faktorů pro založení nadace byla potřeba zajistit, aby verze Ubuntu mohly být použity na serverech, což si žádá mnohem pomalejší cyklus vydávání a přechodu na nové verze. Rozšířená podpora pro Ubuntu 6.04 zůstane dostupná zdarma, tedy za stejných podmínek jako podpora poskytovaná každé verzi Ubuntu. Program rozšířené podpory se bude vztahovat pouze na určité verze Ubuntu. Ostatní verze vydávané ve stávajícím šestiměsíčním cyklu budou nadále podporované po dobu 18 měsíců.

Zdroj: Ubuntu

Diskuze (30) Další článek: Muž u soudu za krádež Wi-Fi signálu

Témata článku: Bezpečnost, Ubuntu, Místní samospráva, Foundation, Podpora, Klíčový vývojář, Zakladatel, Verze, Vzdělávací projekt, Podpor, Andy, Samospráva


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize