Za internetové pirátství odnětí svobody až 2 roky

Počátkem roku 2002 se na www.covers.cz objevila nabídka obalů různých titulů našich i zahraničních umělců. Autor těchto stránek, 25letý správce sítě z jednoho jihočeského okresního města, reagoval na výzvu ze strany ČNS IFPI velice pozitivně a slíbil, že provoz těchto problematických stránek zastaví. Po dobu několika dnů opravdu nebylo možné obaly stahovat. Jenže autor byl smluvně vázán se zadavateli reklamy na webu, proto záhy oživil svoje stránky s tím, že nelegální soubory umístil na servery mimo území ČR.

Ve spolupráci s našimi kolegy v USA a na Slovensku byly postupně příslušné odkazy mazány. Autor stránek se tedy po nějaké době vrátil zpět na servery v ČR v domnění, že internetové prostředí mu zaručuje naprostou anonymitu. Ve spolupráci se speciálními složkami Policie ČR byla celá jeho činnost detailně monitorována a v únoru letošního roku bylo internetovému pirátovi sděleno obvinění ze spáchání trestného činu porušování autorského práva. Pod tíhou důkazů svoji činnost na internetu přiznal.

Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na 2 roky.

Zde je jeho současné vyjádření:

V období od ledna do června roku 2002 jsem provozoval stránky pod doménou „covers.cz“. Na těchto stránkách jsem nabízel volně ke stažení obaly různých hudebních titulů našich i zahraničních interpretů. Tím, že jsem umožnil toto volné stahování obalů jsem porušoval chráněné zájmy držitelů autorských práv k nabízeným dílům. Neuvědomil jsem si, že i tzv. booklet – obrazový doprovod většiny cédeček – je nedílnou součástí chráněného díla, že tuto ochranu požívá nejen hudba, ale i grafické dílo nebo fotografie na titulu apod. Myslel jsem si, že internet a činnost na něm je naprosto anonymní, ale svůj omyl jsem pochopil v okamžiku sdělení obvinění od Policie ČR.

Za svojí činnost se touto cestou omlouvám především České národní skupině IFPI – Mezinárodní federaci hudebního průmyslu, která v České republice zastupuje zájmy všech velkých vydavatelů. Zjistil jsem, že jsem poškodil zejména zájmy autorů, interpretů i vydavatelů, kterým se prostřednictvím ČNS IFPI také omlouvám.

Po prožité zkušenosti budu v budoucnu velice pečlivě zvažovat, jaké stránky budu na internetu provozovat nebo spravovat.

Duben 2003 M.B., Jižní Čechy

Diskuze (131) Další článek: Český Telecom odkoupí Eurotel do konce dubna

Témata článku: Internet, Chráněná složka, Chráněné dílo, IFPI, Jižní Čechy, Pirát, Zahraniční interpret, Internetové pirátství, Speciální díl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost