Xerox Minibox II: 27 W s počítačem do tašky

Malé úsporné počítače jsou stále populárnější. Redakčnímu testu jsme podrobili dvě novinky společnosti Xerox.

Výkon počítačů utěšeně roste a spolu s tím stoupá k naší smůle i jejich spotřeba. S rostoucí spotřebou je zapotřebí stále složitější a rozměrnější chlazení. Existuje ale celá řada nasazení, na něž je dnešní průměrný hardware až přehnaně výkonný. Pro kancelářské využití je už výkon počítačů nějaký čas více než uspokojivý a tak už se tolik nehledí na osazený hardware.

Podobné je to i v domácnostech – zatímco dříve byl svět počítačů a svět spotřební elektroniky oddělený, s příchodem DVD a nově i Blu-ray a HD-DVD se začínají obě odvětví vzájemně prolínat. Krabice na každý televizor starší pár let bude už za pár měsíců tak či tak nutností. S klesající cenou počítačových komponent většina z nás s počítači srostlých jedinců stále více zvažuje, zda set top box či DVD rekordér v obýváku nenahradit nějakým inteligentnějším a přitom kompaktnějším zařízením, které lze bez problémů zapojit do domácí sítě a krom úlohy přehrávače poslouží zároveň třeba jako úložiště multimediálních souborů.

Přehrávač není pracovní stanice

Na takový počítač máme jiné nároky, než na stroj, který plní úlohu pracovní stanice. Nechceme průtokový ohřívač vzduchu, který by při sledování videa nebo psaní dokumentu ve Wordu žral 150 W, netoužíme po tom, aby i v klidu hučel jako vysavač, a nepotřebujeme, aby nám vedle televize v obýváku stálo monstrum podobné ledničce do auta.

V posledních létech se díky drastickému konkurenčnímu boji v oblasti mobilních zařízení objevují stále levnější komponenty. U mobilních komponent se výrobci celkem logicky orientovali především na menší rozměry a nízkou spotřebu. Ale i slabší procesory či čipové sady pro klasická PC už dnes díky stále pokročilejším výrobním technologiím mají dostatečný výkon a zároveň nízkou spotřebu.

Před pár lety stála základní deska pro mobilní procesor kolem deseti tisíc a procesor jen o málo méně, a poskládat úsporný stolní počítač vyšlo dráž, než postavit výkonný stroj. Dnes už bez problému pořídíte celý notebook za částky nižší než patnáct tisíc.

Notebook bez displeje, klávesnice a touchpadu

Se stoupající poptávkou se počítače postavené na mobilních komponentách stávají stále dostupnější – slušně vybavený výkonnější systém vyjde pochopitelně o něco dráž, protože výrobní náklady na většinu komponent a množství prodaných kusů je ve srovnání s komponentami pro běžná PC stále výrazně nižší, ale je jasné, že i mezi stolními počítači vzniká další směr, kterým se mohou výrobci ubírat.

Do naší redakce se dostala dvojice malých úsporných počítačů, které má nově i v České republice ve své nabídce společnost Xerox. První z nich je šitý na míru právě pro kancelářské nasazení, druhý je pak díky své výbavě ideální jako multimediální centrum do obýváku.

mini_DSC05841.jpg xerox_DSC07496.jpg

Pro někoho bude možná existence podobného PC překvapením, ale nejde o první řešení tohoto druhu, které je u nás na trhu. Před nějakým časem jsme zmínili třeba Fujitsu Siemens Esprimo Q5000, který je, podobně jako oba Xeroxy, postavený na jiné variantě platformy Mini PC od společnosti AOpen.

Xerox Minibox II dostanete zabalený v malé krabici s plastovým uchem. Uvnitř najdete menší krabičku s příslušenstvím, pod kterou je samotný Minibox. I když se to dá z rozměrů krabice vytušit, pohled na normální počítač nacpaný do skříňky o rozměrech 165×165×50 mm člověka přece jen příjemně překvapí.

xerox_DSC07486.jpg

Rozměry tohoto počítače dovolují celkem pohodlné přenášení a může tak cestovat spolu s vámi podobně jako notebook, jen s tím rozdílem, že nemá baterie a monitor, klávesnici a myš musíte připojit zvenčí. Můžete vzít jed na to, že ještě nějaký čas bude takové zařízení, které před prezentací vytáhnete z tašky a zapojíte na projektor, na rozdíl od notoricky známých notebooků, budit mezi diváky rozruch.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,