Windows Store pro Windows 8 bude mít velmi přísné podmínky

Microsoft se na svém blogu k připravovanému obchodu pro Windows 8 pochlubil s procesy, podle kterých se bude řídit přijímání nových aplikací do služby Windows Store. Právě Store bude jedinou cestou, jak nainstalovat metroidní aplikace. V případě verze Windows 8 pro ARM to pak bude jediná cesta, jak do systému cokoliv nainstalovat.

O to důležitější je, jak bude obchod Windows otevřený. Na původní absolutní svobodu zapomeňte, Windows 8 se totiž inspiruje Applem. Podobná pravidla nicméně platí i pro jeho ryze mobilní platformu Windows Phone.

Pokud jako programátor nahrajete hotovou aplikaci do internetového katalogu, bude muset absolvovat několik certifikačních procesů. Nejprve server provede antivirovou kontrolu, dále Microsoft zkontroluje, jestli aplikace splňuje technické požadavky a nejvíce času zabere kontrola obsahu, kdy už do hry stejně jako v případě Applu vstoupí lidský prvek – zaměstnanci Microsoftu aplikaci otestují a zhodnotí. Suma sumárum, od nahrání aplikace na server k její publikaci podle blogu Microsoftu dojde v horizontu pěti dnů.

Mnohé z těchto kroků nicméně bude moci vývojář simulovat ještě před publikací, dopředu si tedy bude moci otestovat, jestli by jeho aplikace vůbec prošla certifikací.

certifikace windows marketplace.jpg
Certifikace aplikace na Windows Store může trvat dlouhé dny a rozhodně to není jen nějaká formalita – vývojáři budou muset splnit přísné podmínky

Seznam certifikačních technických podmínek je rozsáhlý a najdete ho na této adrese. Mimo jiné se v něm píše, že:

  • Vaše aplikace musí být hodnotná a přínosná
  • Vaše aplikace nesmí obsahovat cizí API než API, které poskytuje Metro
  • Vaše aplikace nesmí být jen jednoduché okno, které spustí webovou stránku
  • Vaše aplikace nesmí obsahovat programové chyby
  • Vaše aplikace musí být použitelná na všech podporovaných procesorech
  • Vaše aplikace nesmí zneužívat Windows (využívat chyb aj.)
  • Vaše aplikace nesmí obsahovat obrázky a jiný obsah pro dospělé
  • Vaše aplikace musí mít unikátní jméno

Z těchto bodů vyvstává několik otázek. Není první bod poněkud abstraktní? Kdo bude hodnotit přínosnost aplikace? A co ten druhý bod? Může aplikace používat například nejrůznější cizí kodeky – typicky FFmpeg, webové jádro Webkit, Gecko a další? Uvidíme, jak to bude celé fungovat v praxi.

Diskuze (132) Další článek: Matematický vzorec pro „srdíčko“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,