Windows 95 slaví dvacáté výročí

Je to k nevíře, ale legendární Pětadevadesátky tu jsou už neskutečných dvacet let. Microsoft je s velkou pompou vypustil na trh 24. srpna roku 1995 a definitivně rozdrtil konkurenci.

Je to mu přesně dvacet let od chvíle, kdy Bill Gates s velkou pompou uvedl na trh nový a bez nadsázky revoluční systém Windows 95. Trávníky v kampusu Microsoftu zastavěly obří bílé stany na celkové ploše bezmála pěti hektarů a slova Billa Gatese kamery přenášely do dalších 43 míst po celém světě. O událost se nakonec zajímaly i televizní společnosti, takže si další tisíce diváků naladily satelit.

Newyorský Empire State Building se převlékl do barev Microsoftu a zámořské obchody zaplnily modré krabice s Windows, které slibovaly přechod z 16bitové architektury na 32bitovou, hromadu nových technologií, ale především zcela nové grafické uživatelské rozhraní s nabídkou Start a hlavním panelem. Tato koncepce se od té doby prakticky nezměnila – jedinou kosmetickou odbočkou byly Windows 8.x a jejich obrazovka Start.

824151927
Takhle už dnes OS neinstalujeme (Foto: Ravi Dhignra)

Milion prodaných krabic za hodinu

Z Windows 95 se prakticky okamžitě stal obchodní trhák – vždyť jen během první hodiny se podařilo Microsoftu udat více než milion krabic, což je s ohledem na dobu úctyhodný výkon. Musíme si totiž uvědomit, že v roce 1995 digitální distribuce přes internet prakticky neexistovala – respektive se vzhledem k rychlostem koncových linek omezovala jen na drobná data. Tomu odpovídal i onen velký marketingem zapojení televizních společností a přebarvování mrakodrapů. Na tu parádu se jednoduše nemohl nikdo podívat třeba na YouTube a dalších multimediálních webech, protože tehdy nic takového jednoduše neexistovalo.

927944204 691772761 275036626
Pro ty, kteří si to už nepamatují – zase se toho vlastně za těch dvacet let až tak moc nestalo

Společně s Windows 95 Microsoft částečně uvolnil také svůj nový prohlížeč Internet Explorer, který byl součástí na nově koupených počítačích s předinstalovaným systémem (OEM) a milionům ostatních zákazníků pak dorazil o něco později na podzim v rámci rozšiřujícího balíčku Plus.

Novinky ve Windows 95

Tou nejviditelnější novinkou ve Windows 95 bylo samozřejmě zcela nové grafické prostředí s nabídkou Start a hlavním panelem. Pětadevadesátky dále pomalu a zpočátku bolestivě přešly na 32bitovou architekturu a formou servisních balíčků postupně nabídly třeba podporu FAT32, DirectX, USB, akcelerační technologie procesoru MMX aj. Součástí instalace byl později i Internet Explorer, který se zpočátku dodával samostatně.

Nástup Internet Exploreru

Ačkoliv se dnes Internet Exploreru rádi vysmíváme, je naprosto nesporné, že Microsoft díky němu dokázal výrazně urychlit popularizaci internetu. Z platformy PC a Windows 95 se stala norma pracovní stanice, které jen na několika málo trzích vzdoroval chřadnoucí Apple, a když Microsoft později přibalil Internet Explorer přímo do operačního systému, o vítězi první velké války prohlížečů bylo v druhé polovině 90. let definitivně rozhodnuto.

300744840 
Prehistorický Internet Explorer

V následujících letech se začal Windows 95 masově šířit také do střední a východní Evropy, kde do té doby okupovaly domácí počítače převážně DOS a Windows 3.x. Windows 95 se posléze stal masivně šířeným pirátským softwarem od Microsoftu – domácích počítačů přibývalo, stavěli jsme si je ale sami a OS se šířil kamarád od kamaráda. A tak tomu vlastně pokračovalo až do relativně nedávných let, kdy nad krabicovou distribucí definitivně zvítězilo OEM licencování a šíření předinstalovaných Windows přímo na nových počítačích, což v boji proti warezu pomohlo asi nejlépe.

(Téměř) bezproblémová desetiletka

Příchod a úspěch Windows 95 v polovině 90. let definitivně potvrdil vítězství Microsoftu nad Applem a celým zástupem menších desktopových operačních systém včetně OS/2 a dalších, které dále zkoušely štěstí třeba na všemožných terminálech včetně bankomatů. Vlak už se ale rozjel a opravdu velká překážka na trati měla teprve přijít.

Objevila se vlastně až po více než deseti letech bezstarostného života v Redmondu a byl to opět znovuzrozený Apple. Jeho iPhone v roce 2007 nastartoval éru nové generace dotykových a dostatečně výkonných telefonů a tabletů, které dnes zejména na chudších trzích často oddalují nákup nového domácího počítače, což s koncem každého kvartálu potvrzují i analytické společnosti Gartner a IDC. Rozměrně telefony s perfektním displejem a o něco rozměrnější tablety za pár tisíc korun jednoduše mnoha domácnostem stačí a nemají potřebu tak často pořizovat třeba nový a mnohem dražší notebook.

Mění se proto i Microsoft a v relativní tichosti se pomalu transformuje z firmy, která žila z prodeje licencí na korporaci, která prodává paušálně placené služby – ať už to jsou opravdu internetové služby z rodiny Azure, nebo SaaS – Software as a Service a tedy třeba kancelářský balík Office 365 nebo třeba nový Windows 10, od kterého si Microsoft slibuje, že bude sypat dolary do podnikové pokladničky skrze svůj Windows Store.

Co Windows 95 potřebovaly k chodu

  • Procesor: Intel 386DX a vyšší
  • Operační paměť: 4 MB RAM
  • Pevný disk: 40 MB
  • Periferie: Disketová jednotka, myš, klávesnice, VGA monitor, modem

 

Diskuze (120) Další článek: Týden Živě: Nové paměti a reportáž z IDF 2015

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,