Software | Windows | Operační systémy | Fall Creators Update

Windows 10 nově umí ovládání očima. Systém také rozpozná, co je na obrázku

Velká podzimní aktualizace Windows 10 Fall Creators Update přináší hromadu drobných vylepšení. Trochu opomíjené zůstávají ale zajímavé funkce cílené na zdravotně postižené uživatele. Přitom tu hlavní novinku by jistě rádi vyzkoušeli i zcela zdraví uživatelé – jde o ovládání očima.

Windows 10 nyní dostanou přímou podporu pro ovládání kurzoru a virtuální klávesnice očima, a to prostřednictvím snímacích zařízení od Tobii (či kompatibilní). To si musíte k počítači dokoupit, anebo už se objevilo v některých herních noteboocích.

Možná se divíte, že se Microsoft s touto novinkou nechlubí nějak víc. Vždyť by to teoreticky mohlo být skvělé řešení i pro zdravé, kteří by mohli zahodit myši, touchpady i dotykové displeje a zůstat s rukama na klávesnici. Potíž je v tom, že tento způsob ovládání není moc přesný a pro běžnou práci s Windows se nehodí.

Koukněte se nahoru do galerie, kde jsme zachytili několik snímků z krátké ukázky, kterou Microsoft ukázal. Bylo to jen pár sekund, které se mihly v souhrnném videu o podzimní aktualizaci, a nebylo z nich nic moc patrné. Ale po zastavení je jasno – kurzor ovládaný očima je poměrně velký kruhový terč. Když s ním někam zacílíte, zobrazí se automaticky lupa daného místa a možnost jemného doladění přesné pozice kurzoru očima. Zároveň se objeví i virtuální tlačítka myši, na která se stačí podívat a provede se klik.

Nebude to zkrátka rychlé a efektivní jako myš či dotyková obrazovka, ale lidem s omezenou hybností končetin to může výrazně pomoci. Sice na to již existují programy třetích stran, ale podpora přímo ve Windows se cení. Jen je nutné zainvestovat 159 eur do snímače očí (tolik stojí Microsoftem doporučovaný Tobii 4 C Eye Tracker).

Samotné Tobii má pro Windows vlastní software s možností ovládání, tam ale není dořešeno klikání a přesné zacílení kurzoru. Neobejdete se bez myši. V praxi se proto hodí především do her, však koukněte na video:

Zadávání textů bude rovněž možné provádět očima na virtuální klávesnici, ale k tomu se bude lépe hodit vylepšené diktování. Windows už hlas rozeznává od Windows 7, nyní ale funkce prošla výrazným vylepšením a díky strojovému učení vám bude systém rozumět pořád průběžně lépe a lépe.

Další novinkou pro zdravotně postižené je vylepšené Předčítání neboli Screen reader. Tato funkce už ve Windows je, ale nově Microsoft nasadil svou umělou inteligenci, která dokáže popsat i obsah obrázků. Zrakově postižení lidé se tak dozví, co je na zobrazeném obrázku, i když nebude mít žádný popisek. Tato funkce je vázaná na cloudové služby Microsoftu a poběží tedy pouze s připojením na internet.

Diskuze (7) Další článek: Čínská vesmírná stanice se brzy zřítí k Zemi. Ne všechno shoří v atmosféře

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,