Umělá inteligence | Fotografování | Brno

Výzkumníci z brněnského VUT stvořili neuronovou síť, která dokonale opraví rozmazané fotky

Adobe se před lety pochlubilo technologií, která dokáže občas i docela slušně zostřit pohybem rozmazanou fotografii. Rozmazané fotografie nicméně nemají v lásce ani experti z brněnské Fakulty informačních technologií VUT, a jelikož mají k dispozici výkonné mašiny, namísto Photoshopu povolali na pomoc konvoluční neuronovou síť.

Tým pod vedením Michala Hradiše naučil neuronovou síť na stovkách tisíc fotografií, jak vypadá kvalitní a jak špatný snímek a především jak ten špatný vylepšit. Po dvou letech zkoumání a učení vycvičili svůj program do takové kvality, že si poradí i s rozmazaných textem a registračními značkami vozů, a tak trošku začíná připomínat laciné efekty vyšetřovatelů ze sérií CSI.

44c15490-e5e5-4b6f-b0a2-3b087cf5ca1ed07059d9-e226-4546-a2c9-5f3fb68f4094
Software z FIT VUT dokáže opravit i silně rozmazané snímky. Foto: Michal Hradiš, zvut.cz

Hradišův tým technologii nadále zdokonaluje a věří, že ji využije zejména Moravská zemská knihovna pro opravu nekvalitních skenů historických děl.

Hardwarový výkon a strojové učení jsou spojené nádoby. Aby se ML mohl prosadit i ve spotřební elektronice bez využití výkonu cloudu, musí se do čipsetů dostat hardwarová akcelerace:

Diskuze (33) Další článek: Firefox 55 bude nehorázně rychlý, tvrdí jeho vývojář

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,