Vyzkoušejte Safari 4 Beta pro Mac OS X a Windows

Apple v tichosti vydal veřejnou betaverzi internetového prohlížeče Safari 4. Je opravdu nejrychlejším prohlížečem na trhu, jak firma hlásá? To můžete vyzkoušet sami.

Americká společnost Apple vypustila do světa veřejnou betaverzi chystaného internetového prohlížeče Safari 4, jehož finální verze má být podle některých informací jednou z chystaných novinek v Mac OS X Snow Leopard. Dle slov Applu nejrychlejší webový browser světa prodělal několik změn a testovat ho mohou nejen uživatelé Macu, ale i Windows.

TIP: V Computeru 4/09 naleznete třístránkový test internetových prohlížečů. Na stáncích od 26.2.!

Něco málo nutných kosmetických změn

Betaverze přináší především funkce, které jsou u dnešních moderních prohlížečů považovány za standard. Integrováno tedy bylo inteligentní zadávání internetových adres v řádce, kdy se při psaní přímo vypisují kontextové položky z historie a záložek. Pohodlně lze vyhledávat v kompletní historii procházení a připravena je i funkce Top Sites, která při kliknutí na snadno přístupnou ikonku vyvolá seznam oblíbených a často používaných webů i s náhledy.

adresa_01.jpg
Safari 4 už lépe pracuje s adresním řádkem a procházetím a prohledáváním historie. Podobně jako třeba Firefox 3 nebo Internet Explorer 8

Top Sites je možné přepínat až ve třech pohledech, kdy základní obsahuje celkem 6 náhledů, štřední 12 a poslední pak 24. Funkčnost je velice podobná té, s jakou se můžeme setkat například u Opery, avšak s tím rozdílem, že není možné přímo přidávat vlastní weby. Safari postupně prochází historii a umisťuje náhledy automaticky, uživatel pak může vybraný web pouze "přišpendlit" ikonkou špendlíku a nastavit mu pořadí. Příjemná je funkce upozorňující na to, že se od poslední návštěvy na daném webu něco změnilo. Safari o tom informuje pomocí bílé hvězdičky v rohu.

mrizka_01.jpg mrizka_02.jpg coverflow_01.jpg
U Top Slices je možné volit si mezi třemi pohledy, z nichž každý nabízí jiný počet náhledů a jejich velikost. V editační režimu se kromě toho vybírají pevné náhledy pomocí ikony špendlíku a odstraňují nechtěné záložky. Funkce Cover Flow pak nabízí stejnou funkčnost a efekty, jako u jiných produktů Applu

Apple v novém Safari nabízí i funkci Cover Flow, kterou firma používá u mnoha svých produktů -- například u iTunes, nebo u telefonu iPhone. V náhledu se vám zobrazí seznam webů ze záložek, historie nebo RSS, mezi nimiž lze pak efektně scrollovat.

zalozky_01.jpg
Záložky jsou vyvedeny po vzoru Google Chrome. Umístěny jsou nahoře a nezabírají tak zbytečně místo

Poslední kosmetickou novinkou jsou nově uspořádané záložky, které se nyní nezobrazují pod hlavním ovládacím panelem a přímo nad prohlíženou stránkou, ale nahoře v titulku programu. Apple se tedy inspiroval u Google Chrome a i když někteří uživatelé tuto změnu příliš nevítají, faktem zůstává, že takovýto koncept šetří místo na obrazovce. Potěší i zoomování celé stránky a standardní ochrana proti malwaru a phishingu.

Uživatelé Windows XP a Windows Vista nyní mohou nově využít nativního vzhledu aplikace, což se u Applu doposud nestalo. Vzhled je kompletně přizpůsoben Windows a prohlížeč pracuje i s fonty Windows.

nativewindows.jpg
Díky nativnímu vzhledu a fontům Windows si možná Safari 4 najde cestu k většímu počtu uživatelů. Ze strany Applu je to určitě velice chytrý krok

Marketing hlásá nejrychlejší surfování

Podle marketingových údajů Applu má být čtvrté Safari tím úplně nejrychlejším webových prohlížečem na trhu. Rychlejším než Firefox, Chrome, Internet Explorer a Opera. Prozatím jsem skutečné porovnání rychlostních výsledků nerealizoval, proto uvádím pouze tvrzení společnosti a své osobní zkušenosti z intenzivního používání.

Nový a přebudovaný Nitro Engine pohánějící Safari má údajně až třicetkrát rychleji vykreslovat JavaScript na webu než tomu je například u Internet Exploreru 7, vykreslování HTML pak má být až třikrát rychlejší než u prohlížeče Microsoftu a Firefoxu 3. Tvůrci argumentují testy v benchmarcích i-Bench a SunSpider.

bench_01.jpg bench_02.jpg
Testy zveřejněné na stránkách Applu doslova berou dech. S finálním hodnocením rychlosti však raději počkáme na nezávislé testy. Zdroj: Apple.com

Ze subjektivního hlediska opravdu musím potvrdit vysoký nárůst rychlosti nové verze. Původní Safari 3 i na Mac OS X mělo problémy s načítáním JavaScriptu a Flashe, dost často mělo prodlevy a nepříjemně se kousalo. Z tohoto hlediska je nyní vše v pořádku. Uživatelé ze všech novinek dost možná nejvíce ocení právě tuto.

Safari 4 nyní mohou využít i weboví vývojáři, pro které Apple připravil několik nástrojů. Je možné procházet struktury stránek, debuggovat JavaScript, optimalizovat kompatibilitu a další.

Safari 4 Beta pro Mac OS X a Windows v anglickém jazyce je možné zdarma stahovat z webu Applu. Své zkušenosti popište v diskusi pod článkem nebo v našich blozích.

Přečtěte si také: Apple Safari 4 Beta umí listovat v historii a záložkách (Živé.sk)

Diskuze (61) Další článek: Na Aukru se za rok prodalo pět miliónů předmětů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,