Vytiskněte si funkční počítač

Možná znáte 3D tiskárny, které se používají k vytváření 3D modelů objektů takzvaně z ničeho. Jejich výsledek je sice počítačem navržený skutečný 3D model, ale je jen jednobarevný a upřímně moc užitečný není.

Na univerzitě v Berkeley však přišli s něčím novým. Jejich 3D tiskárna totiž již dokáže vytvářet v prostoru nejen objekty, ale i polovodičové obvody. Technologie tiskne přes sebe vrstvy polovodivých a vodivých polymerů přímo při vytváření samotného 3D modelu. Obvody jsou tak přímo součástí vytvářeného objektu a není třeba je tam dodatečně montovat. Konečné zařízení tak ani nemusí být nutně rozmontovatelné, obvody jsou prostě součástí vnitřní výplně. Tato kombinace elektrických obvodů s vytvářením obalu zařízení byla pojmenována Flexonics.

V současné době je technologie čistě ve fázi laboratorních testů. Zájem už ale projevila například NASA, která se zajímá o možnost vytváření náhradních dílů přímo na oběžné dráze. (Prostě to co fanoušci Star Treku  znají dávno jako replikátor).

Zdroj: CNN

Diskuze (12) Další článek: Společnost National Semiconductor snižuje náklady s IFS Aplikacemi

Témata článku: Vnitřní prostor, Funkční počítač, Star Trek, Trek, Konečná fáze, Polovodičová součást, Oběžná dráha, Polymer, Náhradní díl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů