Výstava mikroprocesorů v pražském technickém muzeu

Společnost Intel ve spolupráci s Národním technickým muzeem připravuje ojedinělou výstavu nazvanou Mikroprocesory - srdce počítačů. Jedna se o ucelenou historii mikroprocesoru od prvního modelu na světě až po nejnovější dvoujádrové procesory ze současnosti. Výstava se koná u příležitosti 40. výročí Moorova zákona a pro veřejnost bude přístupná od 6. června 2005 do 28. srpna 2005.

Co na výstavě budete moci shlédnout? Například vůbec první mikroprocesor na světě Intel 4004 z listopadu 1971, což je 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsloužit až 640 B RAM datové paměti (0,625 KB) s programy velikosti 4 KB. Zastoupeny budou i další milníky - od 8008 a 8080 přes Intel 8088, plně 32bitové Intel 80386, částečně 64bitový a zároveň téměř zapomenutý procesor Intel 860, první Pentium, až po dvoujádrové mikroprocesory.

Serverový svět je zastoupen od procesorů Pentium Pro přes Pentium II Xeon až po Intel Itanium 2. O své nepřijdou ani příznivci mobilních technologií včetně modelu Intel Pentium M. K vidění budou i mikroprocesory od dalších výrobců, například procesory AMD různých rodin, Intergraph Clipper, VIA Technologies, 64bitové mikroprocesory rodiny Alpha AXP, Fujitsu SPARC64, Hewlett Packard PA-RISC, IBM Power, Sun SPARC atd. Vedle samotných mikroprocesorů jsou připraveny ukázky použití, jako jsou základní desky, terminály, stolní počítače nebo víceprocesorové servery.

 

Doprovodný program výstavy se bude opírat zejména o přednášky určené jak pro širokou, tak i odbornou veřejnost, které budou probíhat hlavně v červnu. Značná část těchto přednášek bude organizována speciálně pro školy. Cílem přednášek pro laickou veřejnost bude kromě jiného odpověď na otázky, co je vlastně mikroprocesor, proč se mu věnuje taková pozornost a jakou roli hrají jeho vlastnosti pro běžného uživatele. Odborná veřejnost pak z přednášek získá podrobnější informace např. o důvodech použití mikroprocesorů Intel v prvních počítačích IBM PC, o procesorech s dvěma a více jádry, o SIMD instrukcích apod.

 

Hlavním mediálním partnerem a odborným garantem je časopis Computer.

 

Diskuze (13) Další článek: Český Telecom dnes představil nové tarify

Témata článku: Serverový svět, Odborná veřejnost, Původní rychlost, Technic, Clipper, Škola paměti, Mobilní muzeum, Nejnovější rodina, První model


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky