Vypuklo velké klání Google vs. člověk. V prvním kole dnes opět zvítězil stroj

Dnes v časných ranních hodinách středoevropského času vypukl v Jižní Koreji dlouho očekávaný mač mezi programem AlphaGo a špičkovým hráčem ve hře go Lee Se-dolem, který je považovaný za světového velmistra.

Souboj, který se bude skládat z pěti samostatných her od 9. do 15. března, navazuje na podzimní mač mezi evropským mistrem ve hře go Fanem Huiem a softwarovou neuronovou sítí z britské laboratoře Google DeepMind.

Jelikož DeepMind všechny souboje přenáší živě na YouTube, na jeho kanálu najdete téměř čtyřhodinový záznam i této ranní hry, ve které stroj opět porazil člověka.

Google si byl vítězstvím poměrně jistý, již před pár týdny totiž oznámil, že pokud Lee Se-dol zvítězí, vyplatí mu milion dolarů. Zatím je to však 1:0 pro software.

AlphaGo se oproti svým herním předchůdcům – třeba počítači IBM Deep Blue, který v 90. letech porazil Kasparova v šachu – liší především v tom, že se s každou hrou díky strojovému učení neustále zdokonaluje a i samotnou hru go se naučil postupným sledováním mnoha zápasů a poté vlastními souboji s dalšími softwarovými programy.

597270585
Neuronová síť Googlu vs. jeden z nejlepších hráčů světa Lee Se-dol

Samotnou hru go pak specialisté na umělou inteligenci a strojové učení považují za výborný trenažér, který je mnohem sofistikovanější než šachy. Herní deska go má totiž mnohem více polí (19×19) a průměrná hra o 150 tazích tedy nabízí až 10175 herních kombinací. I kvůli tomu se doposud nikomu nepodařilo vyvinout tak dokonalý software, který by v této hře porazil zkušeného lidského hráče.

AlphaGo je tedy v tomto světle první svého druhu a vědci z DeepMindu se dokonce domnívají, že se jejich software dokáže identickým postupem naučit hrát prakticky jakoukoliv hru. To je nakonec i příslib toho, že by se jednou jejich neuronová síť nemusela učit hrát jen hry, ale mohla by řešit i mnohem komplexnější a hlavně praktičtější rébusy – třeba by se z ní mohl stát špičkový molekulární biolog, který pomůže ve studiu nádorových onemocnění.

Diskuze (7) Další článek: IBM a Hilton proměnily znalostního Watsona v robotického vrátného

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,