Vstup Twitteru na burzu vytvoří pouze jednoho miliardáře

Ohlášený vstup provozovatele mikroblogové a sociální sítě Twitter na burzu vytvoří jen jednoho miliardáře. To je v kalifornském Silicon Valley, domově drtivé většiny internetových a technologických firem, úkaz zcela nevídaný. Zakladatelé těchto firem si většinou podrží velké balíky akcií až do vstupu „potomka“ na veřejný parket.

Žádost o veřejnou nabídku akcií, kterou Twitter podal americké Komisi pro cenné papíry (SEC), ukazuje, že dva ze tří zakladatelů značnou část svých akcií odprodali v průběhu privátních dvoustranných obchodů.

Zbývá Evan Williams, vlastník dvanácti procent akcií společnosti. To mu bude stačit k získání více než miliardy dolarů, jakmile se Twitter začne v listopadu obchodovat na burze.

Se ztrátami a investicemi

Podle žádosti podané SEC ocení IPO Twitter na dvanáct až patnáct miliard dolarů, Williamsův podíl dosáhne 1,44 až 1,8 miliardy dolarů. Williams byl generálním ředitelem Twitteru v letech 2008 až 2010.

Zbývající dva spoluzakladatelé, Jack Dorsey a Biz Stone, vlastní méně než pětiprocentní podíl akcií ve společnosti, kterou rozjížděli v březnu 2006. Dorsey, aktuálně generální ředitel a předseda představenstva své nejnovější firmy Square, má ve Twitteru 4,9 procenta akcií s hodnotou 588 až 735 milionů dolarů.

O Stoneovi se žádost o vstup Twitteru na burzu ani nezmiňuje. Znamená to, že jeho podíl je také pod pěti procenty. Více vlastní jen společnost Benchmark Capital, jíž patří 6,7 procenta. Zakladatelé společnosti nejenže nevlastní příliš akcií, v porovnání s firmami jako Facebook či Google ale nejsou už několik let zapojeni do každodenního byznysu. Současný šéf Twitteru Dick Costolo drží 1,6 procenta akcií v hodnotě 192 až 240 milionů dolarů.

Jako součást vstupu na burzu musel Twitter zveřejnit hospodaření. Ukázalo, že je sedm let ve ztrátě. Od svého vzniku prodělal celkově 419 milionů dolarů. Jen za letošní první pololetí prodělal 69,3 milionu dolarů, a to navzdory meziročně dvojnásobně vysokým tržbám. Firma už získal investice ve výši 1,19 miliardy dolarů a nakoupil 29 mladých firem za 640 milionů dolarů. Nyní se snaží chrlit novinky a před vstupem na burzu tak zlákat nové uživatele.

Diskuze (1) Další článek: Jak se staví výkonný herní počítač? Nechte si poradit od sličné modelky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,