V Praze proběhl Future Port, festival technologií budoucnosti

V areálu tržnice v pražských Holešovicích včera proběhla akce s názvem Future Port Prague, první ročník jednodenního festivalu moderních technologií. Bylo těžké dopředu odhadovat, jak dalece dokáže akce naplnit své proklamované poslání. Nakonec se to docela povedlo, i když to nebyla akce kdovíjak velká.

Drony a vše elektrické

Future Port Prague byl rozdělen na dvě části – festival s ukázkou různorodých technologií a přednáškami pro běžné návštěvníky a pak na konferenci s přednáškami odborníků. Festival pro běžné návštěvníky z řad fandů technologií probíhal ve venkovních prostorách areálu a vstup stál 490 Kč.

Na první pohled mohl být návštěvník zklamán, vyhrazený prostor nebyl nikterak velký a úvodní prolétnutí s přehledem, kde co je, zabralo deset minut. Podrobnější putování od stánku ke stánku už pak zabralo dvě hodiny. A člověk si mohl ledacos vyzkoušet.

K vidění byly například závodní drony, přičemž součástí akce byl i divácky atraktivní závod. V sekci dronů bych ale očekával komplexnější přehlídku těchto novodobých hraček. Stejně tak ukázek elektrokol a jiných elektrovehiklů na osobní přepravu bylo jen pár, přitom jich je již v obchodech mnohem více.

Čeho bylo naopak až překvapivě dost, to byly elektromobily. K prohlédnutí zde byly Tesly Model S i Model X, přijela dokonce i vodíková Toyota Mirai, nechyběly elektromobily od BMW či Nissanu a Škodovka přivezla svůj starší koncept Vision S. Ten už zvenku sice nenadchne, protože jej vídáme v ulicích pod jménem Kodiaq, ale tento koncept je plug-in hybridem s možností autonomního řízení. Bylo zajímavé nakouknout do interiéru a na palubní desku, takovou v Kodiaqu nenajdete.

HoloLens a hračky pro bastlíře

Stánky zde měly například i Google či Microsoft. A právě u Microsoftu potěšilo, že umožnil návštěvníkům vyzkoušet jeho HoloLens. Takových příležitostí zatím moc není a tvořící se fronta ukazovala, že lidé jsou na toto zařízení obzvlášť zvědaví. Vyzkoušet si tu mohli samozřejmě i virtuální realitu hned v několika podobách.

Zajímavé byly i stany věnované internetu věcí, umělé inteligenci a 3D tisku. Zde byly natísněné jen malé stolečky různých startupů či studentských projektů. Byla to taková velmi drobná ochutnávka toho, co je k vidění na velkých amerických startupových akcích. Sympatické ale bylo, že se jednalo o české projekty. Obzvlášť kutilové a elektrobastlíři si tu mohli zas o něco rozšířit obzory.

Kdo už všechno viděl, mohl se usadit ve volně dostupném hledišti před hlavním pódiem. Tam po celý den probíhaly přednášky zajímavých hostů.

Nejsem si jist, zda akce nabídla dostatek zážitků a informací, aby to bylo adekvátní pětisetkorunovému vstupnému. Ale marná rozhodně nebyla. Pokud se za rok bude konat druhý ročník, buďte ve střehu.

Témata článku: Google, Microsoft, Budoucnost, Technologie, Umělá inteligence, Virtuální realita, HoloLens, Tesla Model S, Celý den, První ročník, Holešovice, Bmw, Druhý ročník, Nissan, Atraktivní závod, Moderní technologie, Festival, Palubní deska, Návštěvníci, První pohled, Škodovka, Toyota, Praha, Stánek, Přednáška

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 61

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

23.  9.  2017 | Jakub Čížek | 24

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky