V Praze proběhl Future Port, festival technologií budoucnosti

V areálu tržnice v pražských Holešovicích včera proběhla akce s názvem Future Port Prague, první ročník jednodenního festivalu moderních technologií. Bylo těžké dopředu odhadovat, jak dalece dokáže akce naplnit své proklamované poslání. Nakonec se to docela povedlo, i když to nebyla akce kdovíjak velká.

Drony a vše elektrické

Future Port Prague byl rozdělen na dvě části – festival s ukázkou různorodých technologií a přednáškami pro běžné návštěvníky a pak na konferenci s přednáškami odborníků. Festival pro běžné návštěvníky z řad fandů technologií probíhal ve venkovních prostorách areálu a vstup stál 490 Kč.

Na první pohled mohl být návštěvník zklamán, vyhrazený prostor nebyl nikterak velký a úvodní prolétnutí s přehledem, kde co je, zabralo deset minut. Podrobnější putování od stánku ke stánku už pak zabralo dvě hodiny. A člověk si mohl ledacos vyzkoušet.

K vidění byly například závodní drony, přičemž součástí akce byl i divácky atraktivní závod. V sekci dronů bych ale očekával komplexnější přehlídku těchto novodobých hraček. Stejně tak ukázek elektrokol a jiných elektrovehiklů na osobní přepravu bylo jen pár, přitom jich je již v obchodech mnohem více.

Čeho bylo naopak až překvapivě dost, to byly elektromobily. K prohlédnutí zde byly Tesly Model S i Model X, přijela dokonce i vodíková Toyota Mirai, nechyběly elektromobily od BMW či Nissanu a Škodovka přivezla svůj starší koncept Vision S. Ten už zvenku sice nenadchne, protože jej vídáme v ulicích pod jménem Kodiaq, ale tento koncept je plug-in hybridem s možností autonomního řízení. Bylo zajímavé nakouknout do interiéru a na palubní desku, takovou v Kodiaqu nenajdete.

HoloLens a hračky pro bastlíře

Stánky zde měly například i Google či Microsoft. A právě u Microsoftu potěšilo, že umožnil návštěvníkům vyzkoušet jeho HoloLens. Takových příležitostí zatím moc není a tvořící se fronta ukazovala, že lidé jsou na toto zařízení obzvlášť zvědaví. Vyzkoušet si tu mohli samozřejmě i virtuální realitu hned v několika podobách.

Zajímavé byly i stany věnované internetu věcí, umělé inteligenci a 3D tisku. Zde byly natísněné jen malé stolečky různých startupů či studentských projektů. Byla to taková velmi drobná ochutnávka toho, co je k vidění na velkých amerických startupových akcích. Sympatické ale bylo, že se jednalo o české projekty. Obzvlášť kutilové a elektrobastlíři si tu mohli zas o něco rozšířit obzory.

Kdo už všechno viděl, mohl se usadit ve volně dostupném hledišti před hlavním pódiem. Tam po celý den probíhaly přednášky zajímavých hostů.

Nejsem si jist, zda akce nabídla dostatek zážitků a informací, aby to bylo adekvátní pětisetkorunovému vstupnému. Ale marná rozhodně nebyla. Pokud se za rok bude konat druhý ročník, buďte ve střehu.

Témata článku: Google, Microsoft, Budoucnost, Technologie, Umělá inteligence, Virtuální realita, HoloLens, Starý koncept, Běžný návštěvník, Bmw, První ročník, Český projekt, Druhý ročník, Celý den, Návštěvníci, Atraktivní závod, Studentský projekt, Malý stoleček, Škodovka, Vyhrazený prostor, Stánek, Závodní dron, Model X, Holešovice, Přednáška

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 165

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje