VMware View 4: Virtualizace desktopů a cloud computing v praxi

VMware View 4: Virtualizace desktopů a cloud computing v praxi

Virtualizační obr VMware právě testuje RC verzi svého nového produktu VMware View 4, který by měl zásadně prolomit ledy této společnosti v oblasti virtualizace desktopů pro tenké klienty. View 4 umožňuje přistupovat až tisícovkám uživatelů k desktopovému operačnímu systému uloženému na vzdáleném serveru a využívat plně virtualizované a streamované prostředí se vším, co k tomu patří.

V rámci společnosti VMware prolomil další bariéry – dává totiž z části zapomenout v této oblasti doposud používanému protokolu VDI a přichází se zcela novým. PCoIP (PC over IP) se nejvíce podobá řešení od konkurenčního Citrixu, který s komplexnější virtualizací desktopů pracuje na vyšší úrovni už delší dobu.

PCoIP rozpozná typ připojení a hardwaru, na kterém se uživatel aktuálně přihlašuje a přizpůsobí tomu tak provozní podmínky. Umí se například přizpůsobit pomalejšímu internetovému připojení. V tomto případě postupně vykresluje plochu, podobně jako se třeba na internetu načítá obrázek, s tím, že nejdříve zobrazí text, aby uživatel mohl alespoň částečně vnímat obsah, a později dovykreslí zbytek.

Z prvních ukázek se zdají být dobře vyřešeny i dva velké problémy v této oblasti – připojování lokálních USB zařízení na dálkově streamovaný operační systém a problematika tisku. USB zařízení je možné připojit k počítači, klepnutím ho nechat připojit a během chvíle se kompletně promítne do virtualizovaného prostředí. V rámci tisku pak systém automaticky dohledává ovladače a cesty pro tisk. Vyřešena i je bezpečnost přenosu dat. Kromě pokročilého šifrování je možné nastavovat politiky pro přístup z jiných, než lokálních firemních sítí atp.

Cloud computing začal spolehlivě fungovat

View 4 se tedy v praxi snaží uplatnit to, čemu se dnes říká cloud computing. Na vzdálených serverech je na platformě vSphere provozován například pouze jeden obraz operačního systému (například Windows XP) v administrátorem přednastavené formě. Každý uživatel pak získá své přístupové údaje a typ účtu. Ze svého počítače (či jiného zařízení) se pak pomocí tenkého klienta pouze přihlásí a veškerá data se natáhnou ze serveru.

V lokálním prostředí tak uživatel s ničím nepracuje, vše se odehrává na serveru. Je však samozřejmě možné nechat systém stáhnout do offline prostředí, například pro uživatele laptopů. Administrátor pak může navolit, zda se mají změny v systému danému uživateli ukládat do profilu v datovém úložišti, nebo se mají po odhlášení smazat.

Tento systém nebude firmy nutit k tak častému upgradu počítačů, většina úkolů se totiž zpracovává na serveru a počítač slouží spíše jako zobrazovací a vstupní jednotka. „Firmy nyní klidně mohou použít počítače, které už by jinak nepoužily,“ sdělil mi v rozhovoru David Hanacek z VMware.

Rapidně zjednodušena je i správa takových stanic. Případné softwarové zásahy se uskuteční pouze v daném obrazu na serveru a přítomnost u uživatele je nutná pouze v případě manuální práce, třeba poruchy hardwaru atp. „Firmy nyní chtějí z Windows XP přejít na Windows 7. A často i díky cloud computingu, protože jim neuvěřitelně ulehčí celý tento proces,“ říká Hanacek. „V případě, že cloud computing nebude nikde úplně ideální, lze využít i přiložený nástroj ThinApp pro oddělení aplikací od systému,“ pokračuje ve výčtu zjednodušení.

I pro malé zákazníky

VMware je často spojován s tím, že jsou jeho firemní produkty určeny pouze pro veliké firmy s ohromným množstvím výpočetní techniky. Hanacek to však aktuálně vyvrací. „View 4 je možné nasadit třeba ve firmě s 50 počítači. Dokonce máme zákazníka, který ho provozuje pro 5 počítačů,“ dodává k tématu.

VMware View 4 se ve své finální verzi dostane na trh během následujících dvou týdnů, nicméně už dnes jsou stanoveny edice a ceny licencí. Enterprise Edition, jejíž součástí bude i vSphere 4 a vCenter 4 vyjde na 150 amerických dolarů pro jednoho uživatele. Vyšší Premier Edition navíc čítající i ThinApp 4 a View Composer bude stát 250 dolarů pro jednoho uživatele. Jedním uživatelem se v tomto případě myslí jeden připojený uživatel aktivně využívající virtualizovaný desktop. Podobně jako u licenčních serverů pro CAD programy je zde totiž možné využít systému, kdy firma například nakoupí 100 licencí a využívat je může kdokoliv – pouze musí být ještě nějaké volné.

VMware samozřejmě není jediný, kdo v této oblasti působí. Velice významným hráčem je zejména již zmiňovaný Citrix, který rovněž během listopadu uvolní novou verzi svých nástrojů. Nový XenDesktop v sobě zahrne i XenApp a nabídne podobnou funkčnost jako View 4. Na testy obou konkurentů se můžete těšit v dalších číslech časopisu Connect!.

Cloud computing v této podobě je aktuálně na vzestupu a jak VMware, tak Citrix se shodují, že se v budoucnu stane dalším standardem v IT. Když jsem nedávno mluvil s Ondřejem Markem z Citrixu, sdělil mi, že Citrix je pětkou na celosvětovém trhu v oblasti Software-as-Service a pramení z toho značná část příjmů. David Hanacek z VMware mi zase potvrdil vizi toho, že by virtualizace desktopů jednoho dne mohla překročit hranici firemního prostředí a dostala by se mezi běžné uživatele. Tak, jak si dnes kupujete mobilní telefon s tarifem, si nejspíše brzy budete moci koupit počítač (tenký klient).

Témata článku: Cloud, VMware, Cloud Computing, Atp, View, Tenká verze

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Mikala 11. 11. 2009 20:27:47
    U nás v dohledovém centru se pracuje na směny a každý má svůj počítač,...
  • borja 11. 11. 2009 16:57:37
    Tam kde se pracuje na směny, tam se počítač vypíná minimálně a stačí jedna...
  • JankoSK 11. 11. 2009 16:11:04
    Obdobou Altiris SVS je VMware ThinApp, len nie je free pre nekomercne...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky