VMware: Hardware už nebude hrát klíčovou roli, potřeba ale bude

VMware se pomalu chystá na další část své výpravy spojené s transformací datových center. Poté, co firma převedla fyzické servery na virtuální a v této oblasti získala více než poloviční tržní podíl, prohlásila „virtualizační válku“ za ukončenou a posouvá se o pár krabiček dál. V době, kdy každou sekundu vznikne jeden nový virtuální server, což je více, než kolik se rodí dětí, chce se svými technologiemi a přikoupenou Nicirou virtualizovat také sítě.

Ač se na první pohled může zdát, že se VMware soustředí pouze na sféru datových center a nemá ambice se dostat i mimo ně, opak je pravdou. „V současné době se sice bavíme především o infrastruktuře, další úroveň jsou ale aplikace a koncoví uživatelé,“ vysvětluje v rozhovoru pro Connect.cz šéfka virtualizačního giganta pro východní Evropu Aleksandra Verhoeve. „Nejdůležitější věcí jsou nakonec uživatelé, ne infrastruktura. Virtuální sítě jsou jednou ze součástí naši komplexní vize.“

Vizí VMware jsou aplikace. Firma už delší dobu upozorňuje na to, že operační systémy, jak je známe dnes, už nebudou potřeba. Za pomoci virtualizace a na ní vystavěných cloudů se snaží vytvořit platformu, která uživatelům doručí aplikace bez ohledu na to, kde se nacházejí a jaké zařízení využívají. To pod tím, tedy servery, virtuální stroje, operační systémy, databáze a další, se stanou komoditou.

Hardware bude mít jinou roli, ale nevymře

Aby firma mohla v této vizi dále pokračovat, provedla před pár dny výrazné změny ve vedení. Novým výkonným šéfem se stal Pat Gelsinger, dříve provozní šéf společnosti EMC, která vyvíjí storage systémy a zároveň vlastní 80procentní podíl ve VMware, a dosavadní kapitán Paul Maritz virtualizační firmy se přesouvá právě do EMC na pozici šéfa strategie.

Maritz v nejvyšším křesle VMware strávil 4 roky a dokázal zvýšit příjmy společnosti z 1 miliardy dolarů na 4 miliardy. Jeho převelení tedy není odvoláním za slabé výkony, naopak. Je to právě Maritz, který má dlouhodobou vizi v tom, jak stavět infrastrukturu pro to, aby se na ní daly provozovat cloudové aplikace. „Pat Gelsinger nyní bude vést cloudovou infrastrukturu ve VMware a Paul Maritz se bude soustředit na naší strategii napříč technologiemi se zaměřením na big data a další generaci cloudově orientovaných aplikací, které budou postaveny na těchto základech,“ vzkazuje ve zprávě výkonný šéf EMC Joe Tucci.

To, že VMware investoval zhruba čtvrtinu svých ročních příjmů do koupě Niciry, je nejenom reakcí na trh se softwarově definovanými sítěmi (SDN), který má například podle investora Bena Horowitze velikost kolem 40 miliard dolarů, ale také další mezičlánek v dosažení stanoveného cíle. „Je to další krok, jak jednodušeji a levněji budovat cloudy,“ dodává Verhoeve.

Společně s vizí softwarově poháněných datových center však zástupci VMware upozorňují, že v žádném případě nemůže být řeč o naprostém útlumu samotného hardwaru. „I když je jasné, že se trh přesouvá k softwarově definovaným funkcím, je stále jasné, že hardware bude stále potřeba a zůstane tu pro něj místo,“ myslí si šéf české pobočky VMware Michal Stachník. „Změní se ale role jednotlivých komponent. Už to nebude hardware, který bude hrát klíčovou roli.“

Přidaná hodnota hardwaru

Podle Stachníka je pro nástup virtuálních sítí ideální doba. „Způsob, jakým se budují cloudy, souvisí s tím, jak se buduje síť. Standardní způsob je limitující,“ říká v novém tuzemském sídle společnosti na Smíchově. Zároveň upozorňuje na to, že stejně, jako s virtualizací serverů nevymizely fyzické stroje, ani s virtualizací sítí nevymizí síťové komponenty. „V žádném případě nerušíme žádná partnerství s našimi současnými hardwarovými partnery.“

Virtualizace podle něj naopak může dát serverům a dalším fyzickým zařízením přidanou hodnotu, i když je jejich role stále více komoditní. „To je právě to, proč nás výrobci hardwaru milují. Naše technologie jim umožňují budovat lepší a sofistikovanější servery, které nejsou komodita. To je důvod, proč jsou pro hardwarové výrobce virtualizace, cloud a softwarově definovaná datová centra tak atraktivní. Je to přirozená evoluce.“

Kolem Niciry a dalších novinek ve VMware je však také několik otazníků. Například kolem toho, jak bude pokračovat spolupráce s Ciscem na produktu Vblock. Ten obsahuje servery od Cisca, storage systémy od EMC a virtualizaci od VMware a má konkurovat tam, kde se HP, IBM a Oracle snaží dodávat kompletní „krabice“.

V návaznosti na personální změny v nejvyšším vedení se začíná mluvit také o vyčlenění cloudových technologií z VMware a EMC (například Cloud Foundry, EMC Greenplum a IaaS služba Project Rubicon) do samostatné společnosti, což by mělo pomoci v boji s cloudovými technologiemi Googlu, Amazonu nebo Microsoftu. „To jsou pouze spekulace,“ reaguje Stachník.

Diskuze (6) Další článek: Také Oracle bude virtualizovat sítě a kupuje společnost Xsigo Systems

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,