Vlády otvírají své datové trezory, ČR přešlapuje na místě

Iniciativa Open data chce široké veřejnosti nabídnout nejrůznější data vlády a úřadů. V zámoří i v sousedství to už funguje, my ale stále čekáme na svůj vlatní web „Data.gov“.

Vžijte se na chvíli do role státní instituce. Váš úřad schraňuje a vytváří ohromné množství dat, ta ovšem zůstanou navždy za zdmi archivu a ven se dostane jen nutné minimum v podobě tiskových zpráv, statistických výstupů a o něco si řekne Český statistický úřad. Soukromí některých citlivých dat je samozřejmě chráněno zákonem, nicméně ten zbytek by mohly úřady už dávno nabídnout veřejnosti. V zahraničí to pomalu začíná být něco zcela samozřejmého.

A není se ostatně ani čemu divit, všechny tyto instituce do jedné tu jsou totiž jen proto, že je platíme z našich daní. Lehce teatrálně řečeno jsme jim jen propůjčili moc skrze své zastupitele. Stát a jeho úřady jsme my.

 

Ohromné množství přehledných dat dnes nabízí ČSÚ, který komunikuje i na Twitteru, ale to je pořád málo.

 

Tuto jednoduchou logiku fungování demokratického státu jako první z prvních pochopili ve Spojených státech, kde již před deseti lety nabízely mnohé federální instituce data, statistické výstupy a celé mapové portály zdarma a všem. O mnoha bezplatných výstupech NASA, NOAA aj. ani nemluvě.

V rámci iniciativy Open data otvírají své datové trezory další vlády po celém světě. Americký volně dostupný katalog najdete na adrese Data.gov a na adrese Data.gov/opendatasites je pak k dispozici celosvětový rozcestník na 30 dalších zemí. Česká republika chybí. Je to docela smutné, k iniciativě totiž přistoupila třeba i africká Keňa.

Česká iniciativa Opendata.cz

České iniciativy otevřených dat se prozatím chopilo uskupení Opendata.cz v čele s Martinem Nečaským z MFF UK a spojence našli třeba v osobě poslance Jana Farského, který si tak může v internetové komunitě spravit renomé po loňské kauze s novelou loterijního zákona a paragrafy, které zaváněly cenzurou českého internetu.

open data svet.png
K iniciativě Open data se už připojilo několik desítek zemí

„Kdo drží informace, má moc, a té se stát nerad vzdává. Nyní ale přišla doba, kdy je nezbytné informace poskytnout, vrátit je lidem. Což je nutně spojeno s tím, že se my, politici, vzdáme části moci, což nikdy nebude bezbolestné. Proto nebude jednoduché data otevřít. Přesto se o to musíme zasadit,“ píše Farský na svém webu.

Jedním z hlavních problémů otevřených dat v České republice je v tuto chvíli roztříštěnost. Dílčí instituce sice nabízí nejrůznější výstupy, občas je ale složité dostat se k původním nezměněným zdrojům, které mají ke všemu strojově zpracovatelný formát. Obecně se totiž předpokládá, že člověk nebude pročítat samotná zdrojová data, ale že soukromá sféra nad nimi postaví své aplikace.

A to je nakonec výhodné i pro stát, protože nemusí investovat do (zpravidla předražených) aplikací, pouze lidem nabídne data formou nějakého API. Aby to bylo možné, iniciativa Open data žádá ještě jednu podmínku – vše musí být publikované s otevřenou licencí. Každý tedy může zajímavé údaje z úřadů využít jakýmkoliv způsobem.

Co u nás vzniklo díky veřejným datům

Možná to celé zní příliš abstraktně, hotové aplikace postavené nad otevřenými daty ale docela často bodují. Vzpomeňte si například na mapovou aplikaci Kdejsme.cz. Tato aplikace by nemohla nikdy fungovat, kdyby nepoužívala seznam příjmení podle lokalit od Ministerstva vnitra.

kde jsme.png
Podívejte se, kde žijí vaši jmenovci podle příjmení

Dalším krásným příkladem je zase ucelená služba Mapyhazardu.cz, která mapuje herny ve vybraných městech a prostým výpočtem vzdálenosti od škol a veřejných budov zjišťuje, jestli majitel ještě donedávna neporušoval zákon. Tato podmínka vzdálenosti v poslední novele vypadla, to ale autory služby neodradilo a vy se tak i nadále můžete podívat, kolik heren je v blízkosti školy vašeho dítěte. Je jich zpravidla ohromné množství.

mapy hazardu.png
Mapy hazardu evidují herny a jejich vzdálenost od veřejných budov a škol

Opravdu rozsáhlou aplikací postavenou nad veřejnými daty je web Budovánístatu.cz, kde najdete do nejmenšího detailu rozepsaný státní rozpočet v posledních letech a stejně tak se můžete podívat, kam odchází vaše daně instituce po instituci.

budovani statu.png
Budování státu obsahuje kalkulačku, která zobrazí, kam všude tečou vaše peníze

Web Rozpočetobce.cz vám zase vysvětlí, jak a z čeho se skládá rozpočet libovolné české obce a jak obec hospodařila v posledních letech.

rozpocet obce.png
Přehledná vizualizace rozpočtu libovolné obce – to vše díky veřejným datům

Jak vidno, i v Česku vznikají nad veřejnými daty zajímavé aplikace, přestože chybí jednotný systém a formát dat. Iniciativa Opendata.cz se snaží tato data centralizovat alespoň svépomocí, 161 databází tedy najdete na webu Ckan.net. Data jsou to různá (opět různé databáze četnosti jmen aj.) a jsou zpravidla k dispozici ve formátu XLS pro Excel a v textovém CSV.

opendata.cz databaze dat.png
Na webu cz.ckan.net najdete na jednom místě hromadu dat, chtělo by to ale oficiální a přívětivý katalog veřejných dat s možností API přístupu

Vedle těchto bezplatných projektů najdete na českém webu i hromadu komerčních informačních služeb. Jednou z nich je třeba skutečně ultimátní databáze firem a firemních kontaktů merk.cz.

Doufejme, že se politici a úředníci pochlapí a nabídnou ucelený vstupní bod, kde nenajdete jen hotové výstupy, ale také API a skutečná surová data, se kterými naložíte podle svého vlastního gusta. Ostatně jsou to vaše data, poněvadž jsou zhotovená za vaše peníze.

Diskuze (15) Další článek: Panasonic vyrobil úsporný bezdrátový WiGig čip s rychlostí až 2,5 Gb/s

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,