Vláda posvětila vznik rady pro IT, povede jí ministr vnitra

Po několika odkladech a zákulisních bojích o vliv vláda nakonec posvětila vznik Rady vlády pro informační společnost, která by měla radit a dohlížet na oblast informačních technologií ve státní správě. Radě bude předsedat ministr vnitra Milan Chovanec, který se už dříve začal k problematice IT veřejně hlásit s tím, že minimálně na jeho resortu chce s v této oblasti udělat pořádek, sjednotit jí a odstranit nepotřebné systémy.

Rada vlády pro informační společnost v podstatě navazuje na dřívější Radu vlády na konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS), která fungovala ještě za Petra Nečase. Role obou těch rad jsou podobné – radit představitelům státu v tom, jak nasazovat, sjednocovat a nakupovat IT technologie, jak koncepčně postupovat, nezadávat předražené zakázky a tak dále.

Po radě tohoto typu odborníci nějakou dobu volají, má mimo jiné pomoci s vyřešením všech neduhů státního IT, kterých není málo. Skutečný přínos rady je ale diskutabilní, ostatně ani RVKIS si mnoho velkých zásluh nepřipsal.

Bude to k něčemu?

Nová rada by měla mít 20 členů, mimo jiné ministry průmyslu, financí, zástupce různých ministerstev, Národního bezpečnostního úřadu a Českého telekomunikačního úřadu. Členem bude také místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Rada by se měla scházet jednou za půl roku, první sezení se očekává do dvou měsíců.

Klepněte pro větší obrázek
Ministr vnitra Milan Chovanec se k IT prozatím hlásí nejvíce. Foto: E15

Pavel Bělobrádek by měl figurovat také v další vznikající radě. Původní RVKIS by totiž měl být rozdělen a kromě zmiňovaného IT útvaru půjde také o Radu vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst. Bělobrádek má být jejím předsedou.

To je tedy dost rad. Otázkou je, zda se státní IT skutečně může sjednotit. Jak ministerstvo vnitra, tak ministerstvo financí totiž v této oblasti mají vlastní ambice. Navíc chybí silná osobnost, která by si celou oblast jasně vzala pod svá křídla a prosazovala jí na vládních úrovních jako jeden z nejdůležitějších bodů.

Vláda už ostatně má takzvanou digitální agendu mezi programovými prioritami a stejně tak se dostala do koaliční smlouvy (pod nátlakem průmyslu). Jenže doposud se touto oblastí skoro nikdo nezabývá. Aktivně se řeší především budování rychlého internetu, a to zejména z důvodu, že na jeho rozvoj do Česka přitečou miliardy z Evropské unie.

Diskuze (4) Další článek: Red Hat v Česku investuje miliony do univerzitního výzkumu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,