Víte, jak vypadá vodní blok pro paměti?

U vodních bloků na procesory, grafické karty nebo čipsety snad všichni alespoň tuší, jak vypadají. Ale setkali jste se už s vodním chlazením u paměťových modulů? Pojďte se podívat na dva různé způsoby chlazení pamětí vodou.

Rychlost paměťových čipů šplhá neustále vzhůru. Stoupají pracovní frekvence a spolu s tím se zvyšuje teplota paměťových čipů. AMD, obdobně jako dříve Intel, přechází na DDR2 paměti. Zejména u výkonnějších paměťových modulů nepotkáte výrobek, který by nebyl vybaven heat spreaderem, tedy rozvaděčem tepla. Kovové plíšky u starších DDR pamětí sice snižovaly teplotu modulů, ale vliv na dosahovanou frekvenci a stabilitu pamětí byl rozporuplný a často byly spíše pro parádu. U výkonnějších modulů DDR2 se však staly standardem. Stále však plní spíše roli ochrany proti lokálnímu přehřátí čipů, nedá se říct, že by jejich přítomnost u pomalejších pamětí byla nezbytná.

DDR2 paměti, které zvláštní chlazení nevyžadují.

Na to, že zejména výkonné paměťové čipy je vhodné chladit, nás systematicky připravují i výrobci grafických karet. U pomalejších modelů grafických karet stále není chlazení pamětí potřebné, ale výkonné grafické karty mají pasivní či aktivní chlazení běžně.

Obdobná situace je v segmentu operačních pamětí. Nedá se říct, že by mělo chlazení pamětí výrazný vliv na dosahované výsledky. Situace je oproti procesorům přece jen odlišná, účinnějším chlazením si o 50MHz nahoru nepomůžete. U pamětí v nižší a střední cenové hladině celkem nemá význam něco takového řešit. Jiná je situace u nejdražších modulů pro vyladěné počítače. Výkonné moduly stavěné pro zvýšené napájecí napětí (například recenzované DDR2 Corsair TWIN2X1024-8500) již docela slušně topí. Může za to zejména napájecí napětí zvýšené o 0,4V. U běžných, vzduchem chlazených sestav, se počítá s tím, že průvan ve skříni udělá své a žádné dodatečné chlazení nebude třeba.

Moduly OCZ se speciálním perforovaným chladičem.

Horší je to v případě, že máte v počítači vodní chlazení. Tam je jakýkoliv dodatečný ventilátor nežádoucí, neboť zbytečně zvyšuje hluk počítače.

Výrobci vodního chlazení na tento fakt zareagovali a tak se na trhu začínají objevovat vodní bloky pro montáž na paměťové moduly. U pamětí je však problém, jak vyřešit uchycení chladiče a odvod tepla. Současná koncepce osazování paměťových modulů není pro chlazení vhodná, a situaci ještě komplikuje používání jednostranných a oboustranných modulů. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se ten který výrobce s uchycením chladičů popere. Zmíníme zde dva výrobce těchto systémů, a sice německý Innovatek a americkou firmu Koolance.

U nás známá firma Innovatek přišla nedávno se svým „stavebnicovým“ řešením. Chladič můžete poskládat z těchto dílů:

Samostatně prodávaný pasiv pro paměť.
(9,90 Euro, v ČR odhadem 400 Kč)

 

Vodní blok, asi 1000 Kč.

Montáží získáte tento chladič. Ten se také prodává jako souprava, je však dobrý pro jednostranné moduly:

Kit se dvěma pasivy a vodním blokem.
(48,80 Euro, u nás odhadem 1700 Kč)

Toto řešení je vhodné pro dva oboustranné moduly.

 

A konečně, schéma legrace pro 4 oboustranné moduly za bezmála šest tisíc.

 

Jak dobře se přenáší teplo mezi pasivem a vodním blokem, pokud se dotýkají jen na tenké hraně pasivu, toť otázka.

O poznání efektivněji vypadá řešení u nás neznámé americké firmy Koolance.

Vodní blok pro 2 moduly těsně vedle sebe.

 

Polštářky, ve kterých koluje chladící kapalina, jsou v přímém kontaktu s čipy. Jelikož jsou váčky schopny přizpůsobit se tvaru pamětí, odpadá i složitější nastavování.

Polštářky se snadno přizpůsobí.

 

Také cena 50 USD za řešení pro dva oboustranné dimmy vedle sebe je výrazně přívětivější. Pokud však osazujete paměti v dual channelu ob jeden slot, musíte pořídit dva bloky, což zrovna dvakrát nepotěší.

Chladiče na všech slotech vypadají opravdu majestátně.

 

Pořád je to však sto dolarů (čili, v případě, že by se v našich končinách něco podobného vyskytlo v obchodech, asi 2800 korun).

No, a konečně... Řešení od Koolance vypadá na desce mnohem industriálněji, a k některým robustně působícím systémům se hodí líp.

Samá trubička, samý chrom, radost pohledět.

 

Innovatek naopak působí lehčím dojmem, a tak jej ocení především majitelé průhledných akrylátových vodních bloků, které vypadají vzdušnější.

Chladič Innovatek osazený na desce.

Nepředpokládám, že by v dohledné době bylo zapotřebí chladit paměti podobným způsobem. Výrobci procesorů se ubírají spíše snahou udržet spotřebu na akceptovatelných hodnotách, u grafických karet už také lidé kromě výkonu hledí i na produkované teplo a hluk chladičů. Výrobci čipových sad taktéž projevují snahu o to chladit čipy pasivně a nemyslím, že by o to, aby se aktivní či vodní chlazení operačních pamětí stalo nutností, někdo stál.

Pokud však má někdo ve svém počítači vodní blok na procesoru, čipsetu, i grafické kartě či kartách, byl by hřích nezapojit do chladícího okruhu i paměti. Zisk, který z toho bude mít, je sice malý, ale o to přece v případě podobně vyšperkovaných sestav nejde.

Dá se čekat, že výrobci systémů vodního chlazení zahrnou do svého výrobního programu i vodní bloky pro paměti, a podobných výrobků se bude objevovat víc a víc.

Diskuze (15) Další článek: Lexar vymění 66 000 flashdisků JumpDrive

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,