Viry slaví dvacáté narozeniny

První zdokumentovaný počítačový vir byl představen veřejnosti přesně před dvaceti lety. Od prvního pokusu, který byl proveden na vědecké půdě s dobrými úmysly, se rozšířila rodina známých virů na přibližně 60 000 a stále roste. O dobrých úmyslech autorů drtivé většiny z nich lze ovšem s úspěchem pochybovat.

Prvním zdokumentovaným autorem viru byl Fred Cohen studující během svých experimentů s počítačovou bezpečností na University of Southern California - jeho program se dokázal šířit napadením hostitelského programu a jeho změnou tak, aby výsledný program obsahoval kromě původních funkcí také kopii viru. Pro experiment ověřující funkci viru použil Cohen grafický program VD pro minipočítač Vax. Vzhledem k potenciální nebezpečnosti byly další experimenty s počítačovými viry na univerzitě zakázány.

Boom virů přišel s rozmachem počítačů IBM PC kompatibilní. Prvním v dlouhé řadě byl vir Brain vyvinutý v Pákistánu. Následovala řada dalších jako Yankee Doodle nebo Michelangelo.

Posledním velkým zlomem v historii počítačových virů byl první internetový červ Melissa, který se šířil pomocí elektronické pošty, do té doby bylo nejběžnější šíření virů „půjčením“ - někomu půjčíte disketu a už máte v počítači vir. O nebezpečnosti internetových červů se uživatelé naposledy výrazně přesvědčili na podzim při útoku viru MSBlaster.

Zdroj BBC

Diskuze (19) Další článek: Internet Explorer sám odstraní pop-up reklamy

Témata článku: Cohen, Počítačová historie, California, Dlouhá historie, Narozeniny, Narození, První funkce, Boom, První experiment, Melissa, Potenciální nebezpečnost, Fred, Michelangelo, SLA, První pokus, Dobrý úmysl, Doodle


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor