Virtuální realita | Oculus Rift | HTC Vive

Virtuální realita zlevňuje. Cena HTC Vive padla o sedm tisíc korun

Jednou z klíčových nevýhod virtuální reality je její cena. Obzvlášť v případě, že byste chtěli využít některé z pokročilých řešení ve spojení se stolním počítačem a nespokojíte se jen s mobilem zasazeným v nějakém headsetu. Pokročilá virtuální realita vyžaduje výkonný počítač a pak headset jako je Oculus Rift nebo HTC Vive. Počítač vyjde pořád draho, ale samotné headsety výrazně zlevňují.

Oculus toto léto snížil cenu setu svého headsetu i s ovladači na cca 12 tisíc korun, což je přibližně polovina původní ceny. Nyní se přidalo u HTC, které oznámilo oficiální trvalé snížení ceny, a to z původních 25 999 Kč na 18 999 Kč. Jedná se o cenu za celý set včetně prostorových antén a ručních ovladačů. Novou cenu už do svých e-shopů promítla většina prodejců.

Ze snižování cen se dá snadno usoudit, že prodej zařízení pro virtuální realitu již po loňském boomu značně opadl. Nových podporovaných her přibývá jen pomalu a samotné headsety odrazují nejen cenou, ale i známými technickými nedostatky. Horlivě očekávány jsou proto nové verze. Jenže i když by přinesly kýžené 4K displeje pro každé oko, odpadne tím sice kritika zobrazovačů, ale bude to znamenat razantně vyšší nároky na výkon počítače.

Budoucnost virtuální reality je proto stále docela nejistá. Technologie je to sice dechberoucí, ale cenově nákladná a stále s technickými nedostatky. Zatím to stále nevypadá na to, že by se snadno mohla stát masovou záležitostí. To pak nemotivuje vývojáře, aby do svých her podporu virtuální reality zapracovávali.

Jenže nezapomínejme, že majitelem Oculusu je Facebook. A ten má velkou sílu na to, aby něco prosadil. Virtuální realitu chce lidem přiblížit vydáním levného headsetu pro virtuální realitu, který by měl stát cca pět tisíc korun.

Diskuze (9) Další článek: Lenovu se nedaří. Firma spadla do ztráty a přišla o post největšího prodejce počítačů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,