Vir zneužívá zájmu o válku v Iráku

Internetové aktivity spojené s válečnými konflikty nejsou ničím novým a stranou nezůstává ani válka v Iráku. Po internetu se šíří červ, který láká uživatele ke spuštění souboru slibem špionážních fotografií nebo karikatur George Bushe. Tento vir byl pojmenován Ganda a antivirové systémy jej mohou identifikovat i pod jmény W32/Ganda.A@mm, WORM.SwedenSux nebo Myzli.

Ganda používá k šíření vlastní SMTP server, který používá k rozesílání svých kopií na adresy obsažené ve Windows Adress Booku. Nakažené emaily obsahují přílohu s příponou .SCR a krátkým jménem např. RG.SCR nebo PW.SCR. Pro snadnější šíření v zemi svého původu používá vir falešné identity odesílatele – obsah pole „from“ nahrazuje adresami švédských institucí, novinářů nebo známých členů akademické obce. Falešné adresy mohou vypadat následovně: skolverket@skolverket.se, red@fna.se, debatt@svt, nebo něco@tidningen.to a něco@aftonbladet.se. Kopie viru odesílané z napadeného počítače obsahují buď švédský nebo anglický text podle nastavení daného počítače.

Podle informací společnosti Alwil jsou uživatelé Antivirového systému Avast! chráněni proti tomuto červu od úterý, AVG doplnila databázi virů o Gandu dokonce už v pondělí v aktualizaci číslo 463.

Pokud vás zajímají informace o vlivu iráckého konfliktu na počítačovou bezpečnost, můžete využít servisu společnosti F-Secure.

Diskuze (5) Další článek: WinAmp 2.90 beta

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Irák, George, Válečný konflikt, Bush

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů