Verbatim nabízí malý a mimořádně rychlý USB disk s kapacitou 500 GB

Diskuze čtenářů k článku

25. 06. 2009 15:17

Predne - nikde v clanku neni, ze by komprese dosahovala pomeru 50, ale jenom 75 %.

Pokud je mi znamo, tak moderni disky pracuji s buffery a nikoli se "syrovym" proudem binarnich dat - tak nemusis komprimovat 30 MB najednou, ale po mensich castech (vetsinou stovky kilobajtu)

Podobna technologie se bezne pouziva v sitich VPN - a ve vetsine pripadu taky uzivatel nestahuje ciste textova data a presto to vyznam ma.

Vzhledem k tomu, ze se nepracuje s celym souborem najednou, je zcela v podstate irelevantni, zda jde o textova, ci multimedialni data - vysledny kompresni pomer sice nebude nijak svetoborny, ale zase lepsi nez nic.

Kdyz nemas eSata (treba notebooky) tak v podstate jina moznost nez komprese neni - rychleji to proste nepujde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  25. 06. 2009 19:35

No netvrdím, že je možností nějak mnoho, kromě toho ESATA je rychlejší než USB2.0 ještě i Firewire, ale za chvíli by tu mělo být již k dispozici např. USB3.0. Pak je tu možnost připojovat disk přes gigovou síť, to je ale ovšem velmi drahá sranda, většina NASů nedokáže vytížit pořádně ani 100 Mbitovou linku, a jsou až na velmi málo výjimek pomalejší než USB.

Ale jak jsem říkal: když to nejde, tak to holt nejde, nebudu do svého produktu cpát něco, co fungovat z principu nemůže. Pokud by to fungovat mělo, musel by ten procesor na disku být opravdu šíleně výkonný, což zcela jistě není. Kompresi na slušné úrovni v rychlosti 100 MB/s nezkomprimovaných dat nedá holt ani výkonný procesor v počítači, natož nějaký podpůrný čip na disku.

Jinak že se používá komprese ve VPN, to je sice pravda, ale VPN jsou úplně jiná liga. Tam mohu nasadit např. gzip, který má kompresní poměr přeci jen o mnoho vyšší než tenhle USB disk (nebo třeba NTFS kompresní algoritmus). To podstatné je samozřejmě to, že VPN je linka typicky v Mbitech za vteřinu, čili ve stovkách kB/s, zatímco tady se bavíme o 100 MB/s, to jsou víc než 2 řády! Když mi takový gzip pomůže komprimovat HTML stránky v poměru třeba 5:1, je práce s intranetem úplně o něčem jiném než bez komprese.

Jenže tady? Tady mám k dispozici i bez komprese nějakých cca 40 MB/s. Aby ta komprese byla poznat, musel by disk být schopen data vysílat a přijímat nejméně o polovinu rychleji, tedy řekněme 60 MB/s. Je to realistické? IMO není.

P.S. Když už bych měl tak zoufalou touhu k zrychlování po USB, že se neštítím ani nutnosti instalace nějakého proprietárního softu/protokolu, zkusil bych nejspíš místo toho raději napíchnout víc USB portů. K tomu by byl bez debaty také potřebný spešl driver, ale narozdíl od tohohle řešení by to mohlo fungovat. Samozřejmě by ty porty nesměly vést z hubu, ale přímo z portů na počítači, jenže ten, kdo by chtěl 2x rychlejší disk, by si nejspíš ty dva porty vyhradit dokázal.

P.S. Samozřejmě nesouhlasím s tím, že "lepší než nic". IMO je nic bez debaty lepší, a to kvůli ceně a kompatibilitě. Přírůstek ve výkonu tohle řešení prostě nabídnout nemůže až na hodně speciální a v běžném životě nikdy nevídané aplikace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  25. 06. 2009 05:38

Malý 500 GB disk, na první pohled jsem si říkal, že půjde o SSD. Ale jde jen o běžný pevný disk.

Přiznám se však, že mi potenciál komprese přijde bez debaty nula. A to doslova čistá nula. Co je to probůh za ptákovinu komprimovat data rychlostí přes 30 MB/s? Je zjevné, že při téhle rychlosti nemůže jít o nějak zvlášť efektivní algoritmus, který by u specifického druhu dat dostal rychlost třeba přes 60 MB/s s kompresí, tj. 30 MB/s bez komprese. A poměr 2:1 je tak nějak to, co by šlo čekat u textových dokumentů, zdrojáků, či podobné havěti, u HTML stránek může jít komprese jistě ještě dál. Ale protože by to bez debaty nestíhal procesor v počítači, natož pak samozřejmě procesor na samotném disku, který bude bez debaty mnohem méně výkonný než CPU v compu, musí se slevit z efektivity. Jenže když tu máme NTFS s možností komprese, byť tedy také nijak extra spořivé, proč se pokoušet o něco na přenosové lince? A navíc samozřejmě nestandardně/nekompatibilně, tedy s nutností instalovat nějaké ty drivery v každém compu, kde budu disk chtít využívat?

Nemluvě o tom nejdůležitějším, že totiž drtivá většina dat, která člověk nacpe na 500 GB disk, jsou z podstaty nekomprimovatelná! Textových souborů mohu mít 1 GB (mno, většina lidí bude spíš v řádu jednotek, maximálně desítek MB), hudebních souborů desítky GB, stejně tolik fotek, a stovky GB pak jen videí!? K čemu je komprese, která se z podstaty věci efektivně využije jen u méně než jednoho procenta dat?!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 06. 2009 06:21

Přesně tak, je to myšlení, vycházející z té pravěké a naivní myšlenky, že takové disky najdou využití především v kancelářích na pracovní dokumkenty. Výrobci by se měli zaměřit spíše na tu převažující skupinu uživatelů

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 06. 2009 08:45

Kdepak, tomu se říká reklama...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 06. 2009 09:47

Ono je dokonce možné, že ten ovladač bude při kopírování zobrazovat na ploše okénko s údajem o rychlosti - ta pak může být třeba 120 MB/s

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 06. 2009 09:54

A vzapeti ho prekryje oknem s reklamou na ostatni Verbatim produkty, abyste nevideli, jak dlouho to kopirovani trva. :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
26. 06. 2009 13:28

z vlastnej skúsenosti neradím kupovať tieto "Verbatim USB disky"

hlavne že píšu že nepotrebuje externé napájanie, ale nepíšu tam, že na ktorých matičných doskách to ide...

Mám jeden podobný síce iba 320GB disk, ale úplne rovnaký dizajn a realita je ale žiaľ taká, že na mnohých doskách (odhadom starších ako 2 roky) to nejde vôbec cez USB! ani po pripojení do ďalšieho usb portu (pre napájanie). Testoval som to na cca 10 rôznych PC a úspešnosť sotva 50%

je to taká "USB 2.0 pseudokompatibilita". Neviem ani aký disk je vo vnútri, bez rozobratia sa to nedá zistiť, žiadny diagnostiký soft to nedokáže zdetekovať

Každopádne to má také problémy (asi s napájaním podľa zvuku aký to vydáva) na množstve matičných dosiek, s akými som sa u žiadneho iného USB HDD nestretol.

Jediné štastie, že to má firewire, ináč by som to doma vôbec nerozchodil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor