Vědci získají elektrickou energii z elektromagnetického „odpadu“

Inženýři z Georgia Tech poslední roky usilovně hledali cesty, jak proměnit všudypřítomný elektromagnetický šum v elektrickou energii. Na rozdíl od projektů bezdrátového napájení velkých spotřebičů se ale věnovali skutečně těm nejmenším zařízením, které si vystačí s příkonem menším než jeden watt. georgia tech antena.png

Týmu se podařilo vyvinout novou miniaturní širokopásmovou anténu pracující ve spektru 100 MHz až 15 a více GHz. Dokážou tedy zpracovávat v podstatě jakékoliv rádiové vlny počínaje rozhlasovým přenosem a konče třeba letištním radarem. Tato technologie sice neumožní na dálku stovek kilometrů nabít notebook, nicméně by měla bohatě stačit ke generování energie třeba pro nejrůznější zdravotnické implantáty v těle, meteorologické senzory a chytré RFID „tagy“ nové generace, které by tak nemusely být pouze pasivní (energii získají bezdrátově třeba od mobilu procházejícího člověka), ale i aktivní a samy by mohly do světa posílat nejrůznější informace.

Při vysoké energetické efektivitě by pak mohly využívat energii z odpadního elektromagnetického šumu i nejrůznější senzory chytrých domácností, senzory v automobilech a tak dále.

Diskuze (48) Další článek: Microsoft útočí na Gmail. Pomáhá mu Gmail Man

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,