V boji proti rakovině nám možná pomůže ukládání pacientů do hibernace

  • Léčba celé řady typů rakoviny je stále na samotné hranici našich možností
  • Nádory ve tkáních postupně rostou, neustále se vracejí a nakonec pacienta přemohou
  • Odborníci proto využívají veškeré dostupné technologie i triky, aby s jejich pomocí situaci pacientů zlepšili

Italský fyzik Marco Durante z Institutu Trento navrhuje využít v boji proti zhoubným nádorům hibernaci. Zní to jako radikální myšlenka, ale vychází z mnohaletého výzkumu hibernujících živočichů, a také z náhodných pozorování lidí, kteří přežili i přesto, že se ocitli v hlubokém mrazu.

Hibernace neboli zimní spánek je stav, během něhož někteří živočichové utlumí tělesné pochody, sníží teplotu těla a ve vhodném úkrytu přečkají zimní období. Zimní spánek podstupují například ježci, plši, sysli, křečci nebo netopýři. Medvědi nebo jezevci zimují takzvaným nepravým zimním spánkem, během něhož jsou sice neaktivní a v úkrytu, ale neklesá jim tělesná teplota a občas i během zimy vycházejí ven.

Pokud někdo hibernuje za nízké teploty, tak jeho tělo ochladne a výrazně se mu zpomalí klíčové životní funkce, jako je srdeční tep, dýchání, metabolismus nebo příjem kyslíku. Hibernace utlumí i procesy na molekulární úrovni, tedy aktivitu genů i proteinů. Podle Duranteho mohou tyto projevy hibernace významně pomoci při léčbě rakoviny.

V dnešní době je značné procento pacientů s rakovinou v její pokročilé fázi. Pro takové pacienty můžeme udělat jenom málo. Jejich rakovina obvykle metastázuje a šíří se na další místa v těle. V řadě případů není možné vyléčit všechny metastázy. Nelze operovat množství míst v těle najednou a není možné ozařovat celé tělo, aniž by to pacienta zabilo.

Když ale podle Duranteho lékaři uloží takového pacienta do hibernace, tak mu tím zpomalí nebo i zastaví růst nádorů, zatímco se jeho zdravé buňky stanou odolnějšími vůči ozařování. Hibernace by mohla pacientům s pokročilou rakovinou získat čas.

V ideálním případě by se takový pacient mohl probudit z hibernace a byl by vyléčen. V současné době ještě bohužel není technicky možné uložit člověka do hibernace bezpečným a kontrolovaným způsobem. Durante ale věří, že to bude možné tak do deseti let.

Experimentálně se již podařilo uměle vyvolat hibernaci u laboratorních potkanů, kteří na rozdíl od myší v přírodě neupadají do zimního spánku. Vědcům se to povedlo díky manipulaci specifické oblasti mozku potkanů.

A když to jde u potkanů, tak to by to mělo fungovat i u lidí. Durante je přesvědčen, že se nám povede vyvinout přípravky pro vyvolání umělého zimního spánku. Takový lék sníží pacientovi tělesnou teplotu na 13 až 15 °C. Týden zimního spánku by prý měl stačit na potřebné zákroky proti metastázující rakovině.

Zdroj: New Scientist

Diskuze (1) Další článek: Samsung v telefonech Note 7 vymění baterky a bude je dál prodávat. V Indii a Vietnamu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,