Technologie | Apple

V USA zvažují přelomové „právo na opravu“. Výrobci by museli poskytovat náhradní díly i servisní manuály

Zákonodárci pěti států zveřejnili návrh zákona, který je otitulován jako právo na opravu. Reagují tím na monopoly autorizovaných servisů, neúměrně vysokého množství neopravené elektroniky a dominantní postavení výrobců při servisování.

Pokud by zákon byl schválen v navržené podobě, výsledkem by bylo mimo jiné to, že by výrobci museli prodávat náhradní díly ke svým produktům a zároveň zveřejňovat servisní a diagnostické manuály. Důvod je jediný – umožnit opravy elektroniky i jiných produktů mimo autorizované servisy, z nichž se staly monopoly samotných výrobců.

Příkladem za všechny je Apple, který neposkytuje originální náhradní díly ani manuály a nezávislé servisy tak nemohou fungovat. Pokud se taková společnost objeví, je více než pravděpodobné, že použité náhradní díly nebudou od Applu, nýbrž čínské kopie nebo recykláty z nefunkčních přístrojů. Zdaleka však nejde jen o Apple, zákon by se měl týkat i výrobců další elektroniky či domácích spotřebičů.

Scrn-01-24-008.png
Ceny oprav iPhonu ve Spojených státech

Aktuální stav vede i k tomu, že se mnoho závad vinou vysokých cen dílů a servisu nevyplatí opravovat, čímž dochází k neúměrnému plýtvání zdroji. Dostupné díly či servisní manuály by potom mohly umožňovat také větší míru domácích oprav.

Vedle New Yorku byly obdobné návrhy zákona podány také v Nebrasce, Minnesotě, Massachusetts a připojit se má i Kansas. V New Yorku se tento návrh objevil již před třemi lety, přičemž v loňském roce měl nejblíž k přijetí. Podle webu Motherboard ale schválení zvrátily lobující skupiny podporovány mimo jiné Applem.

ilustrační foto: iFixit.com

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze (95) Další článek: Zakladatel Opery a šéf Vivaldi se zlobí na Microsoft. Ve Windows 10 prý používá nefér praktiky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,