V pondělí hrozí schválení softwarových patentů

Evropská komise se rozhodla, že nevyhoví požadavku Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu a dalších orgánů, a nestáhne směrnici o softwarových patentech zpět do prvního čtení. Místo toho se ji v pondělí 7. března znovu pokusí schválit bez diskuze Evropská rada. Schválení tímto způsobem se dosud nikdy nepodařilo díky protestům Polska, ale jeho představitelé uvedli, že pokud zůstanou se svým postojem osamoceni, nebudou se nadále stavět proti schválení směrnice.

Zuzana Roithová, místopředsedkyně vývoru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, požádala ing. Martina Jahna, zástupce ČR na pondělním jednání Rady pro konkurenceschopnost, aby v případě zařazení patentové směrnice na pořad jednání požadoval její projednání s rozpravou, hlasoval v její neprospěch a obhajoval stanovisko evropskými občany voleného Parlamentu, tedy navrácení směrnice do prvního čtení. Její kompletní prohlášení je k dispozici na webu (formát doc), v nejbližší době se objeví i na jejích webových stránkách.

Podle Zuzany Roithové je návrh směrnice diskriminační vůči malým a středním podnikatelům v počítačovém sektoru. Komise nevypracovala dopad na nové členské státy, které by podobná úprava zasáhla nejcitelněji. Podobná slova pro její popis volí i odborná veřejnost v celé Evropě. Každopádně, zdá se, že se ledy hnuly, a možná se k osamělým hlasům odporu proti směrnici připojí oficiálně i Česká republika.

Diskuze (45) Další článek: Kostarika zvažuje kriminalizaci volání přes internet

Témata článku: Patenty, Vnitřní orgán, Schválení, .doc, Právní záležitost, První čtení, Zuzana, Kompletní úprava, Parlament, Evropský parlament, Evropská záležitost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů