V Estonsku už zkouší Li-Fi v praxi. Rychlostí překonává Wi-Fi stonásobně

Technologie Li-Fi by v budoucnu mohla v domácnostech či kancelářích nahradit tradiční Wi-Fi. Mezi výhody patří vyšší rychlosti, úspornější provoz a také mnohem menší náchylnost k rušení. Novou technologii už v Estonsku poprvé vyzkoušeli v praxi. 

Li-Fi funguje na principu LED diod, které se rozsvěcují a zhasínají v rámci nanosekund. Lidské oko něco takového není schopno zachytit. Zjednodušeně řečeno se tedy jedná o extrémně zrychlenou morseovku.

Prvotní výzkum vede profesor Harald Hass z univerzity v Edinburghu, přičemž dosažená rychlost v laboratorních podmínkách letos na jaře překročila hranici 224 Gb/s. V reálném použití se samozřejmě jedná o řádově nižší čísla.

lifi_environment.jpg
Budoucí kancelář využívající Li-Fi (zdroj: Boston University)

O první praktické nasazení se postarala začínající firma z Estonska Velmenni. Ta nabízí do kanceláří infrastrukturu, která umožňuje přenos dat rychlostí 1 GB/s. A i když proti ní postavíme dnešní routery s technologií 802.11ac a ideální konfigurací rádií a antén, jde o řádově vyšší rychlosti. Ve srovnání s průměrnou rychlostí připojení k internetu jde potom o stonásobek. Prvky pro Li-Fi jsou zabudovány do LED osvětlení, což je velkou výhodou pro budoucí rozvoj této infrasktruktury. 

Diskuze (41) Další článek: Chcete iPad s Windows 10? Kupte si nový Xiaomi Mi Pad 2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,