V americké nemocnici se rozšířil ransomware, musela zaplatit 400 tisíc jako výkupné

Ransomware je jednou z nejzákeřnějších forem malwaru – většinou se postará o zašifrování dat na disku a pro získání klíče vyžaduje výkupné – většinou prostřednictvím platby v Bitcoinech. Pokud se jedná běžný osobní počítač, rozhodně to majitele naštve, jenže podobný případ potkal i nemocnici v Los Angeles, kde ransomware způsobil vážné potíže. Došlo i k přemisťování pacientů do okolních nemocnic.

Škodlivý software se v Hollywood Presbyterian Medical Center rozšířil na několik počítačů a znepřístupnil data pacientů a důležité interní systémy. Po několika dnech, kdy se do řešení případu zapojila i FBI, nemocnice přistoupila k zaplacení požadované částky. Ačkoliv původní spekulace hovořili o milionech, nakonec bylo východiskem 40 bitocinů, tedy asi 17 000 dolarů (413 000 korun).

Hollywood_Presbyterian_Medical_Center_2015-05-10.jpg
Hollywood Presbyterian Medical Center v Las Angeles

Nemocnice jsou přitom pro útočníky poměrně jednoduchým cílem. Velká část používá zastaralé operační systémy a podle webu Arstechnica to často bývá Windows 2000, který Microsoft už několik let nezáplatuje ani v rámci rozšířené podpory.

ransomware.jpg
Tradiční výzva po nakažení - zaplať nebo se ke svým datům nedostaneš

Ransomware se nejčastěji šíří jako spustitelné aplikace v rámci e-mailových příloh. Opět tedy platí základní pravidlo – otevírat jen ty přílohy, kde je stoprocentní jistota, že se nejedná o škodlivý software. Pokud si uživatel s rozpoznáním není jistý, neměl by v jeho systému chybět antivirový balík.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze (43) Další článek: Armáda USA přechází na Windows 10 - tempem 11 tisíc počítačů denně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,