Minulý týden internetem prolétly informace o výsledcích studie, která tvrdila, že uživatelé internetového prohlížeče Internet Explorer mají nižší IQ než uživatelé jiných prohlížečů. Nyní se ukázalo, že se jedná o detailně promyšlený podvrh, který původně neodhalila ani renomovaná média jako CNN, Forbes, the Telegraph či BBC. Právě v BBC však zprávu nenechali bez dalšího zkoumání a prověřili kanadskou společnost AptiQuant, která za průzkumem stojí.
Ukázalo se, že web analytické společnosti AptiQuant vznikl teprve před měsícem a ačkoli je naplněn daty a působí profesionálně, jedná se o podvrh. Svědčí o tom vizitka týmu, který je tvořen smyšlenými jmény a fotografie lidí i ilustrační obrázky se podařilo dopátrat na webu francouzské společnosti Central Test. Ta podle BBC neměla o existenci kanadské firmy AptiQuant tušení a obrázky jí byly odcizeny. Také pátrání po adrese uvedené u registrátora doménového jména přinese překvapení, odpovídá totiž parkovišti. Chybí také jakékoli telefonní kontakty.
Společnost AptiQuant svět překvapila detailně zpracovaným průzkumem (viz PDF), který na vzorku 100 000 uživatelů prokázal, že uživatelé s internetovým prohlížečem Internet Explorer mají nižší inteligenci než ti, kteří používají jiný prohlížeč. Princip testu je v zásadě jednoduchý – na webovou stránku s IQ testem přichází různí uživatelé a podle měřícího kódu lze snadno zjistit, jaký internetový prohlížeč požívají. Ovšem vzhledem k tomu, že je celý web autorské firmy podvrhem, dá se předpokládat, že s realitou nemá nic společného ani samotný průzkum.

Legrace nebo marketing? Každpopádně graf, který nebude mít s realitou moc společného
Nyní je otázkou, komu stálo za to, aby si dal práci s tvorbou webu a sadou analytických dat. Byla to jen recese ze strany fanoušků Opery, která má podle průzkumu nejinteligentnější uživatele, nebo promyšlený marketing? Tak jako tak může tato akce vyjít pěkně draho, protože by se nebylo čemu divit, kdyby Microsoft požadoval odškodnění za poškození jména jeho produktu. Hromadnou žalobou vyhrožovala i skupinka příznivců Internet Exploreru a přidat se může i francouzský Central Test za odcizené fotografie.