Upgrade počítače: Poraďte ostatním

Diskuze čtenářů k článku

26. 07. 2010 00:17

Nejdřív jsem cpal peníze do 3 roky starého PC (HDD, vadné RAM, PCIe USB, další a další USB zařízení a když jsem chtěl kupovat i novou g. kartu, dostal jsem NB. A u něj asi zůstanu a jedinej upgrade se bude týkat OS. Z 7 na 8

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
20. 07. 2010 10:00

Dle mého názoru nemá cenu cokoliv upgradovat na ntb, byť by to byla "jen" RAMka...veškeré notebooky do 15', které neváží víc jak 3 kg jsou spotřební zboží, použijí se a pak se vyhodí po 2-3 letech a koupí se nové...zkrátka je taháme všude, proto jsou to notebooky, časem se ošoupou, omlátí a dojde logicky k únavě materiálu...Neříkám, že se ke svému ntb chovám jak dobytek, ale už se teším na nový přístroj do dalšího semestru :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 07. 2010 03:37

V dnešní době neuvěřitelně levného HW prostý upgrade ztrácí na významu i ekonomičnosti - tedy vyjma hráčů a jiných výpočetně orientovaných uživatelů, kteří mají stroj za 20 a více tisíc. V takovém případě je asi lepší jen vyměnit grafickou kartu, či procesor...

Běžný uživatel nemůže téměř nic získat. Novinky, výkonnější než předešlé generace jsou na trh uváděny každou chvíli. A pokud člověk chce využít celý potenciál nové generace procesorů, potřebuje i novou desku, často i ramky atd...

Abych upgrade jen nehanil, nutno podotknout, že na něm jde skvěle vydělat. Pokud s ním člověk počítá už při koupi počítače, může ušetřit nemalé prostředky... Koupit počítač s předimenzovanou základní deskou s tím, že "za rok až klesnou ceny pamětí" ke stávajícím 2GB koupím 3x2GB a až klesne cena grafik, tak přestanu používat tu na desce, ale koupím si "špičku dnešních dní" za polovinu - člověk tak získá "nestárnoucí počítač" se kterým si vystačí 5-10 let a může stále používat moderní SW (Adobe CS4, CAD i hry).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 07. 2010 00:51

Upgrade nie je pre každého a hlavne nie pre tých, čo si zložili svoje prvé pc doma, zo širokými ramenami, alebo ešte oveľa horšie, pre majiteľov tesco zostav.Viete kedy sa robí upgrade?Len čo sa skladá nová zostava.Teda, šitá na mieru konkrétnemu užívateľovi a jeho finančným možnostiam, potrebám, s pohľadom do budúcnosti(odhadom) vývoja HW, kde treba byť velice dobre "informovaný!.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 07. 2010 11:33

Rozhodne ale nedoporucuji kupovat cele sestavy od velkych a znamych znacek pokud nekomu jde o vysoky vykon a hlavne cenu. Jednak je to predrazene minimalne o 30% a vzdy je v te sestave neco osizene(graficka karta,procesor nebo zakladni deska atd). Jestlize chcete koupit i presto vykonne pc a nemate zadne zkusenosti z kompletaci hardware,tak zajdete do obchodu kde vam jej na prani sestavi a dodaji uz jako celek. Jednak si pocitaji za kompletaci jen par stovek a delaji to lidi kteri se s tim zabyvaji denne a cena se taky dost lisi od vysse uvedenych velkych a "znackovych" firem. Samozrejme pokud cenu neresite,vyberte si Jablicka(apple),protoze dostanete velmi spolehlivy vyrobek a kompatibilitu uz ani resit nemusite. Protoze cena je tak vysoka,ze servis a kompatibilitu uz mate v cene. Jinak zacinal jsem na 286dx30 4mb ram a nejaka ta zakladni graficka karta+asi myslim 80mb hdd. Jen jednou jsem kupoval celou sestavu za 25000kc a jak uz jsem uvedl,znamy si v teto dobe kupoval skladany a vysel ho levneji a pritom mel jeste vyssi vykon nez ja. Pred zhruba mesicem jsem musel menit zakladni desku i s procesorem a pameti. Jelikoz si rad zahraju hry po siti a na to je potreba neustaly narust vykonu,nic jinyho uz mi nezbyvalo a bohuzel softwarem se to resit v tomto pripade neda. Nyni mam intel i5 a ddr3 na 1600mhz. Jinak i5 muzu vrele doporucit jednak kvuli vykonu a taky moznosti dost vysokeho pretaktovani. Kompletni cena i s zakladni deskou byla 10 000. Coz k tomu vykonu je slusna cena a dovolim si i prohlasit ze mam na par let od takoveto zasadni zmeny pokoj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 07. 2010 10:20

Tak dlouho jsem řešil upgrade domácího PC až jsem se uchýlil k dvojkombinaci notebook + XBOX360. Žádný upgrade nepotřebuji. Maximálně koupím nový notebook nebo novou konzoli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 07. 2010 01:01

Tak nejdrive si kazdy musi ujasnit co od PC chce. Kancelarske pc je bez diskuze ale pokud nekdo chce multimedialni PC,musi o upgrade uvazovat minimalne kazdy rok,o hernim ani nemluve. Notebook je na upgrade celkem o nicem. Graficky jadro u nej nevymenis a par pameti na pridani zase tolik vykonu neprida,tudiz zase uplne bezpredmetna diskuze. To znamena: Herni a multimedialni PC jednoznacne upgrade neustale,kancelarske po 5ti letech vyhodit a koupit nove a notebook uz pri nakupu vybirat podle zpusobu pouziti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 07. 2010 09:59

Ja bych to shrnul do pár vět - někdo nakupovat umí a někdo ne.Ten kdo nakupovat neumí musí rok co rok upgradovat,ten kdo nakupovat umí upgraduje jen v připadě pokud dochází k celkem významným změnám.Posledních par roků toto platí stoprocentně,častečně to platilo posledních 15 roků v jádru taky.

Pote je zde nikoliv nevýznamná množina přičemž celá řada jejich představitelů se schází na živě.cz a ta odmítá akceptovat že nepřiklad koupi RAM o vyšší frejvenci,nebo o absolutně nevyznamne hodnoty rychlejší HD v dop. sestavach nevyřešili lautr nic protože daleko vyznamnější narůst šel ziskat a hlavně udržet softwarovou cestou - neboli optimalizovaným provozováním operačniho systemu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 07. 2010 20:24

První částí upgradu je nákup počítače nebo NTB, který budete v budoucnu upgradovat. Podle mě nejvíce záleží na základní desce a hlavně na tom, jaké porty atd. podporuje. Je třeba vybrat takové PC, které obsahuje základní desku s aktuálními porty. Například by už měla podporovat DDR 3, které dnes nabídne větší možnosti než DDR 2. A u grafiky by měl určitě být slot PCI Express. Pokud toto uděláte, tak je velká pravděpodobnost, že se nebudete muset při upgradu zabývat výměnou celé základní desky a ušetříte.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 11:59

Podle mě se upgrade nevyplatí, když měníme základní desku (chce třeba nový procesor, paměť jiného typu (místo ddr2 například ddr3, které jsou dnes stejně levnější oproti ddr2), pak se podle mého názoru upgrade nevyplatí a vyplatí se koupit novou sestavu). Jediné, co se vždycky vyplatí upgradovat grafická karta. Rozhodně není špatné dokoupit další paměť nebo pevný disk s větší kapacitou, pokud ten stávající nestačí. U grafické karty se vyplatí rozhodně nešetřit na chlazení a dokoupit třeba speciální chladič a ještě přídavné větráky. Moderní grafiky zkrátka trošku víc topí. Jinak upgrade se vyplatí spíše u herních počítačů, pokud někdo používá PC na kancelářskou práci, tak mu musí stávající stačit na 10 let klidně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 13:23

jeeee, ty ses tak chytry!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 07:36

Kdysi jsem doporučoval cestu upgrade, ale léta zkušeností mluví jasně - buď je to jednoduchý upgrade ve formě ramky, disku, mechaniky, nebo to nemá cenu. Jak máte potřebu většího výpočetního / grafického výkonu, složte novou sestavu. Už jen kvůli životnosti komponent. Osobně to řeším tak, že jednou za 3-4 roky koupím aktuální low-end v celkové ceně kolem 6-7 tisíc a mám vystaráno. Na to, co hraju, mi to bohatě stačí ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 08:53

Hlavní otázka je: Co se bude upgradovat?

Nestačí výkon grafiky ale sestava je jinak Ok? Dokupte jen grafiku.

Málo USB na desce? Dokupte USB kartu do PCI.

Pomalý procesor? Zde se vyplatí přemýšlet kolik toho deska do budoucna pobere. Zda nebude lepší koupit novou desku.

Třeba dnes pokud má někdo Intel patici 775 tak nemá cenu kupovat nový procesor ale rovnou desku 1156 a i5.

775 je totiž již výběhová.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 17:50

No on ten s.1156 se pomalu také blíží konci. Pokud chcete nějaké výhledy do budoucna tak snad ještě to amd, ale ani tam nic není jisté, byť má tradičně lepší životnost resp. kompatibilitu socketů (a desek). A nebo se na to nejlépe vykašlat a koupit to, co je zrovna nejvýhodnější.

A zrovna pokud má někdo desku, která podporuje nejnovější procesory s.775 (nebo i ten q6600 by stačil), tak bych rozhodně upgrade na 1156 za každou cenu nedoporučoval..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 03:12

tak jak už sem uvedl v dotazníku -Občas udělám, ale není to priorita- asi po 2.45 roku co mám PC jsem dokoupil nový processor samozřejmně mám starší desku tak jsem tam nemohl dát nejsilnější amd po upgradu biosu jsem zjistil ža na svou gigabyte AM2 desku nacpu i AM 3 processor sem tam hodil Phenom II X4 945 k tomu samozřejmně pořádný chladič (který se my čirou náhodou po instalaci nevlezl do skříně tak musím mýt otevřeno :) ) který jsem po sleze dokoupil i na grafiku GF 8800 1G (G92) ješte náky ten HD ze 7200 otáčkami a bude zase na chvíli vystaráno. Jinak co bych tak poradil na upgrade rozhodně processor ty jsou dneska celkem levné i grafiky se dostávají na slušnou ůroven ty nové GTX fermi taky stojí za pozastavení

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 22:15

Jde hodně o to jak často upgradujete. Pokud to děláte dvakrát třikrát do roka tak to se podle mě ještě dá, koupit lepší procesor, větší paměť, větší disk. Ale když je to po dvou třech letech tak to podle mě už nemá cenu. Součástky do starého počítače se obvykle už špatně shánějí a i když je seženete, výkon který za ty peníze dostanete je horší než když si trochu připlatíte a koupíte rovnou nový počítač. Nehledě na to že starý počítač může "podědit" některý méně náročný člen rodiny.

Sám jsem dlouho upgradoval, můj počítač začal jako 80486 s 4 MB RAM a skončil jako AMD Duron s tuším 256 MB - všechno mezi tím byly upgrady kdy se vždycky vyměnilo něco ale většina počítače zůstala. Kolem roku 2004 jsem toho ale nechal, nemělo to cenu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 22:53

"začal jako 80486 s 4 MB RAM a skončil jako AMD Duron s tuším 256"

nojo, upgrade, nebo sis vlastně koupil 2-3 sestavy, akorát postupně... v tom to vlastně vězí. Typická situace - pokud si už nevystačím jen s novou grafikou a doplněním RAM (PC je staršího data), jdu upgradovat: chci nový procesor -> potřebuji novou desku -> s trochou smůly musím koupit i nové paměti. Když už jsem to vše vyměnil, nechávat starý disk je nesmysl - taky koupím. Pokud hraji hry, tak ještě grafiku. Pak to ale chce vyměnit i zdroj (je tam už nějaký postarší, často pochybného výrobce). A co mi zbylo? V lepším případě case a mechanika...

Takže co je to vlastně upgrade? Pokud se bavíme o občasné výměně grafiky, koupi ram, výměně cpu v rámci toho, co deska podporuje, tak dobrá, ale to dělají lidi, když cítí nějaké omezení, vidí, že ho celkem levně odstraní a nepotřebují článek, aby se rozhodli. A jinak???

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 19:20

Pochopitelně nelze objektivně říci ano či ne. Není to jednoduché, není na to vzorec jako na teorii relativity žádné erovnáseemcénadruhou vám nepomůže. „Správné“ rozhodnutí určuje hned několik faktorů jako je: staří komponent, obecně známá kvalita výrobce komponent, platforma, účel stroje teď a v budoucnu, kolik chceme investovat do svého stroje teď a kolik v budoucnu. Nicméně stejně záleží na vašem vlastním úsudku.

Pokud na PC pouze otročíte kancelařinou asi není potřeba sypat do upgradu tisíce a většinou si postačíte s rozšířením operační paměti. Na nějaké to surfování už dneska, starší integrovaná grafická karta nemusí stačit a můžete potřebovat i nějakou low-end grafiku. Jinak asi jakákoliv investice postrádá smysl.

Pokud už pomalu propadáte pixelům a heslo „na množství nezáleží“ je pro vás prázdnou frází „old-school geeků“ (takový ty dredaři s tričkem Iron Maden a blogem a blogem o starých hrách ( http://www.high-voltage.cz... )) a rádi se tak pokocháte vysokým rozlišením. Tak už potřebujete nějaký ten výpočetní výkon. Kromě výkonnější grafické karty, která vám schopna zvládat vykreslovat obraz ve vyšším rozlišení budete potřebovat procesor, který bude zpracovávat komprimované MKV. (Pochybuju, že by to někdo ládoval z Blu-Ray takový člověk by se ani nerozhodoval, jestli upgrade nebo nový.) A k výkonnějšímu CPU a GPU už budete potřebovat více paměti.

No a zbývají hry. Pokavaď jste běžní casual-gamers a často se vám stává, že zůstanete u jedné herní pecky několik let tak vás zpravidla nutí ke koupi maximálně druhý díl a většinou vás ani netrápí, že antialiasing může te dát maximálně na 4x a pří rychlém pohybu se nerozmazává okolí, jenž stejně akorát způsobuje záchvaty zvracení a výjimečně bolení očí. Tak v takovémhle případě je to podobné jako u milovníků HD a je vhodné investovat do grafiky, procesoru a paměti. Pochopitelně není nutné investovat do každé komponenty za každou cenu. Pokud můj starší kousek na stole má 4GB opravdu nemá cenu do něho soukat další litry bitů. Nehledě na to, že stejně máte 32bitový operační systém.

Jenomže pokud se vám nějak stalo, že jste stali mega-skill-gameři (čti FPS onanisti). Tak jakýkoliv upgrade postrádá smysl a jednoznačná volba je nový PC. Stejně tak pro vás je zbytečná jakákoliv rada, pokud nebyla napsána na nějakém tunning webu.

Záměrně jsem se nezmiňoval o pevném disku. Pokud jde jen o velikost úložiště tak vždy je lepší hardisk dokoupit než kupovat celé nové pc.

Myslím si, že je 80 procentech vždy lepší investovat do nového PC než investovat 3000,- do nových komponent a za 3 měsíce kupovat novou desku protože vám ta stará odešla a později zase něco a tak pořád do kola. Kromě toho, že do toho ve výsledku nacpete mnohem více peněz může se stát, že některé komponenty spolu prostě nebudou fungovat tak jak by měli.

A pokud nejste znalí PC. Kupujte si vždy značkové počítače, máte zaručenou kopatibilitu, spolehlivý servis a možnost koupit prodlouženou záruku opravu namístě a tak dále.

Jedná se o velice individuální záležitos, každému bude vyhovovat něco jiného a vždy se je lepší se zeptat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 21:04

Chceme žít, Daleko od Moskvy, Ve stínu mrakodrapů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 16:37

Hotovou sestavu bych si nikdy nekoupil. Vím že značkové počítače od HP, Dellu nebo Lenova jsou jistě kvalitní, ale já chci mít naprostou kontrolu nad tím co v PC skutečně mám (tím myslím komponenty, ne to gayporno co mám na disku) a co se s tím dá dělat do budoucna. Mě navíc stavba počítače doopravdy baví, takže je to spolu s jistou finanční úsporou a rozšířením obzoru o nejnovějších trendech v hardwaru jasná volba

Průměrnou životnost komponent určím těžko, většinou nejdéle vydrží zdroj, základní deska, pevné disky a pochopitelně skříň. Procesor se snažím udržovat aktuální, takže jsem s přechodem na Core i7 musel vyměnit desku a pořídil jsem si také nové DDR3 paměti. Grafická karta u mě vždy vydrží asi 3 roky. Takhle upgraduji desktop už několik let

Co se týče notebooku, maximálně bych na něm vyměnil RAM, jinak nic.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 16:47

U toho notebooku bych mozna este uvazoval o SSD disku, kvuli vydrzi baterie..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 22:25

Tak ssd má na výdrž baterie bohužel minimální vliv (opravdu!),ale přesto se do ntb vyplatí- sám jsem nedávno takto upgradoval ntb Asus X51L diskem Kingston NowSeries V- 64GB a původní 250GB dal do přiloženého ext.rámečku a můžu říct,že je to super věc

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 08:47

Lenovo SL510 - 320Gb 5400rpm výdrž cca 3 hodiny, 80Gb intel SSD výdrž cca 4 hodiny. Tedy zlepšení o třetinu. To jde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 07. 2010 14:20

Tak tos měl kliku,respektive od hdd -nejv.žrouta na opačný pól - ssd s extr.nízkou spotřebou,pak je takováto úspora baterie možná,ale většinou se to moc neprojeví

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 16:30

Samozřejmě je potřeba zohlednit spoustu věcí, ať už se jedná o upgrade nebo nový stroj. Ten, kdo chce hrát nejnovější hry na plné detaily, musí být připraven na to, že takový stroj bude stát dost peněz. Já, pokud bych dnes kupoval PC, šel bych s cenou hodně dolů a bohatě by mi stačil stroj za 10 000.. Do herního bych nedal víc jak 15 000.. Takže asi tak..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 16:25

Zalezi co uzivatel pozaduje.

nejcastejsi upgrade se tyka HDD, RAM a GPU, az pak CPU.

PC z roku 2001 jsem vymenil v roce 2007 - koupil jsem si tehdy dvou jedrovy AMD, 4GB ram a vykonnou graf.kartu - v takovemto pripade, pokud je PC starsi 5 let, vyplati se koupit zcela novy PC. Myslim si, ze 5 let je doba odpovidajici tomu, ze je nutne vymenit HW kompletne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 16:23

Prvni vec, kterou doporucuju je, podivat se, kolik ma pocitac operacni pameti a kolik ji zabere, kdyz jsou spusteny ty aplikace, ktere uzivatel bezne pouziva. Vetsina zpomaleni je zpusobena tim, ze operacni pamet nestaci a system zacne swapovat na disk. Tot ma osobni zkusenost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  15. 07. 2010 16:18

Před cca 2 měsíci jsem hledal vhodný stroj k použití v kombinaci s tv kartou, velkým diskovým uložištěm na platformě Intel. Jelikož používám jako primární stroj 15" laptop připojený k 22" lcd s dostatečným výkonem a 64bit systémem a jako mobilní počítač 10" hp mini 5101, volba nakonec padla na cca 5 let starý počítač s Intel P4 a deskou Asus P4P800-X, původně používaný jako firemní kancelářský stroj. Vzhledem k mým požadavkům nebyla potřeba obrovská kapacita paměti RAM tudíž se stavba odvíjela v koupi nového casu Aerocool Aeroengine II, upgrade chlazení jak CPU, tak case ke kterým později přišel regulátor vzhledem k vysoké hlučnosti tohoto řešení. Disková kapacita byla vyřešena 2x 1TB Sata disky a 2x40GB IDE v RAID pro systém. Dalším krokem bylo pořízení grafické karty. Vzhledem ke stáří desky padla volba na Ati Radeon HD3650, který naprosto splňoval požadavky vzhledem k použití. V závěru celého procesu jsem pořídil zdroj Forton EVEREST 500 85PLUS BRONZE 500W ATX z důvodu potencionálního použití při stavbě novějšího stroje v budoucnu. Celé to běží na Windows 7 v 32bit edici a CPU bylo přetaktováno 3,8GHz. Jelikož je case vybavena průhledným plexi, neubránil jsem se nákupu UV trubice, UV reaktivních prvků jako jsou kabely, stahováky a famozni FANy Xigmatek a noctua. Celé PC je vytlumeno pěnou Akasa.

Stroj běží naprosto plynule, bez problémů, hlučnost je na pokraji slyšitelnosti a teploty více než přijatelné. Jedinou nevýhodu vidím v použití staršiho CPU, které má přece jen vyšší energetické nároky a v mém případě při použití provzu 24/7 jako fileshare a tv recorder nejde o ideální řešení.V tomto vidím hlavní a podstatný nedostatek/zápor UPGRADE STARŠÍHO POČÍTAČE.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 18:19

Zásada číslo 1: při upgradu pár let starého PC nezapomínejte na disk. V určitých případech může najít i ten starý uplatnění, ale pro běžné uživatelské PC pochybuji, že by třeba ty dva staré IDE disky v raidu byly rychlejší než systém na jednom normálním moderním disku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:49

Já jsem, si ten, 400 GigaBajtový HarrDisk, Western Digital, na rozhraní Ultra/Ata 100, a se 2-ma plotnami, tedy, taky nechal, z toho, "starého počítače, a te´d, ho mám, ještě, i u toho 750 GigaBajtového HarrDISKu Samsung Spin Point F1, ale zajímavé, je, že na stejném počítači, na 40 GigaBajtovém HarrDISKu, s asi tak, 80 GigaBajty na plotnu, prý, jak jsem se dozvěděl, z programu Everest Home Edition, asi nějaká verze 2.20 CZ, tak, tam byli, Windows XP Proffesional SP3, asi nějaká verze CZ, na-instalované, asi tak, za 14 Minut a 45 Vteřin, a u toho HarrDISKu Samsung Spint Point F3, s asi tak, těmi 500 GigaBajty, a to tedy, s těmi 500 GigaBajty na Jedné Plotně, trvala, ta Instalace, Windows XP Proffesional SP3, asi nějaká verze CZ, stejně, u procesoru Intel Celeron, s Jádrem Prescoot, a na Frekvenci, asi tak 2,8 GHz, a do SOCKETu 478, a s těmi MultiMediálními Instrukcemi, až SSE3, no a kámošovi, jsem do toho, hodil, tu svou Starou Grafickou Kartu ATI Radeon HD2600Pro, s asi tak, tou 128-Bit. sběrnicí, do SLOTu AGP 8x, protože, ta Jeho Grafická Karta nVIDIA Riva TNT2Pro, do SLOTu AGP 4x, z toho, jeho počítače, s tím SOCKETem 370, by přece, jen k tomu počítači s tím SOCKETem 478, a s tím procesorem Intel Pentium IV., s Jádrem Prescoot, a na Frekvenci, asi tak 2,8 GHz, a do SOCKETu 478, už bylo, asi přeci, jen, trochu málo, tedy!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 07. 2010 10:27

to je sice pravda, ale proč budu k potřebám systému kupovat dejme tomu 500GB disk s moderním rozhraním, což je vzhledem k dnešním cenám kč/gb jediná rozumná volba?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 17:43

Spíš jsem to myslel, jestli by nebylo rovnou lepší hodit systém na jeden z těch datových disků. Nicméně předpokládám, že máš svou sestavu ošéfovanou, a víš, proč to tak provozuješ, takže to byl hlavně obecný comment k tomu, že se často zapomíná na ty disky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 07. 2010 18:51

Jasně, rozumím pozadí tvé myšlenky... není to marné řešení a má něco do sebe, stále se ale asi budu držet svého přesvědčení mínící malý disk na systém, druhý na data. Srovnávat IDE a SATA je ovšem bez diskuze a výsledek je jednoznačný

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 16:17

Upgrade obecně:

Strategie upgrade stojí nad rozhodnutím, co chci dokázat, či kam vlastně směřuji.

1) Chci-li mít stále nej zařízení, pak je jasné, že budu provádět upgrade i vícekrát do roka. Z pohledu finančního to bude pravděpodobně (nikoli však nezbytně) drahé. Pro strategii častých upgrade, je dobré mít totiž odbyt na "staré" komponenty.

2) Chci-li mít pokoj na delší dobu. Pak se vyplatí upgrade neprovádět což ovšem to předpokládá, že již nákup bude zohledňovat výběr komponent na dobu, kterou si naplánuji. Zde je jasné, že pořizovací cena daného zařízení bude vždy relativně velká aby zařízení morálně i funkčně obstálo po celou plánovanou dobu "neabgrade" období.

3) Mám, většinou spíš obdržel jsem darem, starší zařízení, které je až na pár komponent použitelné. Zde není co řešit. Pokud celková cena měněných komponent není větší jak nákup nového kompletního zařízení, pak nelze než doporučit upgrade. Zde upozorňuji na neustálou chybu, kdy je brána v úvahu cena upgradeovaného zařízení. Ta je irelevantní neboť dané zařízení již máte a rozhodujete se zda koupit 1 či dvě komponenty nebo celé nové zařízení.

4) Nemám nic a rozhoduji se zda koupit staré zařízení a provést upgrade nebo rovnou nové. Zde je situace obdobná jako u v bodě 3 s tím, že nyní se už cena starého zařízení musí započítat.

Kam se starými komponentami?

1) V případě koupě celého nového zařízení je jasné, že se zbavujeme celého starého zařízení. Zde osobně preferuji následující pořadí.

1a) Zvážit, zda je neuplatní jako jiné zařízení např. router, datový server apod.

1b) Posun v rodině či příbuzenstvu nejlépe darem. Netušíte kolik radosti uděláte chudším příbuzným.

1c) Není-li už nikdo z oblasti příbuzných směřujte ke kamarádům ať už za rozumnou či symbolickou cenou. Čím nižší cena, tím z pohledu kamaráda lépe.

1d) Pokus prodeje přes různé burzy apod.

1e) Dar potřebným, nejlépe ústavům.

1f) Je-li zařízení hodně staré možná i dat muzeu

1g) Vyhoďte to. Když už neuplatníte ani jeden z bodů od a do f, pak to k ničemu není a jsou s tím jen starosti, že to pořád někde překáží...

2) V případě výměny jen konkrétní komponenty platí obdobné jako v bodě 1) jen mírně modifikované s ohledem na to, zda se nevyplatí ji vyměnit v nějakém starším zařízení. Také je vhodné zvážit, zda nebudu provádět v "dohledné" době takové upgrade, které by směřovali k potupné kompletní obměně a ze starých komponent by bylo možné sestavit celé zařízení. Pak nastupují body a) až g) s tím, že je nutné zvážit dle druhu komponenty, zda se pokoušet o body e) a f) ...

To je ve zkratce jakási obecná strategie, dle mého pojetí. Už se těším na strategie ostatních

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:30

"Zde upozorňuji na neustálou chybu, kdy je brána v úvahu cena upgradeovaného zařízení. Ta je irelevantní neboť dané zařízení již máte a rozhodujete se zda koupit 1 či dvě komponenty nebo celé nové zařízení."

Do určité míry se i s tou musí počítat, protože nevyužité zařízení lze alespoň teoreticky prodat. Samozřejmě ne každému se musí chtít atd, ale určitě bych nezobecňoval...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 16:14

Tak podle mě upgrade rozhodně smysl má, ale především pokud jde o herní PC a pokud není moc staré (maximálně 2 až 3 roky). Pak je upgrade výhodný, protože stačí vyměnit desku, procesor, paměti a grafiku a můžete pohodlně fungovat dál. Kancelářské PC nezastarává tak rychle, takže tam upgrade není tak nutný a takové PC, pokud už třeba po 5 letech nestačí, je lepší nahradit počítačem úplně novým..

Za své peníze jsem si kupoval dva počítače a oba stály přes 30 000 korun. Jeden byl v prosinci 2002 AMD Athlon XP 2000+, 512MB RAM, HDD 80GB, Geforce4 MX440 a 17" CRT monitor. V roce 2004 do něj kupuji Geforce 6600 AGP..

Druhý byl v lednu 2006 AMD 64 3000+, 1GB RAM, HDD 160GB, Geforce 6800GS 256MB a 17" LCD monitor Fujitsu-Siemens..

V říjnu 2008 měním procesor, desku, paměti a grafiku (Gigabyte MA 770-DS3 (rev. 1.0), 2x1GB RAM DDR2 800 CL5, CPU AMD 64 X2 5000+, a Asus Ati Radeon 4670 512MB.. Tento upgrade mě stál zhruba 7 500 korun a byl proveden spíše kvůli bratrovi, který rád hraje hry. A na této konfiguraci funguji dodnes..

Když to hodnotím zpětně (dneska je mi 27 let), je podle mě hloupost kupovat počítač třeba za 30 000 korun. A nebo když už, tak tohle je psychologická hranice, kterou bych byl za počítač ochotný dát. Ale reálně nikoliv. I když dříve jsem tak činil, Hry už nehraji a i pokud bych hrál, stejně bude takový počítač za 4 roky na hry slabý. Takže si říkám, jestli není lepší koupit stroj třeba za 15 000, na kterém si taky slušně zahrajete a a až přestane stačit, koupíte za 15 000 nový..

Trošku se zabývám návrhem sestav a jednou jsem radil pánovi, který chtěl počítač za 100 000 korun Trošku nechápu, ale jinak mám radost, že počítače už nezastarávají tak rychle jako dříve. Před takovými deseti lety bylo nemožné, abyste si na dva roky staré grafice zahráli nové hry, často na plné detaily.. Takže upgradeovat jen v případě her a nebo pokud výkon nestačí. A u 5 let starých a více, komplet nový počítač..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:01

Základem pro snadné pozdější upgrade je skříň - velká, dobře větraná, vybavená kvalitními tichými větráky, nýtovaná, takže nedrnčí, s dobře řešeným uchycením disků. Pak solidní zdroj, tak aspoň 700W, opět s tichým větrákem. Tyhle součásti mohou vydržet několik upgrade. Totéž harddisky - kupuji serverové se zvýšenou životností, seagate s koncovkou -ns. Deska by měla umožnit jednu či dvě upgrade procesoru, tady je třeba volit kvalitu. Pak už se jenom mění procesory a grafické karty, jednou za čtyři roky základní deska s osazením.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:23

Dovolil bych si poznámku: jestli je zdroj solidní úplně nesouvisí s (ještě k tomu výrobcem deklarovanou) wattáží. Při výběru zdroje především koukat, aby to bylo od solidního výrobce (ideálně vyhledat zkušenosti a testy k dané řadě). Co se týče té wattáže - může být trochu silnější (kvůli nižší hlučnosti a výhledu do budoucna), ale zbytečně to předimenzovávat taky nemá cenu. Třeba phenom 925 + 4850 si od zdroje v idle vezme 60, v zátěži 200W, tam by naopak z hlediska učinnosti byla 700 na škodu. Určitě se dá vymyslet něco citelně žravějšího, ale celkově bych řekl, že k sestavě s jednočipovou grafikou (kromě thermi) je ta 700 už přestřelená ikdyž vezmeme v potaz tu hlučnost a rezervu.

A deska? Ani to, že koupíš desku za 5000 Ti nijak nezaručí možnost upgradu. Pokud koupíš AMD, asi máš trochu větší šanci (určitá kompatibilita socketů), ale to je tak všechno, co můžeš udělat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2010 15:07

Tady je problém, že u zdroje nevíš, co bude za pár měsíců. Jiná deska může mít vyšší odběr, přidáš pár věcí do slotů, zdědíš grafickou kartu po tetě a dáš ji se svojí do sli atd. Za 700W zdroj zaplatíš pár stovek navíc, a už se nemusíš starat. Pro herní PC může být 500W málo. O tom, že zdroj nekoupím NONAME s jednou větví a 50% deklarovaného výkonu ani nemluvím.

S disky jsem asi měl štěstí, tyhle Seagate mají uvedeno životnost 1200000 hodin, něco přes sto let, to by mohlo stačit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 07. 2010 09:13

S těma serverovýma diskama, zvláště od Seagatu bych byl opatrný...cca před rokem jsem stavěl htpc, a dal do něj 500GB Seagate z řady NS/byl o 1/3 dražší než obyč 12. řada/ hlavně kvůli předpokládané zátěží-v popisku bylo 24/7. Jaké bylo mé "překvapení" když se mi po 4 měsících odporoučel do věčných lovišť!!!!! A to mi dotyčný z obchodu, kde jsem to kupoval, říkal, že z této řady měli na reklamaci každý 2. disk!!!!Chápu že zrovna tu sérii disků mohli soudruzi v Seagatu podcenit, ale jak jsem je vychvaloval do té doby, tak ted jsem už nekoupil ani jeden disk od nich. Ale abych byl objektivní, tak na starém pc/P4 3GHz sc.478/ mám 7. řadu - 160Gb a ten jede bez poruchy cca 6-7 roků!!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:07

Mno, třeba, an takové Grafické Kartě z roku 2003, a to na té, Grafické Kartě, nVIDIA GeForce FX-5200, s asi tak, tou 128-Bit. sběrnicí, do SLOTu AGP 8x, od Firmy GALAXy, jsem dohrál, hru The Need For Speed 10: Carbon CZ, kterou mám, originální, a to byla, hra, tuším, z Listopadu 2006, takže i na 3 Roky, staré Grafické Kartě, jsem dohrál hru The Need For Speed 10: Carbon, a ani se to moc, nekousalo, nějakých asi tak 20 až 40 Snímků za Vteřinu, snad, i při 2/3 Detailech, a v Operačním systému Microsoft WINDOWS XP Proffesional SP3, asi nějaká verze CZ, opravdu, slušné, tedy!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 16:06

V roce 1996 jsem upgradoval notebook - koupil jsem macbook pro. Od té doby hardware nemusím řešit, jen jsem koupil další 2GB RAM a Snow Leopard za 700kč. Notebook má 2,33C2D, wifi b/g/n, skvělou výdrž na baterku a perfektní hliníkové šasi. Víc nepotřebuju.

V konečným výsledku výsledku, i přes vyšší pořizovací cenu jsem ušetřil tisíce, ušetřil starosti s plastovým provedení, MB pořád vypadá jako nový a i kdybych ho teď chtěl prodat, pořád za něj těch 15tis dostanu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 16:11

To asi nebude rok 1996 - v té době Macbook Pro ještě neexistoval ani ve fantazii a Apple měl Powerbooky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 06:43

Překlep, byl to samozřejmě rok 2006

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 18:17

Tak teď jsi mě dostal. Nic proti applu (sám jejich produkty sice přecházím, ale to neznamená, že do toho musím někomu jinému kecat), al eTvůj původní post jsem bral jako parodii.

"i přes vyšší pořizovací cenu jsem ušetřil tisíce, ušetřil starosti s plastovým provedení, MB pořád vypadá jako nový a i kdybych ho teď chtěl prodat, pořád za něj těch 15tis dostanu"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 08:40

U laptopu se tak nějak čeká že se asi koupí nový. Protože třeba základní desku tam moc dobře vyměnit nejde.

Naopak u stolního počítače se s upgradem skoro počítá. Nebo snad když si kupujete základovku a máte 2 ram moduly tak si koupíte desku s 2ma slotama? To už radši 4,kdyby něco.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
02. 09. 2010 12:04

100 bodov :D

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2010 15:49

Notebook jsem upgradoval jen do té míry, že jsem dokoupil víc RAMek.

Svůj 4 roky starý počítač upgraduju postupně. Nejdříve chlazení, potom jsem dokoupil disk, potom navýšil RAMky na 3 GB, následně lepší grafickou kartu (GF 7600GS-->9600GSO) a teď se ještě rozmýšlím jestli vyměnit svůj Athlon 64 3200+ (2GHz) za nějaké dvoujádro kompatibilní se svojí základní deskou (GB GA-K8NF9 Ultra) - asi z aukra.

Myslím že má cenu průběžně upgradovat, nestojí to tolik - nebo možná jo, ale je to po kouskách; vždy pak mám celkem výkonostně dostačující PC; v budoucnu se dá levně zvětšit RAM a pak i později grafika na současné hry, procesor tolik nezestárne, takže jeho výměna není úplně nutná

Upgradovat asi do té míry, co mi dovolí deska. Když pak už je deska příliš zastaralá a nedostačující, asi pak koupit buď celé nové PC, nebo vyměnit skoro všechno.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:19

Tady, je taková Hodně, Luxusní Deska, s Čipsetem AMD 785G, ale se Socketem 939, přitom, to je mazec, zkrátka, Firma AsRock, zase, válí a to no tak více viz. tady: http://ww.cdr.cz/a/27947... ,tak a to tak, si to, třeba, užij, třeba ti to, k něčemu, bude, možná, tedy!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:30

Já třeba, teď, naposled, jsem mněl Základní Desku VIA KT880, pro Socket 478, a s procesorem Intel Pentium IV., s Jádrem NortHwood, na Frekvenci, asi tak 3 GHz, a na Frekvenci sběrnice, asi tak 800 MHz, (FSB, tohohle procesoru Intel Pentium IV., s Jádrem NortHwood, do SOCKETu 478, a se Slotem AGP 8x, a v ní Grafickou Kartu ATI Radeon HD4650, s asi tak, těmi 1 GigaBajtem DDR2-RAMky, na Frekvenci, asi tak 800 MHz, (Efektivně, a ta Grafická Karta, od Firmy GigaByte, tahle-ta, mněla tak, kvalitní 2D Obraz, jaký jsem, ještě, v životě, u žádné Grafické Karty, neviděl, a ještě, jí pořád, mám, jenomže mi trochu blbnula, a tak, jsem, se na to Vybodnul, a koupil, jsem, Základní Desku, tenhleten Skvost na SOCKET 478, ano tušíte, správně, opět, vyhlášená, Firma AsRock, a to no tak, více viz. tady: http://www.alza.cz/asrock-p4i945gc-d133490.htm... ,krása, ne, a k ní jsem koupil, asi tak 2x2 GigaBajty Operační paměti DDR2-RAMky, na Frekvenci, asi tak 800 MHz, (Efektivně, se zpožděním CL4, a jedou, a ještě, k tomu, tu Grafickou Kartu ATI Radeon HD4650, s asi tak, tou 128-Bit. sběrnicí, do SLOTu PCI-E 16x, a asi tak, ještě, 750 GigaBajtový HarrDisk Samsung Spin Point F1, s asi tak, těmi 7 200 Ot./MIn., na Rozhraní SATA II., a tky, v téhle Základní Desce, v tom, rozhraní SATA II., u 7 Let, starého procesoru, jede, to je Hukot, tedy, pka, mi nešlo na mé Staré Dévédé Vypalovačce, vypalovat, DvouVrstvá DVD, tak jsem koupil, novou Dévédé Vypalovačku, a ještě, k tomu jsem koupil, Blu-Ray Mechaniku SONy, asi tak, za 1 800 Kč vč. DPH, a ještě, taky Zvukovou Kartu Sound Blaster X-Fi, MX, OEM, jako výměnu, za Sound Blaster Audigy, to docela, jde, jo a ještě, jsem vyhodil, ten neznačkový 550 Wattový zdroj, a koupil, jsem tam, ten Zdroj Seasonic, asi tak 400 Wattový s úččiností 80+, a hned, ten počítač, žere, asi tak, o 30%, Elektřiny, méňě, než s tím starým 550 Wattovým neznačkovým zdrojem, to docela, jde, ne a nebo, ne co?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:34

Ted, mi tady, zbyla, jedna počítačová skříň, od Kámoše, asi už jí nebude, chtít, tak až AMD, uvede, to ČtyřJádro, na Frekvenci, asi tak 2,5 GHz, a se s potřebou, asi tak 45 Wattů, tak asi, postavím, nový počítač, na Čipové Sadě, AMD 8XX Řady, ať, to má, pěkně, podporu, už rovnou SATA III., kde ta, Cache, te´d, HarrDISKů, může jet, až na 600 MegaBajtech za Vteřinu, a ne jen, asi tak na 300 MegaBajtech, za vteřinu, jako, na rozhraní SATA II., tedy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:38

Kámoš, mněl ten počítač, na SOCKETu 370, tak jsem mu koupil, počítač, v BAZARu, asi tak, Intel Celeron, na Frekvenci, asi tak 2,8 GHz, a s Jádrem Prescoot, a s MultiMediálnimi Instrukcemi, až SSE3, a se SOCKETem 478, a s Čipovou Sadou, ale jen Intel 845, ale zase, jsem, říkal, že mu tam, koupím, pořádný HarrDisk, do Budoucnosti, alespoň, trochu, a on, souhlasil, že to zaplatí, tak jsem mu tak, koupil, a Namontoval, ten HarrDisk, Samsung Spin Point F3, s asi tak, těmi 7 200 Ot./Min., a se dvěma procesory, a tenhel HarrDisk, mněl, Kapacitu, asi tak 500 GigaBajtů, a všechno to tedy, nejspíše, těch 500 GigaBajtů u tohohle HarrDISKu, je na jedné Plotně, takže v té době, to byl, asi nejlepší HarrDisk, mezi 7 200 Ot. HarrDISKy, tedy!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:40

Dneska, už tedy, netrpělivě, vyhlížím, ten HarrDisk Samsung Spin Point F4, a pokud, možno, ve vyšších Kapacitách, který má a nebo bude, mít, asi tak 640 GigaBajtů na Plotnu, a sakra, začíná, Bouřka, asi ten počítač, už budu muset, vypnout, aby se mi, neodpálil, tedy!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 07. 2010 17:54

ja si nechci kupovat novou desku

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 15:49

Zrovna ted jsem tot resil.

Core 2 Duo E8400 a chci vyssi vykon.. V tomto pripade si myslim jednoznacne vyhraje nakup noveho procesoru i desky, protoze jiz, pokud by bprobehl upgrade, neni moc kam rozsirovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2010 23:02

Proč, proč tam nedat, právě, ještě, to poslední a ty poslední úsporná ČtyřJádra, co Intel má, a to ten ČtyřJádrový procesor, asi tak, na té Frekvenci 2,83 GHz, a se spotřebou, jen asi 65 Wattů, proč, to neudělat, třeba a nebo, jak co?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 08:37

Třeba proto že je to slepá ulička do budoucna?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 11:22

Presne tak, v tomto pripade co jsem psal vyz mi proste prijde rozumnejsi investovat do Core i3 moznosti dalsiho rozsirení az na i 7......nebo zacit na i5 a pozdeji na i9

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 13:24

vys samozrejme...promite hrubku

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 07. 2010 16:05

Láďo Ty seš fakt hustoles, tedy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 07. 2010 10:49

Nejseš ty náhodou ten koktavej kokta z ddworld, co tam v diskusích ve svých komentářích dělá za každejma 2 slovama čárku?

IMHO na ty úsporný 4jádra do s775 se nevyplatí upgradovat. Za hodně peněz málo muziky...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor