Ubuntu překoná Linux na jaře 2010

Diskuze čtenářů k článku

avatar
17. 11. 2009 22:00

Pri citani tejto diskusie ma napadla taka otazka, potrebuje dnes vobec malware admin prava? Vo vseobecnosti sa hovori o zavireni celeho systemu, o rootovi a pod., ale na multiuser OS to v podstate nie je potrebne.

Ci sa mylim?

http://forum.zive.cz/viewtopic.php...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 22:53

Páni , Ty máš ale fantazii. Takhle zničeho nic myšlenka na malware. Ale pokud jde o toto, je to jednozančně pravda. Kdo se ohání nedotkutelností ne-root účtů, je naivní. Sice by nemohl malware způsobovat takové škody, ale samozřejmě může využívat všeho, co lze spustit pod neadministrátorským účtem, cehož je poměrně dost. vždyt ani prohlížeče nepotřebují ke své instalaci, natož doplňků práva roota. A na rozesílání spamu, sbírání důvěrných informací, či automatické spuštění, stačí...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 09:51

To nie je fantazia, stacilo citat tuto diskusiu. Pri citani jedneho prispevku som si uvedomil, ze nechapem, preco sa predpoklada, ze malware potrebuje root prava.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 08:43

Niet sa čo diviť, že slovo Ubuntu je častejšie hľadané ako slovo Linux, pretože slovo Ubuntu označuje názov konkrétnej distribúcie, pričom Linux je všeobecnejšie. Ľudia čo sa niekedy stretli s Linuxovými distribúciami, tak určite im bola na začiatok odporúčaná distribúcia Ubuntu, aj mne ju kedysi odporúčali, že na začatie pracovania je najlepšia Ubunta. Podstate Ubuntu je skvelý výkonný systém a prostredie gnone má tiež svoje čaro. Teda nie sa čo čudovať, že ľudia hľadajú práve túto distribúciu a nie iné, ktoré im malo kto odporúča. Tak isto neustále stúpa počet ľudí, ktorý Ubuntu používajú. Podporuje mnoho hardvéru, takže s nekompatibilitou sa problémy vyskytujú čoraz menej. Tak prečo by sme mali platiť za Windows 2000-3000Kčs keď pohode všetko čo na počítači robíme zvládne Ubunta a ešte je ku tomu zadarmo.

Čo sa týka vírusov, tak áno zatiaľ sa žiadne nákazy nešíria. Ak nejaký vírus niekedy vznikne tak potom by mal fungovať aj na iných distribúciach pretože distribúcie majú podobné jadra. Lenže vývoju linuxových systémov sa venujú sami nadšenci, čo je podľa mňa výhoda a keby sa aj nejaký vírus vyskytol, tak predpokladám, že naň čoskoro vide nejaká záplata cez aktualizácie. Teda si nemyslím, že nejaký vírus spôsobí fatálne zlyhanie linuxových systémov. A navyše linuxové jadro využívajú milióny serverov na svete, takže si myslím, že vznik vírusu nemá až takú veľkú šancu ako to je u Windows. Aj keď nikdy nevieme čo sa stane.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 22:37

@yanick .... však jsem to psal, "(pokud ne vše funguje ihned po instalaci)"

@yanick .... jaké slovenské slovo máš na mysli, a v jakém kontextu?

@otula- ..... vidím, že si plně rozumíme

@kozec ..... "vyskerila sa od ucha k uchu a na BFU sa proste vykaslala" .... S těmi dětmi máš určitě pravdu, ale pokud jde o dopsělé, tak BFU je na světě majorita. S postupnou IT osvětovou a technet/computer gramotností se poměr začne měnit.

@-všichni- ..... 1049an nadhodil dráždivou odpoveď "typicky linuxácká...." Rád bych řekl, že Já rozhodně nezevšeobecňuji. Většina uživatelů Linuxu jsou moudří lidé, a některé, se kterými si tykáme, bych snad označil za přátele. Nicméně najdou se i tací, kteří neustále uráží, rozdmýchávají hádky, a jsou dle svého mínění "ti nejchytřejší a nejpovolanější". Ostatní jsou pak "nechápavá paka"

.... Takže reakce "1049an" na "akira.uzai", mi přijde adekvátní chování agresora.

.... Taktéž jsem to kritizoval zde - http://www.zive.cz/ubuntu-prekona-linux-na-j... ...

... u něj se totiž podobné výstupy vždy opakují, tak jsem tento postřeh napsal

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 23:47

> @kozec (...) S těmi dětmi máš určitě pravdu, ale pokud jde o dopsělé, tak BFU je na světě majorita.

Iste, BFU tvoria absolutnu vacsinu, ale to sa na to opat pozeras pohladom manazera marketingu v dakej vacsej firmicke. Pozri sa na to pohladom bezneho "clena komunity." Co asi tak moze bezny "clen komunity" chciet? Mat rovnaky system ako 98% sveta? A pre vsetko na svete, k comu by mu to asi bolo? Problemy, ktore to so sebou prinasa daleko presahuju vyhody.

Bezny "clen komunity" - uzivatel chce funkcne PC a je mu pri tom uplne fuk, ci ho dake BFU o tri poschodia pod nim dokaze ovladat. Ked linuxak otvara terminal, aby premenoval 200 suborov nepremysla pri tom nad tym, ci je jeho postup dostatocne "user friendly," proste po pamati natuka par magickych slov a premenuje 200 suborov skor, nez by si BFU otvorilo googla.

Bezny "clen komunity" - programator (podla mojho odhadu / nazoru) neprogramuje nastroje pre BFU. Nepremysla nad tym, ze 99% ludi nedokaze regulerne vyrazy (tj. priklad) ani len pochopit, nie ich este zadavat ako parametre do jeho programu. On programuje pre seba a pre tych par ludi, co dokazu jeho nastroje pouzit.

Nu a potom su tu ludkovia okolo Ubuntu (a pod. distier,) ktorych cielom je vytvorit OS pre BFU. Ich snaha je nepochybne chvalihodna, ale povedal by som, ze "linuxovu komunitu" nijak nedojima

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 11:42

>> Bezny "clen komunity" - programator (podla mojho odhadu / nazoru) neprogramuje nastroje pre BFU. Nepremysla nad tym, ze 99% ludi nedokaze regulerne vyrazy (tj. priklad) ani len pochopit, nie ich este zadavat ako parametre do jeho programu. On programuje pre seba a pre tych par ludi, co dokazu jeho nastroje pouzit.

Pokud člen komunity programuje pro sebe, tak samozřejmě programuje software o zcela jiném přístupu než když programuje pro BFU. A právě software pro BFU jej živí. Pro sebe si naprogramuji všelijaké utilitky (které mi zpříjemňují práci), ale k čemu mi to je, když mi je nikdo nezaplatí. Za peníze se programuje software, který je dostatečně blbůvzdorný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 12:37

>> však jsem to psal, "(pokud ne vše funguje ihned po instalaci)"

Ano, ja som to len doplnil, ze ten manual prakticky nie je potrebny takmer vobec, bud ho netreba lebo vsetko ide alebo ho netreba, lebo po linuxe ostala len prazdna particia

>> jaké slovenské slovo máš na mysli, a v jakém kontextu?

Pitvor ... nenapadalo ma nic ine a nechcel som byt vulgarny

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 20:45

Myslim ze k tomuto jevu hodne prispiva i fakt, ze clanky, nebo v tomto pripade spis navody, jsou pro ubuntu podstatne jednoduseji napsane. Zkratka tak, aby jim porozumel i BFU uzivatel. Sam jsem se nekolikrat nachytal jak do googlu zadavam misto "linux" "ubuntu", i kdyz ubuntu uz v mym pocitaci asi nikdy nenajde misto. Zvlast posledni vydani me dost odradilo. Stava se z nej system s vlastnostmi kvuli kterym jsem nadobro (alespon doufam ) opustil windows. Nastesti mame ale vsichni moznost volby, a u linuxu to plati dvojnasob.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 19:58

Nemám problém s tím, že se Ubuntu stává tváří GNU/Linux.

Pokud bude mít rostoucí úspěch... jen dobře pro GNU/Linux.

Zároveň se i přiznám, že otevřeně Ubuntu já rád nemám. Nejedná se ovšem o nějaké závažné aspekty proč to tak je, ale klidně je trošku nastíním.

Ubuntu a nejen Ubuntu se snaží jít cestou zpřístupnit možnost používat GNU/Linux prakticky všem. Zni to hezky, ovšem v mysli normálního uživatele se to může taky hezky obrátit. Na co narážím. To, že něco jde v Ubuntu automaticky a jinde ne doopravdy neznamená, že ta druhá distribuce je špatná. Což čtu celkem často, ovšem ona jen předpokládá, že na druhé straně sedí člověk, který si třeba dovede aspoň přečíst návod.

S tím jak se Ubuntu rozšiřuje mezi veřejnost se rozrůstají i otázky nových uživatelů. Já proti opět nic nemám, staré moudro o tom, že každý někdy začínal ctím, ovšem ono už tich ***** ehm tedy kvalitních dotazů je na webchatu, irc, fórech ... tolika, že už mi to začíná doopravdy vadit.

Ubuntu není alfa ani omega, to co má někdo na Ubuntu mohu já mít jinde taky. Já vím, nic nového ale napsat pro klid duše jsem to musel, protože jak se zdá uživatelé to zjevně moc nechápou.

Nemám rád Gnome (GTK), desktopové prostředí je i věc vkusu. Pokud se někomu Gnome libí, dobrá, pro mě je to půl dne úprav, aby to vypadalo aspoň nějak k světu a měl jsem vše tam kde to mít chci.

Sežerte mě, 3....2....1...chlamst

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 20:40

"...protože jak se zdá uživatelé to zjevně moc nechápou."

Jak se zdá, tak vy nechápete uživatele. On nechce počítač proto, aby u něho musel sedět, číst návody a učit se. On chce počítač, aby se na něm bavil a nedejbože pracoval, což určitě nezahrnuje čtení návodů, ladění a řešení problémů. Ovšem dokud si tohle neuvědomí Linuxová komunita, tak bude mít na desktopech stále to jedno usoplené procento. Tvůrce distribuce Ubuntu to už pochopil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 20:46

Ne, nesouhlasím.

Tohle není o tom, abych já chápal uživatele. Tohle je o tom rozlišit kdy je chyba v distirbuci a kdy je chyba na židli před.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 21:01

"vy nechápete uživatele. On nechce počítač proto, aby u něho musel sedět, číst návody a učit se. "

Nezevšeobecňuj své potřeby na všechny uživatele. Řeknu to úplně jednoduše: pokud by tohle "pochopili" například v Adobe, nestál by Photoshop, Illustrator, či InDesign za nic. Dle tvého přístupu je totiž Malování ve Windows lepší než Photoshop, jelikož PS se musí člověk pracně učit, kdežto Malování zvládne ovládat každý imbecil i bez učení.

Žádný kvalitní software nelze dobře ovládat bez učení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 21:25

Ano, tak na specialiozvané aplikace typu Gimp, Inkscape, Photoshop, TrueCrypt, Access, Administrace Debianu atd... je dobré si přečíst knihu, to souhlas.

Ale poslední dobou v knihkupectví vidím hodně tlusté knihy, které učí Nero, Firefox, Windows Vista, Windows 7, atd..... Člověk si říká, co tam na těch 500 stránkách vlastně je? Vždyť na takovéto jednoduché věci lze popsat v 10 stranách. ..........No, je to samozřejmě byznys..... Proč nevydělat na vydání knihy o samozřejmostech

Ale rozdíl mezi Firefoxem a Windows na jedné straně,,,,,, a Mandrivou či Ubuntu na straně druhé, je že většina lidí, už na ty druhé návod potřebuje (pokud ne vše funguje ihned po instalaci).

btw:

"""Malování zvládne ovládat každý imbecil i bez učení."" - Já jsem se s Malováním ve Windows nikdy nenaučil (bez legrace). Oproti běžným grafickým editorům, jsem ho nikdy nepochopil.

"""Žádný kvalitní software nelze dobře ovládat bez učení."" - Google Chrome se člověk učit nemusí, a kvalitní se mi zdá (celkem) .... Ale chápu, že jste to myslel v přápadě linuxových distribucí

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 21:55

Samozřejmě - internetový prohlížeč (ať už zmíněný Firefox nebo Chrome) se člověk (alespoň nadpoloviční většina) učit nemusí. I když pokud dojde na složitější nastavení, nebo i jen přijetí bezpečnostních certifikátů, tak už více či méně lidí tápe a hledá řešení na internetu.

V těch skutečně tlustých knihách o Windows se člověk může přiučit spoustu věcí, o nichž ani netušil, že existují. Samozřejmě, že jsou i knihy, jaké jste zmínil - a nejen "jsou i", ale asi je jich většina. A ono je to podobné i u linuxových distribucí - alespoň u těch, které jste zmínil - tedy Mandriva, či Ubuntu, nebo třeba OpenSUSE, PCLOS a podobných, kde "běžný uživatel" většinou žádný manuál nepotřebuje a nakliká si všechno stejně jako ve Windows. Nejlepším důkazem jsou děti, které nejsou ovlivněny zažitými stereotypy - nemají s GNU/Linuxem vůbec žádný problém.

Ad Malování - viděl jsem ho jednou v životě a leknul jsem se Patrně udělat tam cokoliv bude pěkná fuška.

Ad poslední věta - nemyslel jsem to v případě linuxových distribucí, ale obecně. Možná byl nevhodný výraz "kvalitní", ale nic příznačnějšího mne nenapadlo. Věřím, že chápete, jak přesně jsem to myslel - kdyžtak pár srovnání: Malování, či Tuxpaint versus Photoshop, či GIMP; Audacity versus Samplitude či Ardour a tak dále.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 22:12

>> Ale rozdíl mezi Firefoxem a Windows na jedné straně,,,,,, a Mandrivou či Ubuntu na straně druhé, je že většina lidí, už na ty druhé návod potřebuje (pokud ne vše funguje ihned po instalaci).

No, ono to je asi vacsinou tak, ze na mandrivu alebo ubuntu potrebuje navod pomerne menej ludi ako ludi ako na windows. Ak ide vsetko, tak v principe netreba a ak nieco nejde, tak idu do pi....tvora[1] a o5 netreba

[1] Myslim, ze to slovo nepozna vela cechov, tu je vysvetlenie http://www.sazp.sk/slovak/aprojekty/skkr/Poj... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 22:16

Jejda, ještě vám musím něco napsat i k těm jednoduchým browserům. Znám minimálně 2 osoby, pro které je i webový prohlížeč strašně složitý program. Když mají jít na nějakou URL adresu, jediná cesta pro ně vede přes Seznam. URL řádek je věc, kterou nechápou, vyhledávací políčko vedle něj už vůbec ne, Google je něco divného, a pokud z nějaké stránky linkem odejdou jinam, řeší to tím, že zavřou prohlížeč, spustí znovu (naběhne tam předvolený Seznam.cz) a v něm si opět najdou dotyčnou stránku. Jakákoliv snaha vysvětlit jim, jak se to dělá, vede k záchvatu vzteku, takže je zdravější nechat je o samotě a přibližovat se jedině potichu bez komentářů...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 21:56

Ale ma pravdu, ludia vo vseobecnosti nechcu rozmyslat. A takisto nemozes porovnavat PS a mspaint, su urcene pre uplne inu skupinu uzivatelov.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 22:02

Věřím, že je takových spousta, možná většina, možná drtivá většina, ale stejně to není důvodem pro zevšeobecnění. Ať mluví každý sám za sebe, co chce nebo nechce. Já jsem také člověk, také jsem uživatel, a nelíbí se mi, když za mne někdo prohlásí, že nechci u práce myslet.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 11:29

Ale ono Malování ve windows (nebo Kolourpaint v linuxu) prostě na některé účely JE lepší než photoshop/gimp. Ano, právě proto, že se s ním nemusí člověk učit. Možná vás to překvapí, ale ne každý člověk je profesionální grafik. Nevidím jediný důvod, proč by se takový člověk pak učil s PS (natož aby si ho kupoval).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 12:25

Na první pohled bych možná souhlasil, na druhý už ovšem ne. Záleží na vnímání významu slova "lepší". Jednak jsem použil vazbu "je lepší", a ne "je na některé účely lepší", ale hlavně vaše vnímání tohoto významu neodpovídá mému. Vaši větu bych přeformuloval na "...na některé účely je pro nenáročného uživatele, kterému stačí pouze základní funkce, vhodnější než...". Lepší totiž skutečně není. Mnoho funkcí zvládne řekněme stejně, ale určitě ne lépe. Sám profesionální grafik nejsem, ale aktivně využívám v GIMPu funkce, které rozhodně zmíněné programy neumějí a neumí je ani takový Corel PhotoPaint (alespoň je tam nedokázal najít ani kolega v Corelu kovaný), a bez nichž bych byl jak bez ruky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 22:13

> Ovšem dokud si tohle neuvědomí Linuxová komunita, tak bude mít na desktopech stále to jedno usoplené procento.

Ja myslim, ze to ta vasa svata komunita uz davno pochopila. Pochopila, spocitala si pre a proti, vyskerila sa od ucha k uchu a na BFU sa proste vykaslala

Tvorcovia Ubuntu a "komunita" maju podla mna celkom ine ciele.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 19:27

Jsem Windowsák, ale proti Linuxu nemám nic kromě toho, že je roztříštěný a co instalace, to unikát. Až bude mít třeba 50% lidí Win, 35% Linux (ovšem skutečně user friendly kde si naklikám co chci a hned) a zbytek třeba něco jiného, pak bych do něj taky možná šel. Ale pouze do distribuce, kterou budou mít všichni kolem, která bude vymazlená, pro kterou bude lepší a vymakanější soft než pro Win a ne do jedné z 300 distribucí, kde navíc jejich milci bojují nejen proti Win ale taky proti sobě navzájem. Na první pohled mne třeba odrazují příšerné rozplizlé fonty které ani pomocí laborace se subpixel hintingem nedokáže nikdo kloudně dostat na úroveň fontů z Win. Jo, asi to jde, ale já to chci pomocí dvou kliků a ne pomocí přepisování nějakých příkazů v systému. A taky nechci abych se musel trápit jen pro to, že nějaký fanatik mi nechce do systému dát nějaký uzavřený soft nebo kód a raději to nechá nedotažené, než by zradil svoji víru.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 20:10

vy jste ale píp píp. viděl jste v posledních cca 3 letech nějaké linux distro? vedle posdleních x verzí téměř jako sto let stará ruská kalkulačka, ubohá jedna plocha, žádná kostka, jen setinka grafických efektů co má kompiz, o přoipojení jiného serveru (scp) přes jedno kliknutí jpodobně ako usb disk si může windows nechat jen zdát, bohatá sw výbava, žádné neustálé stahování cracků a seriových čísel...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 20:47

Milý akira.uzai ..... ještě jsem neviděl od Vás nikdy nic pozitivního. Vždy všechny urážíte, zesměšňujete, nebo hledáte chyby. Osobně za sebe říkám, že jste nejhorší diksutér, se kterým jsem se kdy setkal. Zdá se, že si svoji ubohostí zvyšujete sebevědomí a léčíté komplexy. A doufáte, že slabí se nebudou bránit. Skutečně ubohé. .... Zrovna jsem si říkal, že dnes se diksuze linuxáků s windowsáky vydařila, a to, i bez flejmu. A pak příjde akira.uzai, a jako obvykle, všechno zničí...... Například, Ladik 45, je občas alespoň vtipný, ale Akira.Uzai ani to ne...

ad1)

Prosím člověka, co u jednoho mého příspěvku dal 90 plusek, aby již nadále takto zdejší diskuze neznehodnocoval.

ad2)

Redakci bych skutečně popohnal, aby s tím systémem hodnocení, který podvádí, udělali přítrž.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 23:45

Ad 2) IMHO by se hodnocení vůbec nemělo zobrazovat u příspěvků, ale mít jen vliv na hodnocení daného diskutéra, které by se po nějakém přepočtu (např. váženým nebo aritmetickým průměrem) zobrazovalo v jeho profilu.

Krom toho by opravdu mohlo fungovat, při současném stavu je lepší jej odstranit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 00:45

souhlasím, třeba na Lupě nebo Technet to mají řešeno jako "celková kvalita diskutéra" neboli "Aura" . Každý kdo hodně píše příspěvky, které jsou slušné, inteligentní, a zkvalitňují obsah diskuse, mají číslo např 96, což je třeba 96% Aura pana Jiří Macích. - šéfredaktora Lupy. Kvalitní přispěvovatelé pak mají v závislosti na době od registrace a počtu příspěvků např 25 až 87, nebo klidně do 100.....

Současné hodnocení na Zive.cz je taková podvodnická klikaná, která nemá stejně moc smysl. Navíc je nespravedlivé, aby ten kdo má plný profil (foto, nick, celé jméno, podpis) mohl být hodnocen na stejné úrovni jako úplně cizí člověk, který se nezaregistroval nebo ano, ale jen na nejnižší úrovni..... Těch špatností tohoto systému je více. Prostě by to měla CPress kompletně změnit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 07:56

já jen reagoval na tzv. "redmondskou lež" o ovládání linuxu výlučně pomocí konzole, diskutér nade mnou ji použil, jinak bych se neozýval a také proto jsem záměrně chyby windows zveličil, takže diskuzi jsem nezničil já ale ten waffen ms, na kterého reaguji

BTW: nemusíte se svého chlebodárce zastával i ve volném čase

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 20:48

A víte, že jsem skoro takovou odpověď čekal? Takovou typicky linuxáckou? Jsem holt píp píp. Žádná diskuze, jen kladení jakýchsi dogmat. Asi jste nepochopil, že na rozdíl od Vás nepotřebuji ani kostky ani grafické efekty, ale pouze a jen spolehlivou platformu pro spolehlivý soft. A to mi Windows dávají. S crackováním a pirátstvím už jste směšní, to je omletá mantra a tam skončíte vždycky když potřebujete obhájit že buď nemůžete a nebo nechcete zaplatit za něčí produkt a proto raději používáte nějaký home made bastl typu Nautilus, MC apod.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 21:01

"Takovou typicky linuxáckou"

pryč se škatulkováním, i já jsem mu dal mínus

"na rozdíl od Vás nepotřebuji ani kostky ani grafické efekty"

hlavně, že potřebujete ubercool vyhlazování fontů (BTW mě se líbí více než to ve win)

"home made bastl typu Nautilus, MC apod."

no tak k tomu se radši ani vyjadřovat nebudu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 22:06

> A víte, že jsem skoro takovou odpověď čekal? Takovou typicky linuxáckou?

Vies zlatko, pravdepodobnost, ze by sa s *tebou* daky "linuxak" bavil ako so seberovnym je znacne mala, my ta tu uz vsetci pozname

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 22:11

... a este by mozno stalo dodat, ze je to prvy krat, co vidim tucniaka vedla Akirovho mena

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 13:02

Prepac, ale co si cakal po tom prispevku? Boli len 2 moznosti, bud ti nenapise nikto alebo dostane odpoved toho typu.

... hm, skoda, ze si nepamatam, v ktorej diskusii kozec porovnaval fonty. Som zvedavy, ci by odbornik kalibru ako 1049an uhadol vsetko

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:21

Diskusiu si sice nepamatam ani ja, ale obrazky mam stale v dropboxe.

http://dl.dropbox.com/u/134520/wl_s1.png...

http://dl.dropbox.com/u/134520/wl_s2.png...

http://dl.dropbox.com/u/134520/wl_s3.png...

Otazka tusim znela, co z toho je renderovane pod Windows. Na 1049an-ovu odpoved som mimoriadne zvedavy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:27

hele, a můžu si tipnout také ??? Ale zase nechci radit 1049an,,,, btw: nevím co je správné, ale mám 2soukromé tipy.... kolik je správných odpvědí ?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:35

2 je malo A verim, ze ak je to renderovanie pod Linuxom naozaj tak strasidelne, ako sa o nom hovori, nepotrebuju uzivatelia Windows tipovat. To proste musia vidiet

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:43

A není to nějakej chyták, že věchno je na Linuxu ?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:50

Nie, to nie Windowsove prehliadace bezia vo VirtualBoxe, ale to by na renderovanie fontov nemalo mat ziaden vplyv.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:55

No právě, zrovna jsem chtěl nazančit, že jde spíše o prohlížeče. Pokud by tam bylo celé okno, s defaultním vzhledem Opery např., tak Ti řeknu co je Windows a co Linux..... ale jen výřezy okna......

Takže je to vlastně Windowsovský prohlížeč virtualizovaný na Linuxu, ...... = otázka je zavádějící

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:00

No, ved prave o to ide. Ked ma linux take strasne fonty, tak stacia vyrezy okna a kazdy podla fontov musi vediet o co ide

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 14:08

Porovnavame fonty, nie skiny prehliadaca

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 14:11

tak mi řekni ......kolik...... z nich je na Linuxu a ..... v jakém prostředí (KDE/GNOME,Xfce,aj.)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:12

... hlavne nenapovedat

... alebo ak, tak mailom

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 14:20

Prostredie Gnome, ale jeden prehliadac stoji na QT4 a druhy je Firefox.

S podrobnostami si radsej pockam na toho 1049an-a a potom hodim povodne screeny

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:22

>> S podrobnostami si radsej pockam na toho 1049an-a (...)

Ak nemas IDDQD, tak neviem, neviem ....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 14:28

napiš mi na email (obrázek zeleného zavináče), a budu vědět kam napsat své odpověďi na kvíz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:56

Potom sa pochval ako si dopadol

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 19:40

Měl jsem potenciál na 100 % ( ) , ale dopadl jsem mnohem hůře ( )

A jak dopadl testovaný kolega ???

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 19:17

Já většinou když stahuji distribuci na testování, tak jmenuji konkrétní.

Klíčová slova Linux a podobně dle mého názoru zadávají převážně uživatelé, co se o Linuxu teprv dozvěděli a s největší pravděpodobností ani neví že není jenom jeden. Já osobně, když jsem se o Linuxu dověděl poprvé od jednoho kolegy v práci tak mi pak na české doméně www.linux.cz vůbec nic nějaké Suse, Ubuntu, Fedora... neříkalo. Dokonce jsem si původně myslel že to jsou nějaké verze nebo dokonce aplikace do něj. Teprve že po několika studiích mi došlo, že je aspoň šest těch distribucí.

Tedy abych to řekl jinak. O Linuxu se dozvídá čím dál více lidí a čím dál více lidí si uvědomuje, že je těch systémů více. A čím dál více lidí si uvědomuje, že Ubuntu je nejvíce doporučováno.

Na základě této domněnky usuzuji, že už je lidí dost, a největší zájem je o Ubuntu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 19:00

===Interpretace grafu===

Uzivatele Ubuntu budou mit na jare 2010 vice problemu(ktere musi googlovat), nez uzivatele vsech ostatnich distribuci dohromady.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 22:20

Tohle je i celkem logicke vysvetleni. Ubuntu je proste popularni u zacatecniku...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 18:45

Ja už som zase zmenil logo z Linuxu na Windows XP, ktorý som si kúpil kedysi dávno k pc v OEM verzii, tak snáď mi tie okná nezožerú vírusy aj keď ja rád formátujem a mám tu aj bohyňu Eset v pc. :) MS asi XP odpáli čoskoro do histórie a potom sa zase vrátim k Linuxu Ubuntu na tomto pc, iné distribúcie Linuxu som neskúšal, ale s Ubuntu mi fungoval skoro všetko hardware, len internú čítačku kariet nevedel rozpoznať, iba ju registroval ako neznámu a web kamera nešla vôbec, ale inak pohoda, stačila externá čítačka kariet, ale mi tu trošku začali chýbať moje hry pre okná a disk nerád delím, držím sa názoru, že pc má šľapať na 1 OS. Linuxu chýba podpora výrobcov hardwaru a software od ovládačov až po hry ak nerátam neslobodné ovládače na grafiku inak je to super OS s so super balíčkami. Každý má svoj obľúbený OS, mne nerobí problém fungovať v Linuxe Ubuntu, alebo fungovať v XP a nemám dôvod sa nad nikoho vyvyšovať ako niektorí tu s logom Windows7. :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 18:30

Ubuntu mi sice moc nevyhovuje, ale je to asi nejlepsi distribuce pro zacatecniky.

Maji dobrou wiki a jeho nasazeni je primarne na desktop a klikaci uzivatele.

Tedy logicky bude rust nejvice.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 16:04

Koukám že na mně mínusy opravdu nešetříte

btw: Chtěl bych se zeptat na smysl tothoto článku. Ujišťovat se o tom, že Ubuntu je nejrozšířenější linuxová distribuce je stejná hloupost jako pravidelně kontrolovat, jestli jsou Windows stále ještě nejrozšířenější operační systém .... Samozřejmě, že to tak je!

A pokud se tím chce dokázat že lidé pomalu, ale jistě nevidí rozdíl mezi slovy ....."linux"..... vs..... "GNU/Llinux"

..... vs ...... "Unix" ..... vs ..... "Ubuntu" ......, tak potom to vlastně je statistika o tom, že lidé jsou čím dál hloupější

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 16:29

>> Koukám že na mně mínusy opravdu nešetříte

No, to mas tak, zive.cz dokazuje, ze AJAX vie byt az prils asynchronny

Ad clanok ... mna fakt, ze ludia prestavaju vnimat rozdiel 'ubuntu' a 'linux' celkom zaujal. Takze clanok nepovazujem za zbytocny. Jasne, existuju aj ovela zaujimavejsie temy[1], ale obcas potesi aj takyto clanok

[1] http://www.dsl.sk/article.php...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 23:35

>> No, to mas tak, zive.cz dokazuje, ze AJAX vie byt az prils asynchronny

Hodnocení příspěvků navíc někdy umožní více kliknutí na stejné hodnocení, ať už je kladné či záporné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 12:43

No, ved presne na to som myslel, hlasovanie uzivatela a zaznamenie, ze hlasoval prebiehaju asynchronne, cize kym sa stretnu, tak prejde aj 90 hlasov

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 15:40

Tahle služba Google Insight for Search + Google Trends, jsou velice zajímavé statistiky, mají však velmi vážné nedostatky. Jako hostovi dovolí vyhledat jen 5 srovnání, a poté to ohlásí nesmysl typů překročil jste denní limit Po registraci na Google Account, kterou mám již mimochodem mnoho let (doufal jsem, že se zlepší), mi to stále umožní srovnat pouze 5 názvů ve vyhledávání. Potřeboval jsem zadat asi 30 distribucí na srovnání, především CZ prostředí (světové v tomto kontextu není podstatné), a ani registrovaného to nepustí do více než 5 názvů na srovnání do grafu.... Alespon už to ale umožní nejen pět, ale nekonečno možných kombinací. .... Výsledky, které však ukazuje při změně různých kritérií a hodnot jsou však tak protichůdné, že člověk vlastně neví co si o tom mám myslet. ..... Holt Google... Připadám si u Google, jak když mluvím s Tatarem, no stejně jsem se cítil, když jsem naposledy zkoušel Ubuntu (myslím 8.10 verze). Člověk chce udělat jednoduchou věc, a než najde řešení na internetu, které pak stejěn z nějakého důvodu nefungují, tak z toho zcvokne. Opravdu super.

"""Ubuntuizace""" GNU/Linuxu, podlé mého, narozdíl od kolegů zde, vidím spíše jako hrob vývoje Linuxu. Ikdyž to s sebou ponese také pár pozitivních změn. ..... Ubuntu 10.04 Linux Leaving

PS: Linuxáci, mínusy na mně dnes nešetřete

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 15:59

> PS: Linuxáci, mínusy na mně dnes nešetřete

Nesetril som

Dotaz pre redakciu: Neslo by s tym hodnotenim nieco urobit? Vacsinou sa mi na prvy pokus nepodari ohodnotit ziaden prispevok, napriek tomu som ale schopny rychlym klikanim pridelit 24 minusov.

Jo a len tak mimochodom, s prispevkom, na ktory reagujem suhlasim.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 16:34

Nedivil by som sa, keby 5+ porovnani podporovala nejaka platena forma. Google musi z nieco zit

>> """Ubuntuizace""" GNU/Linuxu, podlé mého, narozdíl od kolegů zde, vidím spíše jako hrob vývoje Linuxu

Preco? Mna nenapada ani jeden dovod preco by tomu malo tak byt

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 16:57

Pokud Ubuntu rozdrtí během 10 let ostatní distribuce (cěmuž vše nasvědčuje), tak to bude mít vliv na to, že hardware-software výrobci, ale i tvůrci virů, začnou brát Linux, v tomto úřípadě Ubuntu 19.10 , opravdu vážně. Vše bude fungovat tak jako na Win či Mac, ale už to bude také placené, a veškeré výhody, které měl Linux doteď (nizká rozšířennost = vysoká bezpečnost,,,,, open-source se změní na shareware, nebo pravděpodobněji "Ad-supported Freeware" (měkčí vyjádření pro "adware") a vysoká stabilita kernelu se stane zřejmě zcela průměrnou díky nižšímu zajímu vývojářů podporovat not-opensource programy svoji prací...... Dnešní rozvětvená a svobodná konkurence ostatních distribucí bude dál pokračovat, ale spíše jako protestní verze proti komečnímu Ubuntu.....Možná to vidím moc černě, ale jak už mnohokrát ukázalo, na moje slova dojde.....

btw: pokud bych chtěl přispět na zajímavější téma, tak bych napsal třeba sem http://www.zive.cz/clanky/moderni-prokleti-p... ... ... a uvedl, že RSA-2048 bit key je "tak akorát" pro prioritní data

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 17:38

Len dve veci by som poznamenal...

1. Linux-jadro je pomerne slusne oddelene od "linuxu-systemu" a je teoreticky nemozne, aby user-mode aplikacia ovplyvnila stabilitu jadra. V praxi to samozrejme mozne je, ale poklada sa to za bug, ktory treba riesit, takze by som sa nejakeho nezaujmu zo strany vyvojarov kernelu nebal.

2. Mnozstvo eventualne pridavajucich sa "uzatvorenych" vyvojarov nijak neznizi mnozstvo tych "otvorenych," takze ani premena OSS->Ad/Shareware nieje velmo pravdepodobna.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 18:04

Asi to naozaj vidis prilis cierne[1]

A asi zabudas aj na suvislosti. Apple nepocitam, to zije svojim zivotom na ostrove Ale windows by ziskal realnu konkurenciu a v pripade, ze by sa stalo to co pises, tak linux by musel mal nezanedbatelne percento na trhu a pravdepodobne by sposobil zemetrasenie v Redmonde. Cize zmenilo by to aj platformu windows. Open-source by nezaniklo, pretoze stale je tu *BSD a Oracle (open)Solaris. OSS zatial neklesa a ani nestagnuje, ale rastie, takze ani z tohto pohladu by som sa nebal.

Druha vec je, ze o peniaze ide az v prvom rade, takze casom sa mozno myslienka open-source rozbije na vykaz ziskov a strat spolocnosti, ktore zarabaju na podpore open-source. Ale SaS dava dost velku nadej, ze by to mohlo byt naopak.

Dalsia mozna alternativa je, ze vsetci niekedy v roku ~2012 pojdeme do nebicka a skoncime na oblaciku Okolo roku 2010 by google chcel vydat Chrome OS a urobil by tym prvy a pomerne velky krok k podpore cloud-u. Ak sa cloud presadi, tak rok 2012, mozno 2013 je celkom realny. Potom by sme vsetci vyfasovali ultra-thin klientov a v roku 2019 by sme OS vobec neriesili (najskor by sa riesilo, kto, kua, bol Orwell a ci ten cip v zapasti neskodi zdraviu )

[1] http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/phi... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 18:40

Já to vidím, opačně. Netřeba se obávat cloud-computingu !!! Dokud se nevyrovnají rychlosti desktopových aplikací, což defakto nemůže nastat ze zřejmých technických odlišností, nikdy, Cloud OS, je pitomost. Ano, najdou se lidé, kterém bude odezva 3,5 sekundy připadat normální, a ještě budou říkat, jak je to oproti jejich starému (a hlavně zavirovanému) PC, rychlé...... (tam to je 10 s a je to normální )..... Ale většina lidí hned pozná tu neschopnost. Mně stačilo před 20 dny, když jsem testoval Panda Cloud Antivirus 1.0 beta zdarma. Opravdu - do 10 minut - to letělo z počítače. Další pomalosti typu MS Office Web Apps + Google Docs + Cloud Antimalware (od různých výrobců) + představa Cloud OS ..... Byť Google dělá občas zázraky na počkání, tak nic jiného, než webový prohlížeč který umí i pár věcí navíc, od toho, nečekám. Pokud ano, tak to bude výrazně znát na rychlosti systému..... Takže kvalitní desktopový OS má určitě budoucnost i nadále...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 18:56

Ano, ale rychlost cloud aplikacii zavisi na rychlosti inetu. A buduci rok by sa mali zacat spustat LTE siete [1]. Mobilny internet s rychlostou 100Mbps by mal stacit na takmer akukolvek webovu aplikaciu. Dalej [2] a [3]. Google v case rozmachu mobilneho internetu vyvija OS pre (vraj) takmer cisto internetovy _NET_book, vyvinul experimetalny protokol, ktory je rychlejsi ako HTTP a vyvinul experimentalny jazyk, ktory je primarne urceny na servery. Co to dava dokopy? Ak neziju v cloude vytvorenom marihuanou, tak sa jednoznacne chystaju na ten internetovy. Nevidel by som to tak bledo

[1] http://www.dsl.sk/article.php...

[2] http://www.dsl.sk/article.php...

[3] http://www.dsl.sk/article.php...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 19:01

Mám 10 Mbit, a i tak mi to přišlo pomalé... No od ledna budu mít jinou síť .... 30MB down/ 30 MB up , ale přesto nejsem naivka, že bych věřil Cloudu..... Nevím, asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že většina lidí připojených na internet, si o takových rychlostech zatím jen sní.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 19:36

Ano, ale pisal som o obdobi > 20120101 A rychlost internetu nie je jediny faktor, ktory ovplyvnuje rychlost a odozvy web aplikacie. V podstate zo strany google je snaha o takmer zvysenie rychlosti celej cesty poziadavky webaplikacie. Od klienta, prostrednictvom rychlejsieho javascriptu, cez transport, prostrednictvom protokoly SPDY az po server, kde sa snazi ulahcit podporu multiprocesoringu jazykom Go a tym zvysit vykon servera.

Zopakujem sa, ale netvrdim, ze na cloud prejdeme dnes alebo zajtra, ale urcite to nie je daleko

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 22:12

S puvodnim prispevkem jsem (ac linuxak) celkem souhlasil, ale tohle je blbost. Velka vetsina SW, kteremu tady zjednodusene rikame Linux, resp. jeho distribuce, je pod licenci GPL2. Licence vyzaduje zachovat verejne zdrojaky i v pripade forku existujiciho programu. Takze zadna promena na ad-ware/shareware model mozna neni. Mimoto i kdyby nekdo nakrasne napsal komercni aplikaci pro Ubuntu, tak ta bude (s trochou snahy) behat i na jinych distrech.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 09:39

Buďto vycházíš ze zcela chybných informací nebo z dobrých informací děláš zcela chybné závěry (v tom případě Ti není pomoci).

Viry na Linuxu nejsou jenom kvůli jeho malé rozšířenosti a roztříštěnosti. Je to dané tím, jak celý systém funguje. I kdyby měl Linux stejný podíl jako Windows, bude pro něj existovat mnohem míň životaschopných virů. Abych si totiž například zaviroval PC s Windows, stačí mi stáhnout si jeden program s "bonusem", nainstalovat a jsem v háji. V Linuxu nych si musel nějaký program stáhnout, nastavit mu práva pro spuštění a abych dokázal zavirovat celý systém, ještě bych mu musel dát oprávnění roota. K něčemu takovému nemám vůbec žádný důvod, protože téměř veškerý SW najdu v oficiálním repositáři a nebo podepsanám neoficiálním. Nemám důvod shánět nějaký podloudný SW. Další věc je, že v Linuxu není problém pracovat pod uživatelským účtem, používat Windows s userem je čirý masochismus. Takže závěrem: Ne, větší rozšíření a unifikování Linuxu nezpůsobí snížení jeho bezpečnosti.. To je zcela zcestná myšlenka.

No a druhá myšlenka, otm, že se ze SW stane adware nebo shareware, ta je už úplně nesmyslná. Téměř veškerý linuxový SW je distribuovaný pod GNU/GPL licencí, která něco podobného neumožňuje. Nikdo nemůže vzít nějaký existující SW, upravit ho a vydat pod licencí jinou než GPL. A pokud by tam i někdo zakomponoval nějaké reklamy, tak díky GPL je k tomu dodávaný zdrojový kód a okamžitě se najde někdo, kdo z toho ty "vylepšení" odstraní. Takže i toto je zcela zcestná a nereálná myšlenka.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 10:48

To, že vaše teorie o změnách licencí je odrazem vaší naprosté neznalosti v této oblasti, vám už vysvětlili diskutující v příspěvcích výše.

Já bych se vrátil ještě k teorii virů, kterou jste nastínil, i když otevřeně nevyslovil. Cesta virů do systému vede prakticky dvěmi cestami: přes uživatele, který může být neopatrný, hloupý, naivní, případně si vir donese například na "flashce" od kamaráda; druhá cesta je přes neopravenou díru v systému.

Potom je to ještě kombinace obou způsobů, ale to je pro účel této diskuze vedlejší.

Pro způsob první byste v Linuxu potřeboval zvláštního uživatele, který by byl zároveň natolik pokročilý, aby dokázal dát souboru práva pro spuštění a poté ho spustil, a zároveň natolik hloupý, aby to u úplně neznámého a neověřeného souboru udělal. Netvrdím, že takoví uživatelé neexistují, jak se říká, blbost lidská nezná mezí, jenže před takovým člověkem není žádný systém dost bezpečný, a to bez ohledu na jeho rozšířenost.

Způsob druhý už běžný uživatel moc neovlivní. Maximálně může pravidelně aktualizovat systém, mít dobře nastavený firewall a být opatrný. Tady je důležité, aby systém měl co nejméně kritických děr a aby díry byly rychle opraveny. Předpokládám, že v tomto se shodneme.

Jak to pak vypadá v reálu, k tomu se vyjadřovat nebudu, lépe bude odkázat na grafy:

W7: http://secunia.com/advisories/product/27467/...

Vista: http://secunia.com/advisories/product/13223/... (je na tom lépe, než by si člověk myslel)

WXP: http://secunia.com/advisories/product/22/...

Linux kernel: http://secunia.com/advisories/product/2719/...

RedHat: http://secunia.com/advisories/product/13652/...

SUSE: http://secunia.com/advisories/product/12192/...

MSIE7: http://secunia.com/advisories/product/12366/...

MSIE8: http://secunia.com/advisories/product/21625/...

FF3.5: http://secunia.com/advisories/product/25800/...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 12:52

Člověka vždycky potěší (v tomto případě spíše pobaví ta absurdita), když posíláte odkazy z webu Secunia.com, na nějž jsem před lety v Česku upozornil právě Já.

+++ Shodou okolností jsem předevčírem právě aktuální security-advisory porovnával s distribucemi, takže tentokrát se opravdu nedozvídám vůbec nic nového.....

btw: zdá se že tady většina lidí nepochopila, jak jsem to myslel. Aplikace budou GPL i nadále, o tom bez debat, ale samotné Ubuntu (jako software) se stane více či méně výdělečnou formou i pro desktop a server. Především ve formě reklam a přidaných aplikací. .... To co tam je GPL doteď, tam bude zdarma i nadále. .... Za druhé, abych to uvedl na příkladu, stane se z Ubuntu takový hybrid, podobně jako třeba bittorrentový klient Vuze (dříve Azureus)......Jádro je opensource,,,, celý program dohromady + využité technologie (proprietary ad-supported)...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 13:08

... no tak potom, ti to nebudu chciet platit za Ubuntu Plus Pack prejdu na Mint

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:18

hmmm, pak je ale otázka, jak to bude probíhat....jestli to bude ojedinělý krok, nebo se to bude týkat většiny distribucí. Takovou hozenou rukavicí bude průběh a hlavně výsledek zpoplatňování webů, jak to chce Murdoch. Pokud mu to vyjde, a přežije, a bude vydělávat více něž dnes, a většina čtenářů si pár halířů ráda zaplatí, pak to bude vnímáno jako Precedens, který by mohl mt vliv i na "cenu" distribucí. (Znovu podotýkám, že uživatelé by reálně za Linux nic neplatili, ale budou muset strpět nějaký druh reklamy. ) Ale toto je skutečně hudba budoucnosti, ikdyž se dnes neví, jestli falešná

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:33

No jen tak to nepřijde ;) Mint vychází z Ubuntu - reklamy v Ubuntu - Mint adfree, takže reklamy delete, Ubuntu de ke dnu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 13:42

Ano, malo by to asi podobny scenar. Aj ked si nemyslim, ze by na ubuntu dorazilo adware. Skor by zacali predavat "Plus Pack" a/alebo Ubuntu Enterprise Desktop. Ale mas pravdu, zatial ani srnka netusi ako to dopadne

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 13:24

Jestli vás odkazy pobavily, tak je to fajn, člověk by se měl v životě bavit. Je dokonce i možné, že jste byl první, kdo na ně v Česku poprvé upozornil - já vás ale čtu a komunikuji s vámi poprvé v životě, zavítal jsem na Živě po dlouhé době jen proto, že sem vedl odkaz z jistého blogu. Myslím, že s problematikou životaschopnosti virů to velmi úzce souvisí, tak jsem uvedl raději férové (alespoň v jejich férovost věřím) odkazy - nechci nikoho demagogicky přesvědčovat o tom, že jeden systém je děravý jak řešeto, zatímco druhý je hermeticky utěsněný. A nesouhlasím s názorem, že náchylnost na "vážné onemocnění" je úměrná rozšíření systému. Oba dobře víme, že skutečnost je trochu jiná.

Ohledně vašeho vysvětlení nepochopení toho, co jste napsal: čtu to pozorně znovu a nevěřím vám (nebo se neumíte vůbec vyjadřovat). Napsal jste doslova tohle:

"nizká rozšířennost = vysoká bezpečnost,,,,, open-source se změní na shareware, nebo pravděpodobněji "Ad-supported Freeware" (měkčí vyjádření pro "adware") a vysoká stabilita kernelu se stane zřejmě zcela průměrnou díky nižšímu zajímu vývojářů podporovat not-opensource programy svoji prací....."

K souvislosti rozšířenosti s bezpečností jsem se už vyjádřil a souvisely s ní grafy, které vás tak pobavily. A to, čím citace pokračuje, přímo odporuje tomu, jak se to nyní snažíte podat.

Nicméně - realita vašeho nového podání možná je. Ale ani v takovém případě by to nemělo související dopad na stabilitu kernelu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 13:39

+ se stabilitou kernelu to nebude mít nic společného, ale s celkovou stabilitiou+rychlostí systému ano

+ rozšíření není jediný důvod nižší zranitelnosti Linuxu, ale je celkem podstatný, protože se o to skoro nikdo nesnaží, narozdíl od Windows.

Už toho nechme. Ani jeden z nás nemůže dokázat jak to bude

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 13:52

>> se stabilitou kernelu to nebude mít nic společného, ale s celkovou stabilitiou+rychlostí systému ano

Nedavno sa linus vyjadril, ze kernel je nafuknuty ... alebo nejako podobne v tom zmysle. Pisalo o tom aj zive. Cize kernel mozno prejde na dietu alebo sa vsetci vrhnu a Hurd a dokoncia ho

>> rozšíření není jediný důvod nižší zranitelnosti Linuxu, ale je celkem podstatný, protože se o to skoro nikdo nesnaží, narozdíl od Windows.

Snazia sa, uz niekolko rokov, ale asi inym sposobom ako na windows, napr. boti sa pokusaju uhadnut heslo na ssh.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 14:01

"""Snazia sa, uz niekolko rokov, ale asi inym sposobom ako na windows, napr. boti sa pokusaju uhadnut heslo na ssh."""

Ale to nemůžeš srovnávat........ Já vím, že jsou zatím útoky neúspěšné, ...... ale pokud by měl Linux alespoň 10% podíl na poli OS, a pak naběhlo tak milión nadržených hackerů, tak si piš že by Linux padl, a rychle. Ale v sočasnosti nemají motivaci. Řekl bych, že ten zmíněný milión bude spodní hranice, bude jich mnohonásobně více =

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:10

Suhlasil by som, keby dnes niekto mavol carovnym prutikom a zajtra by mal linux odrazu 10% na trhu. Ale zo dna na den to nebude. Bezbecnost linuxu sa vyvija aj dnes, ked ma este maly podiel na trhu. Vyvijat sa bude aj nadalej. Napr. paralelne s posilnovanim linuxu by sa takisto vyvijali aj antiviraky pre linux ... a v skutocnosti aj vyvijaju. Uz dnes ich je niekolko. http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:14

Jo, samozřejmě, pokud by některý distributor začal doplňovat svůj adware software, tak tento tím bude zatížen. Na stranu druhou - nedokážu si představit, o jaký software by se mělo jednat, jelikož je dostatek GPL software, a v oblastech, kde software chybí, neočekávám doplnění právě touto formou licencování, ale spíše "plnokrevné" komerční programy. Ale možná to bude všechno jinak, křišťálovou kouli jsem někde zašantročil

Důvodů pokořit Linux je víc, než dost - internetové servery jsou dost velkým lákadlem pro útočníky, ačkoliv se to snaží zastánci vašeho názoru nevidět

Máte pravdu, nechme toho - a příště na to zkuste myslet dříve, než podobnou debatu začnete - víte, já nikde sám od sebe Windows nenapadám, ani nemám potřebu to dělat. Používám je v zaměstnání již dlouho, vždy jsem se držel NT větve, kterou považuji za slušný systém (mám to štěstí, že s Windows nemusím být připojen k Internetu), i když mi ve spoustě drobností lezou na nervy a špatně se mi v nich pracuje. Ono má i každé desktopové prostředí pro Linux své mouchy, ale člověk je tvor přizpůsobivý, takže většina lidí si časem zvykne a smíří se s tím. Ale lezou mi krkem právě taková nepodložená tvrzení, jaká jste zde psal - je to i jeden z důvodů, proč už sem prakticky nechodím (mám totiž potřebu takovému člověku vysvětlit, že se mýlí - a bývá to stejně jen ztráta času)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 14:35

"""ačkoliv se to snaží zastánci vašeho názoru nevidět"""

"""příště na to zkuste myslet dříve, než podobnou debatu začnete"""

"""Ale lezou mi krkem právě taková nepodložená tvrzení, jaká jste zde psal"""

"""mám totiž potřebu takovému člověku vysvětlit, že se mýlí"""

Tohle je právě typický příklad co mi vadí na systému hodnocení zde. Vůbec Vás neznám, a proč bych Já měl vůbec reagovat na člověka, který je """prakticky nezaregistrovaný a nefunguje""". Aby mně poučoval někdo jako Vy, s úrovní vašeho chování, tak to teda ne. Jiní, třeba Yanick mi mohou něco říct, protože si již dlouho tykáme, a jeho názoru si povšechně vážím. Vy jste ale vzduch, a to nedýchatelný.

+++ vidím, že sedí kritika akira.uzai i na jakéhosi neznámého otula-

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 14:59

Opravdu kvalitní argumenty.

"ačkoliv se to snaží zastánci..." - tvrdíte, že Linux není rozšířen, přitom to není pravda - právě na kritických místech Internetu je rozšířen až až. Jenže pokud byste tohle přiznal, celá vaše teorie by šla vniveč.

"příště na to zkuste myslet..." - začnete útočit na systém, a pokud vám začnu vyvracet názor, chcete diskuzi ukončit, shledáváte odkazy legračními...

"už mi lezou krkem..." - ano, to mi lezou, protože vždy, když narazím na něco s nálepkou "MS", tak na tyto útoky narážím.

"mám totiž potřebu..." - jo, asi jsem tím postižený, nejspíš proto, že je vysvětlování podstaty problémů součástí mé práce (tedy vysvětlit uživateli v čem je problém, který má, aby ho dokázal příště poznat a v lepším případě sám odstranit) - takže nejspíš nemoc z povolání.

A pokud máte problém komunikovat s "cizím" člověkem, můžete se se mnou "seznámit" zde: http://www.abclinuxu.cz/lide/otula...

A pokud jsem pro vás nedýchatelný vzduch, tak jste na tom hodně špatně, protože nejste schopen reagovat a uchylujete se k osobním urážkám. Já jsem proti vám nenapsal jediné křivé slovo, pouze jsem kritizoval, že používáte nepodložená tvrzení a kydáte pomocí nich hnůj na kvalitní práci linuxové komunity.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 15:04

Já se už ale seznamovat nechci, ikdybyste byl kdokoliv. Pro mně jste prostě blb. To je dostatečná znalost o Vás

btw: všechno, co jsem dal do uvozovek bylo urážlivé, škatulkující, povyšující se atd... (= pro vaši informaci, jak jste vůbec neřekl nic nezdvořilého)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 15:10

Díky za poklonu, konečně vím, s kým mám tu čest. Ale nebudu vás dávat do kupy s ostatními uživateli Windows, jelikož vím, že je mezi nimi mnoho rozumných lidí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 19:12

off topic: zaráží mne na tomto serveru většinový nesouhlas s tímto příspěvkem. Docela by mne zajímalo, kteří zdejší diskutující nesouhlasí s tím, že je mezi uživateli Windows mnoho rozumných lidí - pokud teda máte odvahu se přihlásit ke svému názoru. Já, ačkoliv uživatel odvrácené strany softwareového světa, jsem o tom přesvědčen navzdory tomu, že někteří se snaží dokázat opak.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 19:45

A co se Vám vlastně nezdá ??? Poměr hlasů 3:5 ??? To nemyslíte vážně, že ? Nebo to, že nemáte, jako Já, ..... 94 souhlasů .... které jsem si mimochodem opravdu sám nedal ..... ale stejně je tady živě, tedy někdy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 19:52

Ano, myslím to vážně. Oni totiž nejsou všichni uživatelé Windows jako vy. A zaráží mne, že zdejší uživatelé nesouhlasí s tím, je mezi uživateli Windows mnoho rozumných lidí. Ale jestli znají vás, tak se jim vlastně vůbec nedivím...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 20:03

Tak jinak, uvědomujete si, že třeba nesouhlas není, """o druhé části poslední věty z vašeho posledního příspěvku""", ale třeba má cosi společného s celkovým dojmem, který děláte. Ne pouze o větě, která nesouvisí s tím, co jste říkal celou dobu předtím.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 20:10

Ať koukám, jak koukám, hodnotí se jednotlivé příspěvky, nikoliv uživatelé. Podle kterého hodnocení mám hodnotit vás? Podle toho, kde máte samé souhlasné, nebo samé nesouhlasné hlasy? Asi jste značně rozpolcená osoba, pokud to u vás platí tak, jak jste napsal.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 20:26

škoda, že zde nefunguje možnost dělat si své černé listiny. Hned bych Vás s radostí zabanoval. Děláte bohužel té své komunitě akorát ostudu. Ještě, že takových, jsem poznal asi jen tři lidi. Ale Vy jste asi fakt největší (tedy takové to zvíře na 3 písmena).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 11. 2009 21:18

Máte neuvěřitelně silné argumenty Když nevíte, kudy kam, snažíte se druhou stranu diskreditovat osobními urážkami.

Ale ještě se nevzdávám naděje, že dokážete kromě urážek přidat i argumenty. Ukažte mi nějaký nesmysl, který jsem v této diskuzi napsal. Já vám s radostí na každý nesmysl, co najdete, ukážu nesmysl, který jste napsal vy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 17:31

Já s vámi docela souhlasím. Tady je můj překopírovaný komentář z jednoho blogu který jsem psal nedavno.

Nevidím na něm nic tak skvělého oproti jiným distrům. Naopak. Měl jsem problémy naklikat síťovku a nastavit rozlišení.

Natruc si to usmyslelo, že si nebude pamatovat moji IP. Několikrát jsem ten dialog potvrzoval, ale pokaždé, když jsem jej znovu otevřel tak tam buď nebylo nic, nebo ta adresa nebyla celá či v nějakém zdeformovaném patvaru.

Síť jsem přes klikátko nerozeběhl. Rozlišení se mi taky nepovedlo nastavit na můj monitor, navíc obraz byl jaksi posunut do boku.

Je mi jasné, že zkušenější uživatel by si poradil editací čehosi, ale já si uživatelsky přívětivé distro představuji poněkud jinak. Takovéto jednoduché základní věci musí jít naklikat, aby i průměrný uživatel nemusel kvůli kdejaké pitomosti hledat odbornou pomoc. Jak to pak vypadá, když ve Woknech to naklikám bez problémů a tady ne?

Vím, že Linux nejsou Wokna a řada věcí je jinak a člověk se musí učit, nicméně tyto základní věci prostě musí fungovat! Vážně by mě zajímalo, proč je to takový problém.

Co se týče stability, nemohu soudit, měl jsem to jen krátce.

Na druhou stranu byla to myslím verze 8.04 nebo tak něco. Je možné, že dnes je to v lecčems lepší.

Možná zase zkusím novou verzi.

Tolik mé zkušenosti.

A teď do mě!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 18:07

To sem rád, že "Windows-zloun" tu nemusím být jen Já. ..... Nicméně pro dobro opensource světa a tedy i zdravé konkurence s proprietárním softwarem obecně, bych si přál, aby Ubuntu 10.04 LTS bylo známe opravdu jako

"Lucid Lynx, the Conqueror of the World", a ne jako "Linux Leaving, Microsoft rules all of You"

btw: Nemám rád glorifikaci Ubuntu, stejně nezaslouženou, jaká se jeví glorifikace Windows 7

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 18:11

>> Natruc si to usmyslelo, že si nebude pamatovat moji IP. Několikrát jsem ten dialog potvrzoval, ale pokaždé, když jsem jej znovu otevřel tak tam buď nebylo nic, nebo ta adresa nebyla celá či v nějakém zdeformovaném patvaru.

Hm, toto poznam velmi doverne, ale uz by to malo byt opravene.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 19:22

Tak to jsem rád. Až budu mít náladu, tak ho zas nahodím. Momentálně sem natěšenej na novou Mandrivu.

Poslední verze byla docela dobrá, tak jsem zvědav. Ale nebyli by to frantíci aby něco nepodělali. Pokud by někoho náhodou napadlo zkusit novou Mandrivu, tak si dejte pozor na tuto chybu:

http://forum.mandrivalinux.cz/index.php...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:51

@autor:

Kazda os by mala byt popisana, pretoze takto neviem co je na Y-ovej. Taktiez chyba vysvetlenie co znamenaju jednotlive pismena...Inak to mohli byt zaujimave data.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 15:14

Stačí se podívat na link, který je přímo v článku - Google prostě grafy popisuje až v poznámce. Jinak osa Y je "dynamické procento" - neboli součet ke každému datu je 100.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:33

Co je to za velicinu na ose Y? Prekvapuje me, ze i kdyz poscitam vyhledavani klicoveho slova "linux" i se vsemi distribucemi dohromady, tak jako by celkovy trend a tedy i zajem, byl klesajici. Cemuz prilis neverim...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 14:18

Kdyby se tohoto trendu chytil některý z velkých vývojářů aplikací, nebo her a připravil pro Ubuntu klon své aplikace, znamenalo by to jistě nárůst zájmu o alternativní OS, nejenom u uživatelů, ale především u dalších vývojářských společností. Do této doby byl nezájem o velkých firem o vývoj na platformě Linux nezajímavý, podle mého, právě kvůli velké různorodosti této platformy.

Třeba se právě Ubuntu podaří sjednotit vývojáře linuxových distribucí a vytvořit tak plně konkurence schopný OS.

PS: klidně mě ukamenujte, ale linux podle mě zatím není plně konkurenceschopný ve sféře PC.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 15:07

Oni by se toho klidne chytli... ale kdo to zaplati?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 15:18

zákazníci, stejně jako zaplatí vývoj pro komerční OS. Myslím si že firma, která potřebuje nějaký software na 50 počítačů ráda ušetří za OS, pokud tu šanci dostane.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:07

Jak může Ubuntu překročit Linux?

To je stejné jako když napíču že XP překročí Windows.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:07

Pardon, mělo to být napíšu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 14:09

četl jste vůbec článek? Jsem přesvědčen že ne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 14:13

A co takhle si precist clanek? :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 16:06

Inu, typický "Intuitivní čtenář": http://redaktori.blog.zive.cz/2009/11/12/bestiar-ceskyc... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 23:48

Co to ma s tim co delat? Ten nadpis je proste ******** at uz si clanek precetl nebo ne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:11

Ano, je to úplně to samé. Nedává vám to snad smysl?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 15:49

Nebudes ty nahodou Intuitivni ctenar ?

http://redaktori.blog.zive.cz/2009/11/12/bestiar-ceskyc... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:01

Ubuntu 10.04 by mohlo byt "milnikom", urcite uz ako vela krat, ale. 10.04 sa ma testovat dlsie, co mozno prispeje k vyssej stabilite po vydani. Mnoho ludi testuje distribuciu hned ako vyde ale ta ma este bugy a tak su uzivatelia odradeny. Ak nic nikto nepokazi, mohli by ist graficke karty od vsetkych vyrobcou a snad aj pulse audio po pol roku uz bude dostatocne vyladene.

Jedine co by som este dodal je ze uz treba iba do synapticu implementovat schopnost pracovat s rpm balickamy a rpm repozitarmy... Ale to sa nestane... Len dufam ze LTS bude funkcna hned od zaciatku...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 14:00

Důvodem proč jsem se já rozhodl pro Ubuntu byla podpora ze strany uživatelů a to je podle mě i dalším důležitým (ne-li nejdůležitějším) faktorem, díky němuž je Ubuntu tak rozšířené a vyhledavané.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 23:55

kde muzem, tam pomuzem :D jinak samozrejme Ubuntu ma sve chyby, ale mezi main-stream distry mi prijde jako nejpouzitelnejsi. casem ale v ramci BFU muze dojit do faze degenerace jako u win, coz doufam nenastane tak brzy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 13:52

To že se pomalu stává Ubuntu synonymem pro Linux je asi způsobeno tím, že oproti jiným Linuxovým distribucím má aspoň vedenou nějakou větší propagační nebo reklamní kampaň. Asi bych řekl, že je to takový ajFoun mezi Linuxy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 13:03

Bylo na čase, jestli linuxu může něco výrazně pomoci v rozšíření, pak je toto právě jedna z těch věcí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 23:01

Řeknu to takto: pokud by měl Blbuntu 100% a byl by to fuirt takový šmejd, přecházím na Windows.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 11. 2009 23:03

radši zůstaňte u Mandriva. Počítám, že tak do měsíce se mi Win7 rozpadne, jako všechny systémy předtím

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 15:36

jak jsi udělal Linux s IE??

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 17:06

Da sa napr. cez tento plugin do FF[1]. Na inete su potom zoznami useragentov, ktore sa daju naimportovat.

[1] http://chrispederick.com/work/user-agent-switcher/...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 11. 2009 17:07

Wow, jablcko som este nemal

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 11. 2009 18:39

moc hezký.. :) tímto příspěvkem testuju.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 15:54

svůj string si otestujte spíše na webech, které jsou k tomu určeny

http://useragentstring.com/...

http://whatsmyuseragent.com/...

http://user-agent-string.info/...

Na druhou stranu, pokud nemáte nějaký zvláštní důvod, proč to dělat, je to zbytečné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 17:41

jasně.. vše mi funguje správně s normálním Linux / Chromium 4.. kromě Quake Live, na které musím využívat Iceweasel kvůli pluginu do prohlížeče(optimalizovaný Firefox)

i když by se to možná dalo použít jako string pro servis24 internetbanking, aby to neprudilo s nepodporovaným prohlížečem

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2009 15:49

yanick má pravdu (s tímto pluginem do Firefoxu je to hodně jednoduché), ale takto upravit se dá naprostá většina prohlížečů (včetně Opery, Maxthonu, Seamonkey, IE8, SRware Iron, Arora). U ostatních zatím nevím, asi to nepůjde)

Např. Já serfuji teď na Srware Iron a tvářím se jako Opera (kombinace Presto+Webkit )

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 11. 2009 12:59

Ne ze by me zvysujici se dominance Ubuntu mezi distribucemi nejak zvlast tesila, ale alespon nebude prehlizena snaha M. Shuttlewortha o synchronizovany vyvoj dulezitych casti linuxove distribuce. To, podle me, ve vysledku zefektivni a zrychli vyvoj a take se bude mene casto stavat, ze je "neco rozbite" kvuli tomu ze nejaka komponenta systemu jeste nestihla reflektovat zmeny v jine komponente. Jako se to stalo napr. s intel grafikami v ubuntu 9.04.

Na druhou stranu, az nekdy vyjde prvni zivotaschopny linuxovy virus, nejspis bude pro Ubuntu.

P.S. Nenadesel cas pro clanek o statistikach pristupu k zive.cz a jejich dani do kontextu treba s google trends?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 11. 2009 12:53

Nacasovanie je velmi zaujimave ... na jar 2010 ma vyjst Ubuntu Linux "L" - Lucid Lynx

https://wiki.ubuntu.com/LucidReleaseSchedule

PS: a este je tu jedno 'L' ... Ubuntu Linux - Lucid Lynx bude LTS

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor