Ubuntu mělo překonat 200 milionů uživatelů, cíl zdaleka nesplnilo

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 161

Názory k článku

24. 12. 2015 16:33

Taky moc nadávky na ubuntu a linuxy nechápu. Snad jen, když to neumíte využít aby vám to sloužilo, tak jej nepoužívejte.
Já jako mladé kuře před pár lety navštívil firmu narvanou v bytě s 11ti kompy a dvěmi servery s tím že se jim budu starat o IT. Rack v koupelně datovka spíše po zemi než kde by měla být. NASka dávala 16MB/s. Lehce přes 100mbit (měla 1Gbit síťovku). Vzal jsem nevýkonné kancelářské pc, dal do něj lepší síťovku, ssd a dva hdd do raid 1 + Ubuntu server bez grafiky udělal sdílení uživatele + webmina. Hle při kopírování dá klidně 120MB/s čili plný gigabit.
Pak další jak zálohovat. Jiný pc s lubuntu tedy už grafikou a program "back in time" propojení pomocí NFS na server s daty (hlavně pouze pro čtení) a mám rozdílové denní na něco hodinové zálohy a vytáhnu soubor starý rok a samozřejmě jak vypadal během roku.
"Musíme zlegalizovat windows a office". Multilicence widle 70tis office ještě dražší. Už si to nepamatuju ale 150 tis to bylo. Potřebujete? dobře vám tak :) Nakonec jsme se vydali cestou Gdocs. Firma má dnes externisty, pobočku atd. a Widle se zlegalizovali postupným nákupem pc. Pošťák thunderbird taky jede.
Sdílíme některá data zákazníkům pomocí google sheetů. Pokud nemají účet tak se jim stejně zobrazí g sheet rozhraní s tabulkou a chtějí li to do pc tak dají soubor - > stáhnout a vyberou si formát - MS, LO, pdf a ještě snad něco .... Nenutíme tedy používat klienty jeden konkrétní jako předtím nějaký MS office.Dělám Inteligentní řízení AV a celého domu základ systém který je hoooodně upravený linux ale znalosti linuxu se hodí. Multimediální přehrávač Kodi u nás openelec, připravuji jej na linuxu a opět znalosti linů se hodí. Jakékoliv CSV se mi vždy upravovalo lépe v libre office, kort to moje co potřebuju do MaRky.no největší goool byl na školním intru, kde jsem se staral o 5 kusů PC. Na jeden jsem dal ubuntu tenkrát ještě gnome 2. no nikomu se to nelíbilo, nikdo k tomu nechodil byl jsem za trola atd. Při tom to běhalo dobře byl tam i auto start na přihlášení a automatické zapnutí firefoxu, celkově to nabíhalo mnohem rychleji, Hlavně na těch ostatních widlích běžel Windows steadystate. No prostě ne. JEDNOU V NOCI, APLIKOVAL JSEM SCRIPT KTERÝ PŘEKOPAL GNOME 2 NA VZHLED WIN XP. Druhý den se ptám, tak co jak to běhá. "Teď už skvěle, jsi to přeinstaloval?". " eeee jo jo přeinstaloval". To víže jo na pozadí krásný ubuntu. Vidíte že to musí znát a že to má sloužit a pak jim může být jedno co běží pod kapotou.To co mě ale zaráží proč sakra musim reinstalovat widle když na tom dělá člověk co nemá práva a požívá office maily net pdf. Čistící programy zaberou, ale celkově to vyčistí natolik že při častém čistění to prostě tten reinstal chce stejně. Vždyť nejlepší očista systému je čistá instalace...A ubuntu telefon běhá taky dobře...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
24. 12. 2015 11:28

boože veď je to také jednoduché. Kto pracuje v PHP, Java, Ruby, Python, MySQL, Postgresql, javascript tak je pre neho lepšie používať Unix (OSX, Linux). Na prezerenie webu, jednoduché dokumenty (bez pokročilých makier) tak tomu je v podstate jedno aký OS má. Pod windows bude mať prepracovanejšie prostredie, jedoduchšiu správu ale bude potrebovať antivir. Pod linuxom resp OSX antivir v podstate nie je potrebný čo má vplyv na výkon. Ak niekto potrebuje špeciálne programy čo sú len pod windows alebo programuje v C# tak zvolí Windows. Ja na mojom počítači mám základ OSX ale mám aj virtuálny počítač s Windows a Linuxom. Takže asi tak.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 23:11

Proč je tu tolik nadávek na Ubuntu? Vždyť je to jediná distribuce, která se skutečně snaží zaujmout běžné lidi a jediná (spolu s Mintem), která má šanci se nějak rozšířit na desktopu. Ty ostatní se nikdy nerozšíří, budou už jen přežívat v pozadí, jsou tak zkrátka navržené. To říkám jako uživatel Archu.
Především jde o to, že se Ubuntu soustředí na detaily, které ostatní distribuce totálně ignorují - napadá mě třeba podpora tiskáren, nenašel jsem jinou distribuci, se kterou bych se mohl během okamžiku připojit do Windows sítě a prostě tisknout přes LAN - Ubuntu si tu tiskárnu na síti najde, následně se pokusí dohledat ovladač a pokud ho nemá, prostě požádá o PPD soubor - tohle (a není to jediná věc) jsem neviděl v žádné jiné distribuci (v ostatních je potřeba vydatlit dlouhý řádek smb://workgroup/ip:port/název..... - kdo se s tim má dělat?). Taky je to jediná distribuce, která třeba umí automaticky zprovoznit Optimus. Jedna z mála distribcí, kde stačí stáhnout balíček a pro instalaci na něj prostě jen kliknout.
To jsou základní věci, které v systému, který chce zaujmout běžné lidi, musí být. Canonical si jako jediný uvědomuje, že lidi, kteří si nechtějí jen hrát, nebaví hledat něco na wiki, psát příkazy apod. Proč by měl někdo v openSUSE googlovat, jak se doinstalovává grafický instalátor RPM, když nechci pořád psát "zypper in název.rpm", když Ubuntu mi *.deb balík samo nainstaluje bez příkazů? Správně, v openSUSE si stahnu RPM a nenainstaluju ho. Nejde to. Je potřeba si vygooglovat příkaz - takový systém lidi nechtějí. Proč bych se vůbec měl starat o to, že mam v notebooku nějaký Optimus a že existuje nějaký Bumblebee, když to Ubuntu nastaví samo? To jsou zkrátka ty detaily, které ostatní distra vynechávají a člověk, který na dané distro není zvyklý, se při jeho používání akorát naštve, protože vývojář dané distribuce si u spousty věcí jen řekl "to má uživatel vědět, jeho problém, ať si to zjistí".Já samozřejmě nejsem BFU klikač. Doma používam na všech kompech Arch. Tam si rád všechno přizpůsobim, rád si zagoogluju, abych se dozvěděl něco nového, rád si se systémem hraju. Ale Arch pro mě neni systém pro běžné lidi, nevěřm tomu, že se někdy masivně rozšíří. Fedora taky ne (Gnome shell je masochizmus), openSUSE už bohužel také ne (v repozitářích kulový, rpm balíky se instalují terminálem) a Mint neumí najít na síti tiskárny. Jediné Ubuntu ve mě budí pocit, že je to systém, který se dá používat bez terminálu a bez jakéhokoli ručního konfigurování. To je také důvod, proč jsem si ho nasadil v práci - tam nechci řešit blbosti, chci ten systém jenom používat. Vyzkoušel jsem hodně distribucí, ale jediné Ubuntu bylo skutečným "prostě funguje" systémem a proto ho vidím jako jediný skutečný Linux pro běžné lidi. I když Canonical často dokáže zprasit běžné vydání, LTS jsou naštěstí v pořádku.
Řekněme si to narovinu, jak vypadá linuxový desktop pro běžné lidi - Arch/Gentoo se nikdy nerošíří, protože jsou to DIY systémy, Fedora je odsouzená k smrti kvůli prostředí, které uživateli hází klacky pod nohy a bodá nůž do zad, Debian odradí, protože každý brzo zjistí, že po hodině googlování má vlastně "složitější Ubuntu", openSUSE je pro nového uživatele zkrátka divné, instalovat program jako třeba Trillian nebo AcetoneISO je utrpení a bez grafického instalátoru balíků nemá šanci, zbytek distribucí, které někdo doma píše na koleni a za měsíc už nebudou existovat (Mageia) nikoho vlastně nezajímá, takže zbývají Mint a Ubuntu, které jako jediné cílí na tu většinu, která chce normální klikací user-friendly systém.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (7)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 23:09

Taky to prostě vidím, že zásadní slabinou Ubuntu je jít si svou cestou, tu tam něco okopírovat od Mac OS X. Taky používám Mint s Cinnamonem, není pomalé a nenažrané jako KDE a taky to není mimozemské ovládání jako v Unity.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 21:50

Mě by zajímalo jak je na tom Ubuntu včetně všech klonů, tedy i Mintu?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 21:36

U Ubuntu se mě líbí horní panel. Je v něm schované ovládání okna i nastavení při maximalizaci okna což pak ušetří místo na monitoru. Když ono je to pomalu jedno. Každý os má své slabiny. Dnes jsem odstranil Windows 10 pomalé a neumí pořádně grafiku na notebooku a při obnovování Windows 7 taky žádná sláva co se týče ztráty času. Ještě že tam funguje bez vážnějšího zádrhelu LinuxMint 17.2 s Cinnamonem jistě i on má své chybky. Osobně bych naposled zkusil systém od Applu jak je on na tom s chodem apod. Aby člověk mohl porovnat. A po pravdě zkuste si pár týdnů bez PC a zjistíte, že máte najednou plno času, který vám bral PC. Člověk tam buď ztrácí čas u her (od toho jsem se už vyléčil), youtube, čtení zbytečných zpráv apod.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 18:42

Když jsem chodil na základku tak na pc jsme měli dva systémy Windows Xp/7 a ubuntu a řeknu vám ten ubuntu není tak špatný jak se zdá my jsem hodně věcí dělali na ubuntu, Windows byl spíše kvůli hrám.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 12. 2015 17:53

kto by uz len chcel pouzivat nedorobok? ubuntu sa dlhodobo zameriava viac na stale nove omalovanky nez zfunkcnovanie toho co uz ma, tak sa nieje comu divit. az bude linux funkcny, rychly, ergonomicky, hned nan prejdem a budem ochotny aj platit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 17:02

Roztříštěnost linuxu byla a je jeho zkázou na spotřebitelském desktopu. Těch pár lidí, kteří si libují v možnosti volby, mezi hromadou polofunkčních OS, to nezachrání. Nakonec to jde krásně vidět na nejpoužitelnějších linuxových distrech. Za každým z nich stojí velká společnost a je jich jen pár. Ale dokud se vývoj pořádně nesjednotí a každý bude jen forkovat a vyvíjet stopadesátou větev toho samého, akorát tam má jiné barvičky a hromadu vlastních bugů, tak linux nikdy u uživatelů neuspěje.A abychom si vyjasnili můj postoj, tak navzdory mému nicku, se pohybuji v profesionální IT sféře. Je mi jedno, jaký OS používám, pokud děla, co potřebuji. Linux používám jako hlavní OS přes 10 let minimálně alespoň na jednom zařízení. Zatím mě ale nepřesvědčil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 16:08

Já bych řekl, že Linuxový desktop obecně je v čím dál větších sračkách a udržovat ho z pohledu distribuce a zavděčit se uživatelům je čím dál složitější.Dřív to bylo docela jednoduché. GTK vs, Qt a od toho se do jisté míry odvíjelo GNOME vs KDE a zvolené aplikace. Při troše dobré vůle se dal udržet docela konzistentní desktop.KDE při přechodu z verze 3 na 4 naštvalo docela dost uživatelů a ti přešli ke GNOME, které pak snad všechny naštvalo ještě víc při přechodu z verze 2 na 3 a celé se začalo transformovat směrem k módnímu dotyku, který stejně skoro nikdo nepoužívá. Některé aplikace a desktopy se stále drží GTK 2, jiné přešly na GTK3, ale drží se klasické koncepce. Jiné se přiblížily dotykovému GNOME.Ubuntu se to snaží držet hromadou forku aplikací z GNOME, ale sám na to nemá koule. Naposledy rezignoval např. u scrollbarů a už nedrží vlastní fork, ale přizpůsobil se GNOME. Ono to sice nemá zásadní vliv na funkci, ale tyhle nekonzistence jsou obtěžující a neestetické. Osobně se mi Linux na desktopu nejvíc líbil někdy kolem roku 2010. Od té doby to vnímám spíše sestupně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 13:28

Windows je dnes pro mne už nepoužitelný systém.Mám dualboot Ubuntu a Windows.
5 let denne používám ubuntu a nemohu si stěžovat.Když jednou za měsíc nabootuju do Windows tak si říkám proboha jak jsem tohle mohl používat:aktualizuji antivir,pluginy ,reboot a zpět do mého oblibeného systému.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (17)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 13:15

Bohužel si Ubuntu za tento neúspěch může do jisté míry samo. Dokud v podstatě přebalovali Debian a dodělávali do něj scripty a klikátka pro snadnější administraci, celkově raketově rostlo. Poslední dobou se však z Canonicalu začíná stávat M$ linuxového světa.
Vše začalo naprosto nesmyslným vývojem jejich rozhraní Unity, jelikož chtěli, aby to vypadalo jak OSX. Když jsem po naprosto nesmyslném rozhodnutí přesunout ovládací prvky okna na levou stranu, psal na jejich Brainstorm, ať aspoň dodělají v nastavení možnost volby, jelikož je to pro mnoho uživatelů zmatené a chaotické, dočkal jsem se pouze odpovědi dokažte studií, že to může být chaotické
Dalším hřebíčkem do rakve byl vývoj vlastního display serveru Mir, který byl veden stylem je jedno, jak se to udělá, jen to musí být nekompatibilní s postupně nastupujícím Waylandem. Tímto si vývojáři proti sobě poštvali většinu upstreamu a taktéž výrobce HW (podpora Miru byla z ovladačů Intelu odstraněna se zprávou manažerské rozhodnutí - sám Intel utopil ve vývoji Waylandu, jakožto komunitou uznávaného nástupce X hromadu peněz).
Dalším průšvihem je např. global menu, jehož vývoj připomínal přesně ve stylu M$. Nejprve vytvořili na DBus vrstvě protokol pro přenos menu, nechali ho standartizovat u freedesktop.org a ve chvíli, kdy ho ostatní naimplementovali (např. KDE), ho komplet překopali, tak aby byla ubuntí implementace s tou standartizovanou nekompatibilní. Neboli dneska fuguje v KDE global menu jen u QT aplikací a pár specifických kousků, co používá freedesktop standard.
Zatímco utápěli čas těmito různými pitomostmi, se jim začaly hromadit bugy (sám mám v jejich lunchpadu otevřených asi 5 bez jediné reakce). V současném stavu mi na aktuálním buildu nejede polovina HW, KDE je v Kubuntu tak rozbité, že je nepoužitelné a o reportované bugy se nikdo nezajímá.... pak si člověk nainstaluje silně obskurní Chakra Linux a vše funguje out of the box

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 13:08

Linux je fajn. Celkem se mi zalíbilo Xubuntu. Hezké, svižné, celkem i funkční pokud od toho člověk chce internet, sem tam nějaký film, nenáročný office, upravit fotku... Hodil jsem to přítelkyni na cca 10 let starý notebook a jede parádně, zvládá to HD videa (ikdyž občas se trhne), ale nepadá a je to celkem bezúdržbové... (sem tam update a je to).
V práci, kde mám trochu náročnější požadavky a speciální software tak tam bych se s Linuxem asi neuživil. Resp. cena licence za windows by se mi zaplatila cca za 3 dny, kdy bych nebyl moc produktivní na Linuxu Kdo má čas a baví ho to tak asi fajn systém... pro ty co se potřebují soustředit na svojí práci a nemají moc času asi nic lepšího než Windows neexistuje

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 13:00

V dnešnej dobe nie je problém používať viac počítačov k jednému monitoru prostredníctvom KVM Switch-u.- Windows 10 na prácu bez pripojenia na internet - kvôli ochrane súkromia, dát a pod.
- Linux (napr. Puppy) na pripojenie na internet na menej náročnom počítači. Nie je ho problém x krát preinštalovávať pre istotu.
Tu som pôvodne uvažoval o Chromebox-e.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 12:39

Linux je fajn, ale dříve nebo později se většina uživatelů kousne na nějaké větší či menší krávovině typu přehrání DVD (viz. příspěvek výše) a najednou si uvědomí, že buď bude hledat řešení, které prostě často není nebo nefunguje úplně dobře a nebo se vrátí k Win. Ono každý OS chce znalosti a nebo člověka co se o to bude starat. Jasně, pokud člověku s potřebou "kalkulačky" nainstaluji web browser, nastavím poštu a možná Skype a mu to stačí, bude Linux neprůstřelný. Pak si bude chtít nainstalovat třeba Zoner Photo Studio, které je za pár korun opravdu podařené a ... nic.
A popravdě, ty "alternativy" jsou velmi často spíše k pousmání.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 12:30

nuz na ubuntu som bezal do 12.04 potom uz mint.
mne nesadlo unity.
ale drzim palce.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
23. 12. 2015 11:51

Pár let zpátky jsem používal dlouhodobě linux (mageia, ubuntu). A byl jsem v celku spokojen. Teď jsem frčel na vidlích. Ale co se mi stalo nedávno mě pěkně namíchlo a linux trochu zas trošku zprotivilo. Jen tak ze zvědavosti jsem si nainstaloval debian, abych se podíval jak že nám ten linux pokročil. Malý si od babičky donesl dvd s pohádkami. Tak jsem to vrazil do pc s debianem kde bylo nainstalované VLC. Na dalších pc už žádné dvd mechaniky nemám. A co se nestalo? No nestalo se nic prostě se to nepovedlo přehrát. Nejrychlejší volba bylo zpět přebootovat do windows kde to VLC již v poho rozlousklo a malý se mohl dívat na svoje pohádky. Prostě jsem v roce 2015 nechtěl provozovat žádnou černou magii, abych si bez problému přehrál DVD na linuxu.
A pak se diví, že mají minimum uživatelů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (11)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 11:49

Tak jestli se do toho počtu uživatelů počítá vše na bázi Ubuntu - tj. Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, nebo třeba Mint, tak by těch uživatelů zas nemuselo být tak málo.Podle mne je Ubuntu s Unity příliš odlišné a experimentální a tím klesá počet uživatelů ochotných ho používat. Jasně, najdou se lidi, co chtějí "něco jiného", ale pokud chcete něco na práci, tak je tradiční rozvržení s panelem dole a "nabídkou Start" vhodnější.To je důvod, proč osobně preferuju Kubuntu:
http://www.kubuntu.cz/predstaveni...
Prakticky všechno je tam klikací, vč. instalace programů, takže konzole netřeba (i když ji postupem času začínám víc používat jak v Linuxu, tak i pod Windows)Na staré počítače pak dávám Lubuntu:
http://www.lubuntu.cz/o_lubuntu...
ale často jsem líný doinstalovávat spoustu SW a tak si to usnadním použitím prefabrikátu v podobě Lubuntu W7:
http://bit.ly/lubuntuw7Trusty... Podle mne je u linuxu z hlediska nabrání většího počtu uživatelů několik problémů:
1) ignorance výrobců HW - ovladače na Wokna vždy, někdy na Masox, ale na linux se často kašle
2) málo her - mně je tu fuk, ale spousta lidí má počítač hlavně na hry
3) pro leckoho asi absence produktů Adobe a MS OfficeAle upřímně řečeno, kolik lidí používá Photoshop 1) legálně a 2) tak, aby jim funkčně nestačil GIMP. Totéž s MS Office. A to s kompatibilitou je výmluva - ani MS nedokáže zajistit 100% kompatibilitu v rámci vlastního nativního formátu a vlastního SW, což je ostuda.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 11:26

Ubuntu byl muj prvni GNU/Linux system, takze k nemu mam jisty citovy vztah, ale zabugovanost me donutila vyzkouset CentOS a nasledne Fedoru, u ktere zatim zustavam.
Ze zacatku byly duvody pro opusteni Windows ponekud neprakticke - vlastne jen pocit, ze nebudu 90% lama, ale 1337 hax0r, ktery neni otrokem obri korporace. Proc se jinak dobrovolne vzdavat her a dalsiho potrebneho SW? Vyslo to asi az na paty pokus v prubehu nekolika let. Proc paty? Chybejici ovladace a hlavne bugy proste neumoznovaly ani normalni provoz PC. Ale zatimco Ubuntu se postupne zlepsovalo (az na ten fail s vyhledavanim), v MS svete se sirily zpravy o spolupraci s NSA, slabem Bitlockeru atd. Navic, kdo by chtel, aby mu domu vtrhla policie kvuli nelegalnimu OS?
Nakonec uz nebylo cesty zpet. Terminal se z nepritele vyzadujiciho psani slozitych prikazu, kdyz ve Windows bych "to" mela na 10 kliku, stal prostredim, kde efektivne udelam skoro vsechno. Linux nepada, maximalne obcas vyhodi hlasku s nepochopitelnou chybou, ale po jejim zavreny funguje dal. Filesystem mi prijde prehlednejsi, graficke prostredi hezke (byt dlazdice mi nikdy nevadily), software skvely a hry uz si taky zahraju. Jako hacker se necitim, ale mam legalni funkcni software za 0 Kc, nikdo me nesmiruje a proti korporaci bojuju porad. A uzivam si to.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 11:03

Něco taky ukrojil Ubuntu Linux Mint .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (10)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 10:58

Ubuntu potřebuje příliv vývojářů a mnohem mnohem větší podporu i ze strany výrobců
(Nvidia má officiální PPA ale i tak by to mohlo být už nabídnuto při instalaci na nejnovější a hlavně GUI je prasečinka).
Intel je zase moc vázaný na specifické verze.
Vývojáři ubuntu by se měli zaměřit více na stabilnější vydání. (Přílišně experimentují řekl bych).
Steam udělal obří pokrok, hromady her portuje na Linux, ale je třeba aby toho bylo víc, přeci jen většina PC uživatelů jsou n00bové co si to PPA nepřidají. Relikvie a vykopávka jménem Windows kde vývoj je na mrtvém bodě už 10 let je paradoxně rájem pirátů, všichni se hájí jak mají platnou licenci na OS ale za hry nedají ani kačku(někdo ani za ten OS) a pak se diví ,že takové GTA V bylo 3 roky exkluzivní na konzole.
Tak či onak je třeba překopat vývojáře používající DirectX a jiné, aby se naučili dělat s OpenGL a Vulkan, vlastně když vydají hru beztak musejí render napsat 2x aby běžela třeba na PlayStation či mobilech.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
23. 12. 2015 10:49

Občas jednou za čas Ubuntu vyzkouším a musím říct, že s menším sebezapřením by to šlo regulérně používat. Ale proč, když získat Windows - ať už legálně či nelegálně - je tak snadné?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (7)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
23. 12. 2015 10:37

Ach bože, problémy Ubuntu (nebo jiného Linuxu) pro desktopové řešení (podotýkám!) jsou 2. První byl a stále je nedostatečná SW vybavenost (hry jsou také SW a HW také potřebuje ovladač). Ano, je spousta věcí co tam jdou a pak také kupa těch co nejdou, na Winech jde téměř vše - to je rozdíl. A číslo 2, tím, že se W10 stal universální (nadneseně), pro mobil, tablet, UB, PC (od pomalých po výkonné stanice) tak získal převahu to Ubuntu neumožňuje, ne tak hladce, ne tak pohodlně, ne tak AUTOMATICKY. Chce to zapracovat, protože OS to není špatný, je stabilní, neotravuje a mnoho věcí vč. videa, grafiky, dokumentů, hudby na něm lze bez problémů i vytvářet - NEJEN KONZUMOVAT! Ovšem platí, SW který na Winy lehce "zkopíruješ" z torrentu, na Ubuntu musíš často "zaplatit" protože není tak k "mání".

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (47)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor