Grafické karty

U karet RX 460 lze odemknout kompletní GPU, nárůst výkonu může být až 10 %

U karet RX 460 lze odemknout kompletní GPU, nárůst výkonu může být až 10 %

Karta AMD Radeon RX 460 je postavena na čipu Polaris 11, který však není aktivní celý. Deaktivování dvou CU znamená ořezání 1 024 stream procesorů na výsledných 896, s nimiž se RX 460 prodává. Jenže podobně jako tomu bylo u předchozích řad i zde došlo na experimentování s alternativními BIOSy, které by aktivovaly i zbylou část grafického čipu. Takto upravený firmware se objevil na webu Overclocking.guide a úspěšně byl testován s modely Asus RX 460 Strix a Sapphire RX 460 Nitro.

Klepněte pro větší obrázek
Odemknutí zbývajících stream procesorů potvrdí i GPU-Z (zdroj: Overclocking.guide)

Při samotném odemknutí zbývajících stream procesorů se výkon karty zvýší o 5-10 % v závislosti na konkrétní hře či benchmarku. V některých hrách se však může jednat o poměrně zásadní zlepšení v případě, pokud uživatel sáhne i k přetaktování. Na modelu Asus RX 460 Strix běží v nativním stavu The Witcher 3 se snímkovací frekvencí, která padá k 25 FPS. To už je pod hranicí plynulého hraní. Odemknutím a přetaktováním se však minimální FPS zvedly na hratelnou hodnotu 33 FPS.

Klepněte pro větší obrázek
Viditelný přínos v jedné ze starších her - s alternativním BIOSem a přetaktováním se i minimální FPS v The Witcher 3 dostanou nad hranici 30 FPS (zdroj: Overclocking.guide)

Pokud byste se chtěli do flashování alternativního BIOSu pustit, musíme samozřejmě upozornit na možná rizika. Rozhodně si původní BIOS zálohujte, mějte připravenou druhou grafiku pro případ neúspěchu a na vědomí berte také to, že přijdete o záruku. Posledním problémem může být nedostupnost oficiálních ovladačů, neboť AMD aktuálně zavádí ověřování BIOSu při instalaci driverů. Pokud je při ní detekován neoficiální BIOS karty, nemusí instalace ovladačů v systému vůbec proběhnout.

Diskuze (8) Další článek: Test charakteru: Nový ransomware vám dá na výběr. Buď zaplatíte, nebo musíte nakazit další nešťastníky

Témata článku: Hardware, AMD, Grafické karty, Vědomí, RX 460, Nárůst výkonu, Komp, Guide, Stream, Odemknutí, Nárůst, Nativní stav, Poslední problém, The Witcher, Polaris, GPU Polaris, Strix, Alternativní zdroj, AMD Radeon, Původní BIOS, Witcher 3, Zásadní zlepšení, Plynulé hraní, Witcher


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor