Tux Paint: Malování pro mrňata

Počítač může být dobrou výchovnou pomůckou i pro ty nejmenší. Podporu fantazie, kreativity, uměleckých sklonů a především zábavy nabízí jednoduchý kreslící program zdarma.

Máte-li doma nějakého drobečka trvale, nebo k vám nějaký sem tam zavítá na návštěvu, můžete ho docela dobře zabavit u počítače, kde nemusí nutně hrát nějaké hry. Program Tux Paint jej zaměstná něčím mnohem užitečnějším. Příjemné prostředí působící na fantazii dítěte a rozvíjející jeho motorické schopnosti je to, co Tux Paint vystihuje. Navíc vás vzhledem k licenci nebude stát ani korunu. Taková investice do malého caparta se vyplatí každému.

Začátek

Tux Paint je multiplatformní program, který lze ve vybraných mutacích spustit na Windows, Linux i Mac OS X. Podle tvůrců programu je aplikace zaměřena na děti ve věku 3 až 12 let. Spodní hranice je vzhledem k jednoduchému a hravému ovládání uvěřitelná, ta horní už méně. Posadit dvanáctiletého výrostka k takovémuto programu, tak vás jistě pošle do patřičných mezí.

sshot-2.png 
Na první pohled příjemné a přehledné prostředí.

Po instalaci aplikace budete nejdříve postaveni před jednoduchý konfigurátor. V něm můžete nastavit několik základních parametrů programu, mezi nimiž nechybí určení zobrazení, ovládání, tiskárny i jazyka. Pohybu v konfigurátoru nemusíte věnovat příliš pozornosti, protože program bude v pořádku běžet i bez nastavení. To se týká i určení jazyka, který se automaticky nastaví podle systému, takže čeština bude v aplikaci okamžitě přítomna.

sshot-1.png 
Základní nastavení programu.

Malé prostředí, základní funkce

Již při letmém pohledu na doprovodné obrázky je každému jasné, že Tux Paint výrazně přizpůsobil ovládání i prostředí programu malým uživatelům. Veškeré ovládací prvky jsou přehledné, hezky barevné a jednoduše seřazené tak, že v levém sloupci se nachází základní funkce, v právem sloupci jejich podmnožina a nastavení, dole pak paleta s barvami a uprostřed velké pole pro výtvarnou aktivitu.

sshot-3.png 
Několik základních tahů štětcem.

Vaše kroky v aplikaci sleduje a komentuje malý pomocník v podobě tučňáka. Obvykle pojmenovává jednotlivé nástroje a dává jednoduché rady k jejich použití. Drtivá většina z jeho oznámení je v češtině. Najdou se ovšem i takové části, kde překlad poněkud chybí. Malování v programu je pak velice jednoduché a zábavné. Zjednodušení dětského snažení nabízí velké množství nejrůznějších efektů a pomůcek, s nimiž i malý uživatel vytvoří zajímavé obrazy.

sshot-4.png 
Aplikace nejrůznějších efektů.

Především pod tlačítkem s kouzelnou hůlkou se skrývá opravdová magie v podobě rozostření, kresby křídou, barevného převrácení, vkládání šumu, rozmazání apod. Navíc zde naleznete i několik náčrtů, které lze do obrazu vkládat. Je tu k dispozici přednastavená tráva, déšť, kytičky i duha. Pod tlačítkem Razítko naleznete kompletní obrázky, které se dají kamkoli otisknout. V základní nabídce je zde pouze několik razítek s tučňákem. Z webu programu jich ale můžete stáhnout obrovské množství.

Omalovánky a prezentace

Jakékoli výtvarné kroky v rámci program jsou rovněž doprovázeny nejrůznějšími zvukovými efekty. Ty lze samozřejmě vypnout, protože dospělému po čase mohou jít na nervy. Děti je ale pravděpodobně přivítají s povděkem. Pokud se vytváření nových obrazů omrzí, nabízí Tux Paint možnost úpravy několika hotových či polohotových obrázků. U těch polohotových se jedná v podstatě o omalovánky, kde je v obrázku černobíle načrtnutá základní struktura, kterou lze pomocí vhodných nástrojů vybarvovat či jakkoli jinak upravovat.

sshot-5.png sshot-5b.png
Čisté a vybarvené omalovánky.

Jakmile bude malý tvůrce hotový, lze jeho dílo uložit, vytisknout nebo z několika kusů vytvořit jednoduchou a efektuprostou prezentaci. Tu je možné, ostatně jako i celý program, maximalizovat přes celou obrazovku, aby nic nerušilo umělecký zážitek. Tux Paint je program s opravdu dobrým nápadem, jasně vymezenou cílovou skupinou uživatelů a dobrým provedením.

stáhnout program Tux Paint 0.9.21 Licence: freeware, 9,8 MB
Autor: New Breed Software
Web programu: www.newbreedsoftware.com


fsc.jpg

Diskuze (43) Další článek: Gmail Laboratoř: stažení e-mailů z jiných schránek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,