Transmeta zvažuje ukončení výroby procesorů

Společnost Transmeta, která se specializovala na vývoj a výrobu procesorů pro notebooky a jednoúčelová zařízení s nízkou spotřebou, zvažuje ukončení výroby kvůli vysokým ztrátám. V oficiálním prohlášení uvedli představitelé společnosti, že Transmeta provede kritické zhodnocení současného obchodního modelu designu, vývoje a prodeje procesorů x86 kompatibilních. Místo výroby by pak společnost jen licencovala své technologie.

Tento přístup je mnohem rentabilnější než výroba malého množství procesorů na trhu, který je v podstatě rozdělen mezi dvě velké společnosti, které spolu stále vedou cenovou válku. Pro licencování patentovaných technologií a případný vývoj nových stačí mnohem menší počet zaměstnanců a minimalizují se také provozní náklady na výrobu, distribuci a skladování. Už nyní tvoří příjmy z licencí větší podíl na příjmech společnosti než zisky z prodejů procesorů (3,7 vs. 3,3 milionu dolarů za poslední čtvrtletí), ztráty společnosti jsou však několikanásobně vyšší než její obrat, průměrně Transmeta ztrácí každé čtvrtletí více než 20 milionů dolarů.

Zdroj: ZDNet

Témata článku: Hardware, Notebooky, Malý podíl, Proces, Nízký příjem, Ukončení, Vysoký podíl, Vysoké množství, Ukončení výroby, Nízký počet, Vysoký prodej, Výroba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu