Tradiční české komunitní služby válcuje Facebook, pomalu také Google+

Lidé, Spolužáci nebo „Líbko“ ztrácí uživatele, přechází na Facebook. Trend zřejmý z posledních let potvrzují statistiky NetMonitoru i aktuální průzkum Mediasearch, který na základě třinácti set respondentů z českého internetu přímo srovnává oblibu českých a zahraničních sociálních sítí a komunitních služeb. Jednoznačně vede Facebook, stále více se prosazuje YouTube a slyšet je i o Google+. Z českých služeb se v růstu daří jen filmovému ČSFD.

Mediasearch.png

Za nejoblíbenější komunitní web označilo Facebook 40% dotázaných, čtvrtina uvedla YouTube a 8 % si připsalo nové Google+. Nejsilnější českou značkou jsou Spolužáci (7 %) a ČSFD (6 %). Co do návštěvnosti si českou první pozici drží web Lidé.cz, který měsíčně navštíví stále přes milion uživatelů. Za pár měsíců lze však očekávat pád pod tuto hranici. V oblíbenosti si pak připsal pouze 3 %.

Graf.png
Vývoj návštěvnosti nejznámnějších českých komunitních webů za poslední dva roky. (odhad reálných uživatelů, zdroj online data NetMonitor)

Z výsledků je patrné, že české komunitní služby mají vedle globálních velikánů šanci na přežití pouze v případě užšího zaměření a přidané hodnoty. Spolužáci mají sice klesající tendenci, ale není zas tak strmá, ještě více specializované ČSFD má dokonce solidní vzrůstající tendenci. Ale ani globální služby nemají vyhráno – třeba takový Twitter se i přes nemalou oblibu mezi médii u běžných uživatelů příliš nezapsal a v průzkumu Mediasearch zapadl do čtyřprocentní skupiny všech ostatních služeb.

Radost může mít Google z neutichající obliby YouTube a především pak z přijetí služby Google+. V listopadovém průzkumu Mediasearch, tedy nějaké dva měsíce po spuštění, služba předstihla všechny ryze české a získala 8 % v měřítku nejoblíbenějších služeb, přičemž 13 % respondentů uvedlo, že profil na Google+ mají. Na druhou stranu, další růst bude asi pomalejší – pouze 5 % z ostatních uvedlo, že si v nejbližší době profil založí a celých 53 % si v nejbližší době profil na Google+ nehodlá pořizovat.

Diskuze (16) Další článek: Scrum a další: Jak na agilní softwarový vývoj

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,