Bezpečnost | Malware | Ransomware

Test charakteru: Nový ransomware vám dá na výběr. Buď zaplatíte, nebo musíte nakazit další nešťastníky

Test charakteru: Nový ransomware vám dá na výběr. Buď zaplatíte, nebo musíte nakazit další nešťastníky

Představte si tu situaci. Nechtělo se vám platit za vypůjčení filmu skrze některou z webových služeb, a tak jste si stáhli jeden z mnoha klonů pirátského Popcorn Time. Jenže ouha, namísto katalogu posledních trháků se zobrazila hláška, která vás vyzvala k zaplacení 1 BTC, jinak byste přišli o všechna osobní data na počítači. Právě jste totiž nainstalovali jeden z mnoha ransomwarů.

Tento se však podle skupiny MalwareHunterTeam přeci jen poněkud liší, svým obětem totiž dává ještě jednu možnost, jak se vyhnout platbě a získat dešifrovací klíč. V zoufalství se mohou pokusit nakazit alespoň dvě další osoby pomocí osobního URL. Pokud tyto dvě osoby pak skutečně zaplatí, získáte i svůj dešifrovací klíč. Jedná se tedy o zvrácenou formu provizního (affiliate) systému přeneseného do světa malwaru.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud nechcete platit 1 BTC, máte ještě jednu možnost, jak získat dešifrovací klíč – nakazit další. Viz označený odstavec.

Autoři ransomwaru se dokonce snaží obhájit, proč vlastně škodí. Údajně se jedná o chudé studenty z válkou postižené Sýrie a tímto způsobem si chtějí vydělat v nelehké době na živobytí.

Diskuze (27) Další článek: The Grand Tour předehnal Game of Thrones a stal se nejkradenějším seriálem

Témata článku: Software, Bezpečnost, Antivirus, Malware, Pirátství, Ransomware, Sýrie, Nešťastník, Hláška, Osobní klíč, Nový, Affiliate, Sýr, Test, Vypůjčení, Dešifrovací klíč, Popcorn, Nést, Char


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč