Tento robot zvládne dvouhodinový chirurgický zákrok za pouhé 2,5 minuty

Mozková chirurgie je pekelně náročná a každičká chyba může mít fatální následky. Odborníci z celého světa proto všemožně snaží snížit pravděpodobnost toho, že během operace dojde k nějakému selhání lidského faktoru.

Na University of Utah za tímto účelem vyvinuli robota, který je schopen radikálně zkrátit dobu potřebnou k vyvrtání díry do lebky – z cca 2 hodin (při použití standardních metod) na cca 2,5 minuty.

Robot při práci vychází z dat z CT skenů, která mu ukazují jakým oblastem je zapotřebí se vyhnout (například kvůli přítomnosti hlavních cév či nervů). „Můžeme ho naprogramovat tak, aby vrtal kost zcela bezpečně, jen pomocí CT skenů pacienta,“ uvedl vedoucí výzkumník William Couldwell v rozhovoru pro CNN.

Lékař během procedury samozřejmě bude stát hned vedle robota a v případě nutnosti ho vypne. Vrták má rovněž vestavěné různé bezpečnostní prvky – mj. dokáže zjistit, zda nenachází příliš blízko obličejovému nervu. Pokud ano, automaticky ukončí činnost.

První testy probíhaly na plastových blocích, další pak na lebkách mrtvých lidí. Během tohoto období tým vytvořil hned několik prototypů, aby zajistil dostatečnou přesnost a mobilitu finální verze. Nyní probíhá proces komercializace.

Podle předběžných odhadů by dotyčné zařízení mohlo být na trhu za jeden až dva roky. Jeho cena by měla činit maximálně 100 000 USD. Vzhledem k tomu, jak drahý je provoz operačního sálu, se tato investice rychle vrátí.

Zdroj: CNN, University of Utah

Diskuze (7) Další článek: Western Digital uvedl nové 10TB pevné disky Red a Red Pro

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,