TechEd 2003: SQL Server Yukon

Mezi jednu z nejvíce očekávaných událostí celé konference mělo být i uvedení prvních informací o připravované nové verzi SQL Serveru. Ta je vyvíjena pod kódovým jménem Yukon a na celý produkt bylo ze strany Microsoftu doslova uvaleno informační embargo.

Proto bylo pro mě nutností navštívit přednášku, která měla přinést první oficiální údaje o novém databázovém stroji. Přednáška se, jak je již obvyklé při uvádění nového produktu, nesla ve stylu „nyní lepší, rychlejší a spolehlivější než předchozí verze“. Co se týče věcné stránky, zajímavé nové funkce jsou :

  • Dynamické nastavování serveru bez nutnosti restartu.
  • Nová transakční izolační úroveň: Snapshot Isolation Level – umožňuje v okamžiku počátku transakce udělat ‘snapshot’ databáze, přičemž následující operace pracují s tímto pohledem na data. Výrazně se tím snižuje čekání v důsledku zamykání záznamů.
  • Administrátorské připojení – je speciální typ připojení na SQL server umožňující za každých okolností spojení se serverem. Toto spojení by mělo mít vyhrazeno zvlášť prostředky systému, což mu umožní běžet i v případě, že je zbytek databáze přetížený, nebo nefunkční. Pomocí tohoto spojení se pak administrátor může pokusit chybné procesy ukončit, nebo jinak pokusit o nápravu stavu serveru.
  • Administrátorské nástroje Query Analyzer a Enteprise Manager by měly být sloučeny pod novou aplikaci, která je postavěna na prostředí Visual Studia .NET. Čekají nás tedy příjemné funkce jako Intellisense, Dynamic Help, plovoucí panely atd... Zajímavostí je, že možným výstupem průvodců v tomto prostředí by měly být přímo SQL skripty.
  • Úplně nová podpora pro .NET jazyky – o tomto tématu se ještě dovíme více v pátek, kdy je na programu přednáška specielně popisující změny v TSQL a integraci produktu do prostředí .NET.
  • Rozšíření nástrojů z řady bussines inteligence a OLAP dolování dat o nové algoritmy a programy. Předzvěstí tažení Microsoftu do oblastí nástrojů pro podporu manažerského rozhodování by měly být Microsoft Reporting Services, které budou uvedeny pro nynejší verzi SQL Serveru koncem roku 2003.

Podle odpovědí přednášejícího na doplňující otázky můžeme očekávat první veřejnou betaverzi za 3 měsíce, finální produkt pak v druhé polovině roku 2004.

Tomáš Tichý, IT-COM s.r.o

Diskuze (8) Další článek: Web Vesmírných lidí hacknut!

Témata článku: Reporting, Obvyklá funkce, SQL, Informační panel, První pokus, Možný výstup, Yukon, Embargo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů