TechEd 2003: SQL Server Yukon

TechEd 2003: SQL Server Yukon
Mezi jednu z nejvíce očekávaných událostí celé konference mělo být i uvedení prvních informací o připravované nové verzi SQL Serveru. Ta je vyvíjena pod kódovým jménem Yukon a na celý produkt bylo ze strany Microsoftu doslova uvaleno informační embargo.

Proto bylo pro mě nutností navštívit přednášku, která měla přinést první oficiální údaje o novém databázovém stroji. Přednáška se, jak je již obvyklé při uvádění nového produktu, nesla ve stylu „nyní lepší, rychlejší a spolehlivější než předchozí verze“. Co se týče věcné stránky, zajímavé nové funkce jsou :

 • Dynamické nastavování serveru bez nutnosti restartu.
 • Nová transakční izolační úroveň: Snapshot Isolation Level – umožňuje v okamžiku počátku transakce udělat ‘snapshot’ databáze, přičemž následující operace pracují s tímto pohledem na data. Výrazně se tím snižuje čekání v důsledku zamykání záznamů.
 • Administrátorské připojení – je speciální typ připojení na SQL server umožňující za každých okolností spojení se serverem. Toto spojení by mělo mít vyhrazeno zvlášť prostředky systému, což mu umožní běžet i v případě, že je zbytek databáze přetížený, nebo nefunkční. Pomocí tohoto spojení se pak administrátor může pokusit chybné procesy ukončit, nebo jinak pokusit o nápravu stavu serveru.
 • Administrátorské nástroje Query Analyzer a Enteprise Manager by měly být sloučeny pod novou aplikaci, která je postavěna na prostředí Visual Studia .NET. Čekají nás tedy příjemné funkce jako Intellisense, Dynamic Help, plovoucí panely atd... Zajímavostí je, že možným výstupem průvodců v tomto prostředí by měly být přímo SQL skripty.
 • Úplně nová podpora pro .NET jazyky – o tomto tématu se ještě dovíme více v pátek, kdy je na programu přednáška specielně popisující změny v TSQL a integraci produktu do prostředí .NET.
 • Rozšíření nástrojů z řady bussines inteligence a OLAP dolování dat o nové algoritmy a programy. Předzvěstí tažení Microsoftu do oblastí nástrojů pro podporu manažerského rozhodování by měly být Microsoft Reporting Services, které budou uvedeny pro nynejší verzi SQL Serveru koncem roku 2003.

Podle odpovědí přednášejícího na doplňující otázky můžeme očekávat první veřejnou betaverzi za 3 měsíce, finální produkt pak v druhé polovině roku 2004.

Tomáš Tichý, IT-COM s.r.o

Témata článku: Embargo, Reporting, Yukon, Informační panel, Obvyklá funkce, První pokus

8 komentářů

Nejnovější komentáře

 • john 4. 7. 2003 23:05:18
  Asi to fakt neumi, pri dotazu na Google: spatial + MSSQL mi to napsalo...
 • asle 4. 7. 2003 23:00:45
  Copak to porad neumi ukladat prostorova (spatial) data? To je pekna...
 • Ivan 4. 7. 2003 14:01:51
  Hmm, podle toho popisu to vypadalo jako multiversioning v...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí