Takhle vypadá Windows 10, vyzkoušeli jsme nejnovější verzi

Microsoft nakonec nevydržel a oproti původním plánům vypustil do oběhu lednovou verzí Windows 10 už v pátek. Podívejte se v obrazech, jak vypadá Windows 10 číslo 9926.

Microsoft v pátek podvečer překvapil komunitu a v předstihu zveřejnil nové sestavení Windows 10 Technical Preview 9926, přestože ještě na středeční přednášce tvrdil, že ji uvolní až tento týden. Dostali jsme tedy několik málo dnů k dobru a mohli jsme se vrhnout do testování.

995295563
Windows 10 Technical Preview 9926

Pozor na chyby

Windows 10 používám už od září jako hlavní domácí systém a doposud vše víceméně fungovalo. Za celou dobu mě potkaly jen čtyři modré obrazovky smrti, což je na ranou betaverzi poměrně slušné skóre, takže jsem nepředpokládal žádné komplikace ani tentokrát. Chyba lávky. Sestavení 9926 mi docela tvrdě připomnělo, že je třeba na Technical Preview pohlížet opravdu jako na Preview.

Po aktualizaci na novější verzi se systém totálně zhroutil, odmítl naběhnout a já si tak v praxi konečně vyzkoušel downgrade na předchozí verzi OS, kterou bylo starší sestavení Technical Preview z loňského listopadu. Tato funkce pracovala na jedničku. Nakonec jsem provedl čistou instalaci z ISO na USB disku (bootovací flashové médium vytvoří z ISO třeba aplikace Rufus), Windows 10 konečně nastartoval a já začal hledat opravdové novinky.

380467661
První instalace Windows 10 Technical Preview 9926 se mi nepodařila, návrat na předchozí funkční sestavení ale fungovalo na jedničku. Toto už ve Windows funguje.

Nutno podotknout, že ta nejviditelnější inovace – nová nabídka Start – je také plná chyb, čili bude při ručním přeskupování dlaždic velmi často zamrzat. Seznam dalších chyb najdete na blogu Windows a je třeba s nimi počítat. Technical Preview opravdu není hotový a bezchybný systém a postupem času narazíte na další komplikace, které jako správný člen programu Insider máte hlásit do ústředí. Mě například dále zlobilo spojení s domácím síťovým diskem. Windows 10 se k němu neustále pokoušel přihlašovat systémovým účtem a nenabídl mně ruční zadání uživatelského jména a hesla.

Tolik tedy k některým komplikacím a nyní se už pojďme podívat, co je opravdu nové.

Čeština

Lednové sestavení Windows 10 Technical Preview je k dispozici i v češtině. Buď stáhnete rovnou české ISO, nebo v nastavení Windows po upgradu na verzi 9926 najdete plnotučný jazykový balíček včetně jazyka GUI.

709510146
Windows 10 Technical Preview 9926 už rozumí česky

Nutno ale podotknout, že to má ještě své mouchy. Samotné počeštění sice funguje, horší to je už ale s fulltextovým vyhledávačem aplikací a hlavně konfiguračních nástrojů. Po zadání „zvuk“ se tedy nezobrazí odkaz na nastavení systémového audia. Musíte napsat „sound“ aj.  Stejně tak pokud budete chtít odinstalovat program, namísto „Odinstalovat“ musíte zadat „Uninstall“ apod. Občas tedy strávíte hromadu času hádáním správných slovíček a nakonec raději spustíte Ovládací panely.

Nová nabídka Start

Nová nabídka Start prošla opět hlubší proměnou a vypadá a chová se trošku jinak. Dlaždice v pravé části můžete nově libovolně přemisťovat v naprosto volné mřížce. Mohou tedy mezi nimi být klidně mezery. Stejně jako ve Windows 8.1 můžete dále skupiny dlaždic pojmenovat a vytvořit tak určité logické sekce. V pravém horním rohu nakonec najdete tlačítko, které nabídku Start otevře v celé obrazovce, čili si vlastně můžete z dlaždic poskládat původní úvodní obrazovku z Windows 8.x.  Windows si toto nastavení bude pamatovat. Na stranu druhou ale z nabídky zmizelo ruční nastavení velikosti. K dispozici máte jen tu základní a maximalizovaný režim.

317469097
Nová nabídka Start v základním rozložení a s různými velikostmi dlaždic
70849542
Tatáž nabídka po roztažení na celou obrazovku
479388809
Ruční přeskupení a zorganizování dlaždic na velké ploše
947430980
A opětovné zmenšení – všimněte si, že je nabídka v celoobrazovkovém režimu vlastně dvousloupcová, takže po zmenšení nedojde k rozbití matice. Pravá část se jednoduše zobrazí pod tou levou a stačí tedy sjet posuvníkem dolů.

Hledání

Po instalaci objevíte na hlavním panelu textové vyhledávací pole. Slouží pro hledání na Bingu, v počítači a sídlí zde také asistentka Cortana, která však není k dispozici v české lokalizaci.

223101506 913254150 104310629
Našeptávač vyhledávače a na posledním obrázku ukázka zatím nedokonalé lokalizace – některé konfigurační nástroje je třeba hledat i v české verzi anglicky

Pokud se nespokojíte s výsledky našeptávače, můžete v seznamu klepnout na „Prohledat moje data“ a zobrazí se okno, ve kterém můžete filtrovat výsledky podle toho, jestli jde o aplikace, obrázky, hudbu aj.

53614900 192512265
Pokud vám nestačí našeptávač, takto vypadají kompletní výsledky hledání

Jinak je ale vyhledávač poměrně primitivní – chybí mu podpora jakýchkoliv upřesňujících operátorů. Hodí se tedy jen na rychlé fulltextové hledání napříč indexovanými složkami; nikoliv napříč všemi pevnými disky. Tedy pokud si nenastavíte indexaci všech úložišť.

Cortana

Hlavní lednovou specialitou Windows 10 má být samozřejmě Cortana. A asi i je, nicméně nikoliv v češtině. Abyste ji mohli vyzkoušet, je třeba změnit lokalizaci prostředí na angličtinu a v nastavení regionu zvolit Spojené státy.

399132596 673263132 459472517 47817446
V anglické lokalizaci vystřídá základní vyhledávač Cortana. Po prvotním vzájemném seznámení bude vypadat podobně jako třeba Google Now na Androidu – zobrazí zprávy, lokální počasí i trasu domů.

Jakmile poté klepnete na vyhledávací pole, zobrazí se výstup Cortany, který na první pohled připomíná Google Now z Androidu. Uvidíte zde tedy několik aktuálních zpráv, počasí v daném místě, případně vyhledání trasy z práce domů. Cortana vás bude také upozorňovat na události v kalendáři, hledat klíčové informace v poště, případně vás může upozorňovat na ručně zadané připomínky, které se mohou opakovat třeba každý den (a zde narazíte na další chybu, první připomínka se totiž nepřipomene; až ta druhá).

9448549 541401245 944368139 625180770 
Nastavení asistentky Cortana

Cortanu samozřejmě můžete ovládat i hlasem a to klepnutím na tlačítko mikrofonu, nebo automaticky pomocí aktivačního hesla „Hey Cortana <dotaz>.“ Zde ale budu pouhým teoretikem, ačkoliv jsem se totiž snažil sebevíce, Cortana mému „Hey Cortana“ ani jednou neporozuměla.

Nejde přitom o vadný mikrofon, Cortana má totiž zatím problém porozumět i psanému slovu. Na dotaz „Hey Cortana, how are you?“ mi tedy sice odpověděla „HI. I’m doing well, thanks,“ ale když jsem ji požádal, aby zahrála lokální muziku z knihovny: „Hey Cortana, play Vangelis,“ netušila, co po ní chci, přestože se jedná o frázi z nápovědy.

943962079 445623263 392402623 539998822
Můj hlas Cortana zcela ignorovala, tak jsem to zkusil na klávesnici. Na dotaz, jak se má, mi sice odpověděla, ale když jsem ji poprosil, aby mi zahrála muziku z lokální knihovny, nechápala a odkázala mě jen na hledání mezi soubory.

Cortana je zde tedy opravdu pouze jako velmi hrubé demo a ukázka, jak to bude v plné síle fungovat později. Ostatně i lidé z Microsoftu na nedávné přednášce mírnili nadšení slovy, že v plné síle se Američané dočkají asistentky až za pár měsíců.

Představa, že bude Cortana v dohledné době i v češtině, je zatím spíše bláhová a opravdu velmi nepravděpodobná. Microsoft by tedy mohl trošku pozměnit lokalizační politiku a zpřístupnit v české verzi Windows alespoň anglickou Cortanu.  Anglický Windows totiž obsahuje hromadu funkcí, o kterých mnoho Čechů nemá ani páru – třeba už roky docela použitelné hlasové ovládání.

Internet Explorer s novým jádrem

Další novinkou Windows 10 bude prohlížeč Spartan. Ten sice v lednovém sestavení také není, nové vykreslovací jádro ale nechybí. – jen ho musíte ručně aktivovat. V Internet Exploreru stačí navštívit stránku about:flags a aktivovat přepínač Enable Experimental Web Platform Features. Společně s tím se upraví i textový identifikátor prohlížeče (User Agent) a to způsobem, že se bude Internet Explorer 11 webovým stránkám jevit jako Chrome 39. Více se o této specialitě dočtete ve včerejší bleskovce. Motivace je zřejmá. IE 11 s novým jádrem chce dostávat stejný HTML kód jako Chrome a nikoliv nějaký zpětně kompatibilní se starými verze Internet Exploreru.

153938208
Spartan tu sice zatím není, experimentální verze nového jádra ale ano

Na hodnocení výkonu a podpory technologií je ještě brzy, poněvadž i nové jádro je ryze testovací. Zatímco stabilní IE11 ve Windows 8.1 získá v HTML5 Testu 343 bodů, IE11 na Windows 10 TP se starým jádrem 339 bodů a s novým pak 348 bodů.

Ikony

Nedílnou součástí nového Windows musejí být i překreslené ikony, které budou odpovídat celkové proměně designového jazyka. Lednový Windows 10 TP tedy přináší několik nových ikon pro složky, Tento počítač a mašiny v síti. Jedná se o absolutně jednoduchou grafiku evokující vektory, čili docela dobře ladí k nové nabídce Start. Grafici Microsoftu ale budou muset udělat ještě pořádný kus práce, ve Windows jsou totiž stovky dalších ikon, z nichž některé pamatují i Windows XP.

902058958 363597669
Ikony složek ve Windows 8.1 a několik nových ikon v lednové verzi Windows 10 

Nastavení

Každý, kdo nainstaloval Windows 8.x, právem kroutil hlavou nad nejednotností nastavení. Něco se konfigurovalo v moderní aplikaci, něco v Ovládacích panelech a člověk z toho byl zmatený. Windows 10 na tom nic nemění, stále tu jsou Ovládací panely a moderní aplikace, ta ale výrazně změnila svou podobu a připomíná zmíněné Ovládací panely. Směr je to sice dobrý, moderní konfigurace už zastoupí většinu desktopových nástrojů – alespoň na běžném domácím PC, stále to ale není dokonalé a zkušený člověk stejně spustí spíše Ovládací panely, na které je zvyklý a ví, kde co leží.

503651350
Nová konfigurace se svým vzhledem přibližuje klasickým desktopovým Ovládacím panelům
225248653 490140582 795128923
Přepracovaná konfigurace ve formě moderní aplikace

Centrum notifikací

Poslední velkou novinkou je nový správce notifikací – panel při pravém okraji, který zobrazíte klepnutím na ikonu v oznamovací oblasti. Sice od předchozího podzimního sestavení prošel obměnou a ve spodní části najdete i několik tlačítek pro rychlé nastavení, ale stále je to poměrně nevzhledný pruh, který si zaslouží dodělat.

94438513 973063145
Notifikační centrum a šachovnice s rychlým nastavením, kterou si můžete libovolně sestavit

Drobnosti

A pak tu je hromada drobností. V rámu moderních aplikaci přibylo tlačítko pro absolutní maximalizaci (skrytí rámu okna). V systému najdete také několik vylepšených moderních programů – nové mapy s možností uložení mapových podkladů, jak to umějí třeba mapy Here od Nokie, mobilní mapy od Seznamu aj., herní portál Xbox aj.

252636903
Nový rám moderních aplikací z Windows Storu. Vpravo vedle křížku pro zavření okna přibylo zvětšení na celoobrazovkový režim bez viditelného rámu okna – tedy vlastně do podoby z Windows 8.x.
124589354 513231726 572823849
Vylepšené mapy a možnost uložení mapových podkladů
767474050 340463987 
Vylepšený prohlížeč fotografií
130011530 48077254 463402190 
Kalkulačka a převodník různých veličin
408311589 424289982
Betaverze nového Windows Storu a aplikace Xbox
416611559 404718344
Průvodce pro zelenáče a virtuální plochy
185368486
Průzkumník

Další sestavení už brzy?

Prodleva mezi podzimním a lednovým vydáním byla sice poměrně dlouhá, to by však nemělo být pravidlo. Microsoft přeci slíbil, že bude uvádět nová sestavení s odstupem několik týdnů. Tato slova nyní na Twitteru potvrdil i Gabriel Aul z produktového týmu Windows 10, nový build tak snad dorazí už někdy v únoru. 

Na rychlé aktualizace ostatně myslí i konfigurace, ve které si můžete vybrat mezi rychlou a pomalou aktualizační frekvencí. Je ale pochopitelné ,že rychlý aktualizační kanál může obsahovat více neošetřených chyb. Nechme se tedy překvapit.

Diskuze (126) Další článek: Internet Explorer z Windows 10 se tváří jako Chrome

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,