Švýcarský kryptograf prolomí heslo ve Windows za 14 sekund

Philippe Oechslin ze švýcarského Federálního technologického institutu zveřejnil zprávu, ve které popisuje způsob, jak výrazně urychlit odhalení čistě alfanumerického hesla v operačních systémech Windows. Pomocí své metody dosáhl Oechslin výsledků od 13,6 sekundy do 1 minuty, 41 sekundy. K práci přitom nepoužíval žádný superpočítač ale jednoprocesorový PC s procesorem Atholn XP 2500+ a 1,5 GB RAM. Ostatně na jeho stránkách si tuto metodu můžete vyzkoušet sami.

Metoda umožňující bleskové prolomení hesel využívá rozsáhlé vyhledávací tabulky umístěné v RAM paměti, ze které porovnává zakódovaný text s databází šifrovaných podob hesel. Oechslin při svém zkoumání používal tabulku o velikosti 1,4 GB. Při vytvoření větší databáze je možné dosáhnout ještě rychlejšího nalezení správného hesla.

Oechslinovy výsledky jen potvrzují fakt, že šifrování hesel v operačních systémech Windows mají určité slabiny, které usnadňují prolomení hesla. Hlavním problémem podle Oechslina absence prvku náhody při šifrování. Stejné heslo uložené na dvou počítačích s OS Windows má stejnou šifrovanou podobu. Vytvořením databáze hesel je pak „prolomení“ otázkou porovnání šifry na cílovém počítači s vlastní databází hesel a jejich šifrovaných podob.

Diskuze (56) Další článek: Byznys Digest každý pátek do vaší schránky!

Témata článku: Windows, Heslo, Stejná metoda, Náhoda, Stejný prvek, Švýcar


Určitě si přečtěte

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 48

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 12Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů