Švýcarský kryptograf prolomí heslo ve Windows za 14 sekund

Philippe Oechslin ze švýcarského Federálního technologického institutu zveřejnil zprávu, ve které popisuje způsob, jak výrazně urychlit odhalení čistě alfanumerického hesla v operačních systémech Windows. Pomocí své metody dosáhl Oechslin výsledků od 13,6 sekundy do 1 minuty, 41 sekundy. K práci přitom nepoužíval žádný superpočítač ale jednoprocesorový PC s procesorem Atholn XP 2500+ a 1,5 GB RAM. Ostatně na jeho stránkách si tuto metodu můžete vyzkoušet sami.

Metoda umožňující bleskové prolomení hesel využívá rozsáhlé vyhledávací tabulky umístěné v RAM paměti, ze které porovnává zakódovaný text s databází šifrovaných podob hesel. Oechslin při svém zkoumání používal tabulku o velikosti 1,4 GB. Při vytvoření větší databáze je možné dosáhnout ještě rychlejšího nalezení správného hesla.

Oechslinovy výsledky jen potvrzují fakt, že šifrování hesel v operačních systémech Windows mají určité slabiny, které usnadňují prolomení hesla. Hlavním problémem podle Oechslina absence prvku náhody při šifrování. Stejné heslo uložené na dvou počítačích s OS Windows má stejnou šifrovanou podobu. Vytvořením databáze hesel je pak „prolomení“ otázkou porovnání šifry na cílovém počítači s vlastní databází hesel a jejich šifrovaných podob.

Diskuze (56) Další článek: Byznys Digest každý pátek do vaší schránky!

Témata článku: Windows, Heslo, Stejná metoda, Stejný prvek, Náhoda, Švýcar

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů