Surfujete v práci na Facebooku? Dobře, ale jen dvacet minut

Čtete v práci Živě.cz? Tak to zbystřete, podle průzkumu personální agentury Grafton Recruiment totiž celá čtvrtina firem zakazuje používání internetu k soukromým účelům a necelá pětina blokuje alespoň sociální sítě. Ostatně využívání prostředků zaměstnavatele (včetně podnikové sítě) upravuje už paragraf 316 zákoníku práce.

 

Zákoník práce, § 316, 1. odstavec

Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.

 

Průměrný český zaměstnanec podle Graftonu stráví v průběhu pracovní doby asi 52 minut vyřizováním soukromých aktivit, přičemž v době lednových výprodejů a dalších sezónních akcí tato doba poskočí až na dvě hodiny. Podle výzkumu mezi českými personalisty přitom firmy tolerují v průměru okolo 20-30 minut.

Zaměstnavatel má ze zákona právo kontrolovat, jakým způsobem pracovník využívá prostředky firmy (notebook, Wi-Fi aj.), přičemž toto právo nedávno potvrdil i Soudní dvůr EU.

Názory na využívání pracovní doby se ale vyvíjejí a různí podle zaměstnavatele. Stále častěji se prosazuje princip BYOD a představa, že pracovník, který si čas od času odpočine třeba právě nahlédnutím na Facebook, podá nakonec spíše lepší výkony.

Mladší generace odkojená webem pak může otevřený přístup k internetu považovat za jeden z mnoha potenciálních bonusů. Ostatně jak jste na tom vy? Ocenili byste jako zaměstnanecký bonus spíše občasný poukaz do fitka, anebo jednoduše to, že se nebude podnik zajímat o to, co zrovna děláte na počítači, ale jestli plníte pracovní úkoly jako takové?

Diskuze (22) Další článek: Takový byl Build 2016: Programujeme obýváky, konzole i roboty

Témata článku: , , , , , , , , , , ,