Superprocesor Cell oficiálně představen

Společnosti IBM, Sony a Toshiba v pondělí na konferenci Sold State Circuits Conference oficiálně představily specifikace procesoru Cell, který bude mimo jiné použit jako srdce herní konzoly nové generace Playstation 3. Cell bude mít 234 milionů tranzistorů na ploše 221 milimetrů čtverečných a vyráběn bude 90nm technologií. Takt procesoru bude přesahovat 4 GHz, přímo na čipu bude 2,5 MB paměti s přenosovou rychlostí 100 GB/s. Nástroje pro programování procesoru Cell IBM uvolní jako Open Source.

O procesoru Cell se hovoří jako o superpočítači na jednom čipu, procesor je postaven na technologii Power PC, na jedné křemíkové destičce bude hned devět procesorových jader. Tato jádra nebudou rovnocenná, skládají se z jednoho 64bitového procesoru a osmi synergických procesních jednotek, které mohou paralelně zpracovávat různé procesy. Tento přístup má umožnit například běh více operačních systémů na jednom čipu nebo experimenty s clustery.

Budoucí verze procesoru Cell mohou mít méně nebo více procesních jednotek podle toho, jaké požadavky bude mít zařízení, pro které bude procesor určen. Jak budou jednotlivá jádra procesoru využívána záleží na vývojářích, prvním komerčním produktem, který by měl ukázat možnosti procesoru Cell bude právě Sony Playstation 3. Tento herní přístroj by se měl dostat na trh už koncem tohoto roku.

Zdroj: ZDNet

Témata článku: Programování, Open source, Budoucí superpočítač, Destička, Sony Playstation, Cell, Sony Playstation 3, Playstation 2, Playstation 3, Playstation 4

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 113


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji