Studie: WiMax bude nejdříve v Evropě

Podle studie poslečnosti Parks Associates se technologie rychlých bezdrátových sítí WiMax vyvíjená konsorciem IT společností v čele s Intelem nejprve rozvine v Evropě a Asii. Masové nasazení WiMaxu je ale i přes optimistické odhady o prvních komerčních službách v roce 2005 otázkou delšího časového horizontu. V roce 2009 by už ale mělo být k internetu prostřednictvím technologie WiMax připojeno více než sedm milionů uživatelů. V první fázi přitom bude služba dostupná pouze jako fixní připojení.

WiMax budou podle studie využívat klasičtí telekomunikační operátoři zejména pro zavedení vysokorychlostního internetu do odlehlejších oblastí díky nižším nákladům na budování bezdrátové sítě ve srovnání s pokládáním kabelů.

Standard 802.16-2004 pro fixní připojení prostřednictvím technologie WiMax byl schválen koncem června. Tento fakt má povzbudit výrobu levných WiMax zařízení, ale kvůli nutnosti certifikací lze očekávat, že dostupnost WiMax adaptérů vzroste reálně až v roce 2006. Standard pro mobilní verzi WiMaxu je ve stádiu vývoje.

Zdroj: ZDNet

Váš názor Další článek: Telenor zrychluje ADSL a snižuje agregaci

Témata článku: Klasický operátor, Rychlý bezdrát, Studie, Stud, Wim


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky