Studie: občasné prohlížení internetu při práci zvyšuje produktivitu

Pokud si v práci občas prohlížíte internet nebo jen tak pročítáte sociální sítě, může to mít mnohem lepší vliv na váš výkon, než si uvědomujete.

Dle nové studie "Impact of Cyberloafing on Psychological Engagement," od Don J.Q. Chena a Vivien K.G Lima z národní univerzity v Singapuru, je totiž prohlížení internetu pro mozek odpočinkem s částečnou regenerací.

Vědci provedli dva různé testy, v prvním se vyskytovalo 96 vysokoškolských studentů, kteří byli rozdělení do tří skupin. Jedna část po 20minutové práci v podobě označování písmen v textu musela 10 minut plnit nějaký jednodušší úkol, druhá skupina mohla po dobu deseti minut dělat cokoli, třetí pak musela prohlížet internet.

Poté musely všechny skupiny opět pokračovat v označování určitých písmen v textu. Jak se ukázalo, skupina, která měla možnost si prohlížet internet v odpočinkové fázi, dosáhla poté nejlepších výsledků.

Druhý test se týkal 191 dospělých lidí a v odpočinkové fázi se zaměřil se na emailovou odpověď pro přítele. Výsledky byly ale naprosto stejné. Ti, co měli možnost si prohlížet internet, dosáhli lepších výsledků než část, která musela odpovídat na email, byť se týkal přítele.

Jak ze studie vyplynulo, při prohlížení internetu si obvykle vybíráme naše oblíbené stránky, což má značný pozitivní vliv a rovná se příjemnému odpočinku. V případě emailu však nejsme schopni kontrolovat, od koho email dostaneme, a samotná odpověď je mentálně náročná.

Některé techniky pro GTD a další způsoby pro maximalizaci efektivity práce s podobným konceptem také pracují. Po půl hodině či hodině nerušené práce následuje několikaminutový odpočinek, což má prověřený dopad na produktivitu v další pracovní fázi.

Diskuze (14) Další článek: Tablety nachází uplatnění v práci, v posteli i na záchodě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,