Technologie fotografického mapování ulic od Googlu nachází podivuhodná uplatnění. Live Science informuje o mapování výskytu bourovčíka jižního, což je invazivní druh záškodnického motýla. Jeho larvy napadají borovice a francouzským výzkumníkům z Národního institutu pro zemědělský výzkum by se hodilo, kdyby měli zmapovaný jeho výskyt. A tak si otevřeli Google mapy se Street View.

Přítomnost bourovčíka lze identifikovat i z fotek z ulice, tedy i ze Street View (Zdroj: Live Science)
V mapě si vymezili oblast 47 tisíc čtverečních metrů, kde byla zaznamenána koncentrace těchto škodících housenek, a toto území rozdělili na bloky o 250 čtverečních kilometrech. A pustili se do bizarní práce – procházeli Street view a hledali borovice s bílými chuchvalci, což jsou hnízda bourovčíků. Jsou docela velká a viditelná z větší vzdálenosti, proto bylo možné Street view využít.
Zpráva neuvádí, kolik hodin, týdnů či měsíců vědci u Street view proseděli, ale pochvalovali si, že jim technologie Googlu průzkum značně urychlila a především zlevnila oproti běžné metodě mapování vlastními vozidly v reálném prostředí. Nicméně aby si to mohli ověřit, museli provést i toto. Výsledek? Pozorování v Google Street View odpovídá na 96 % realitě.
Nepřehlédněte:
Z našeho nezasvěceného pohledu působí toto podivné přírodovědné bádání jako ztráta času. Nicméně bourovčík jižní prý dokáže být pěkný prevít, napadené stromy mohou zcela odumřít a padnout. Proto se v rámci prevence nebezpečí mapuje jeho výskyt. A vědci už dávají dohromady další invazivní druhy, které by mohli tímto způsobem mapovat. Stěžují si ovšem, že Google Street View nemá ve Francii zdaleka plné pokrytí. Dále by se jim hodilo pravidelné nahrazování novými snímky, aby mohli zachytit i migraci.
Street View se profesně uplatnil v realitním byznysu, při dopravním projektování, nebo vznikly i virtuální cestovky, které vás provedou zajímavými místy.
Mohlo by vás také zajímat: